27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Vodvářka 15.4.2011 6:21

Moc pěkný

ale když už píšete nějaký článek, zjistěte si prosím fakta. Popeleční středou půst nekončí, naopak začíná. 15. dubna nejsme uprostřed postu, ale téměř na jeho konci, neboť oněch 40 postních dní končí Květnou nedělí, která je za 3 dny. Ale jinak je to dobrý nápad

Z. Jaromír 15.4.2011 6:38

Re: Moc pěkný

Vy neumíte číst! Pan Bakala jasně píše, že popelcem postní doba začíná. A jestliže mluví o tom , že jsme v půlce postu, nemůže to být třeba tím, že svůj článek psal někdy na konci března? Mimomochodem, půst nekončí Květnou nedělí, nýbrž až po Vzkříšení. O nedělích jako takových se ovšem ani v postní době půst nedrží.

T. Vodvářka 15.4.2011 8:07

Re: Moc pěkný

Omlouvám se, přehlédl jsem nezvyklý syntax, máte pravdu, napsal, že začátek je popeleční středa, na ostatním si stojím, článek je datován 15.4. nikoli v půli postu.

A postní doba nekončí Vzkříšením, jsem si jist, že půst končí Květnou nedělí - pak jsou svátky velikonoční /půst - a to přísný - je na Velký pátek/.

Přeji Vám hluboké prožití posledních 2 dní postní doby a usebrané prožití Velikonoc.

J. Bakala 15.4.2011 9:13

Re: Moc pěkný

http://bakala.bigbloger.lidovky.cz/c/35167/pentekoste-hemera.html

ano nejsme v polovine půstu-mozna ve 3/4 nebo i pozdeji,jinak děkuji za vaši pripominku,která svědčí o tom ,že jste muj článek přečel.

Doba postní konči Vzkříšením při slavnostní Te Deum-

nahoře jsem si dovolil přidati muj stary článek o velikonocích o pentekoste hemera etc

a když už jdeme do detailu postní doba trvá 40 dní ale ve skutečnosti trvá 46 dní protože neděle se do doby postní nepočítají hezký den

Z. Jaromír 15.4.2011 5:31

...

Když už jste vzal příklady z těch triumfů, možná by v současnosti poslancům stačilo to nejsrozumitelnější varování, jež pronášel otrok : cave, ne cadas, dej pozor, abys nepadl. A rovněž by se pánům ministrům a pánům zákonodárcům mohlo připomínat římské : Videant consules, ne quid res publica detrimenti capiat - konsulové ať dbají, aby stát neutrpěl škodu.