Neviditelný pes

GLOSA: Dotace, dotace a zase dotace…

9.10.2019

Kdysi se říkalo, že když chce velká světová loterijní společnost spustit nějakou novou hru, spustí ji na zkoušku v Čechách. Aby si vyzkoušela, jak hra funguje, resp. zda se lze do nové hry nabourat a štěstěnu obejít nějakým fíglem. Češi jsou prý ve vynalézání takových fíglů mistři. Kotlíkové dotace, jistě dobrý úmysl ministerstva životního prostředí a jednotlivých krajů, jsou přesně takovou ukázkou.

K žádosti o „kotlíkovou dotaci“ je mimo jiné nutno doložit vlastnictví kotle na tuhá paliva, který nevyhovuje ekologickým normám. Z tohoto důvodu se rozvinul byznys se starými, vyřazenými kotli na tuhá paliva, které jsou nyní nabízeny na inzertních serverech (např. bazoš.cz) za cenu například mezi 10 - 17 tis. Kč, byť jejich reálná hodnota odpovídá ceně železného šrotu. V inzerátech je přímo uvedeno, že se jedná o prodej pro účely kotlíkové dotace.

Dle sdělení IT odborníků nelze zabránit napadení serverů krajských úřadů zahlcením těchto serverů velkým množstvím žádostí, či jejich opakovaným zasláním mnohokrát za vteřinu. Na toto opakované odeslání stačí jednoduchý počítačový program, instalovaný na počítači (IP adrese), ze kterého je ihned po otevření serverů krajského úřadu opakovaná žádost odesílána.

Ani jeden ze shora uvedených postupů pak nelze označit za protizákonný. Prodej ani koupě starého kotle za přemrštěnou cenu nejsou samozřejmě trestné, stejně tak sepsání programu, který opakovaně odešle žádost. Když je žadatel pak krajským úřadem kontaktován, sdělí, že jen „rychle klikal“, jeho první žádost je zaevidována a ty další v pořadí stornovány. Žadatel dosáhl svého, dotace je přidělena. Žadatel, který ne až tak „rychle klikal“, případně čekal ve frontě před budovou krajského úřadu od předchozího večera, si zanadává a život jde dál. Vše shora uvedené svědčí ale také o něčem jiném - nesmyslnosti a nespravedlnosti většiny dotací jako takových.



zpět na článek