18.1.2021 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

GLOSA: Dobro a zlo na vsi

Kdyby globální noviny typu New York Times vyslaly reportéra, aby popsal obraz Česka po 30 letech svobody, mohl by jet do Chlístovic na Kutnohorsku. Starosta Douda (KSČM) stojí v jejich čele od roku 1986.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 18.11.2019 8:56

Na vesnici a malých městech se lidé navzájem znají. Nepotřebují mít za sebou aparáty stran, názory jsou notoricky známé. Teprve u velkých měst je anonymita tak velká, že se kandidát musí někam přihlásit, aby z něj nebyla úplně šedá beznázorová myš.

Druhá věc je v tom, že názory na údržbu majetku obce u zdravých jedinců bývají totožné, bez ohledu na názory politické. Ten chodník se prostě spravit musí bez ohledu na politickou příslušnost radních.

Z. Lapil 18.11.2019 11:42

S notoricky známými názory to není tak jednoduché, ale budiž. Nakonec - přinejmenším v té vsi, kde žiju a nahlížím do zastupitelstva, je politika absolutně nepodstatná.

Ohledně názorů na údržbu ale nemáte pravdu vůbec. Viz Parkinson a jeho zákon "Čím levnější akce, tím delší diskuse". Nový chodník bude vydlážděn nebo vyasfaltován? Nebo - přímo u nás - se teď rekultivovala alej. To byste nevěřil, kolik sousedů by ty stromy prořezalo líp.

Z. Rychlý 18.11.2019 12:03

myslíte tím, že zastupitel komunista by to prořezal díky straně líp, než ten ódéesák? Milion návrhů to jo, ale chtěl jsem zdůraznit, že v tom není příslušnost k nějaké straně. To spíš osobní zájmy.

Z. Lapil 18.11.2019 12:10

Psal jsem o sousedech, nikoliv o členech stran ani o zastupitelích (prořezával to najatý arborista). Neboli nejsme ve při.

Těch návrhů moc nebývá, to by musel někdo chodit na veřejná zasedání. Ale těch chytrejch potom :-).

M. Prokop 18.11.2019 17:14

Jde hlavně o to, že obce mají jen velmi malý vliv na výši daní. Pokud by si obec své obecní peníze získávala z obecních daní, byl by rozdíl mezi pravičáky a levičáky ihned vidět.

Z. Rychlý 18.11.2019 18:18

Svatá pravda. Má to háček. Čemu myslíte, že dají lidé přednost. Jistému žvanci z RUD, nebo svobodné nejistotě v daňové džungli?

Tak to mají Švejcaři, my už jsme si toto privilegium nechali jednou sebrat a bez výrazného odporu se už nevrátí. Teď už musíme čekat, co se milostivě vrátí z celkových českých daní snížených o daň Bruseli. Jsme lokajové a nevolníci.