GLOSA: Disaster 2011
Kdybych byl pověřen, abych pro vzpouru lékařů našel blbější datum, asi bych pohořel. Protože horší načasování té vzpurné akce lze jen těžko vymyslet. Snad jedině v dějinách. Robert Devereux, 2. hrabě z Essexu též zkusil rebelii proti královně, Alžbětě I. a dopadl tak, jak dopadnou musel. Tedy, než na zem dopadlo jeho bezhlavé tělo, tak před ním tam ze špalku dopadla jeho hlava.
Tak drastické dopady rebelie lékařů dozajista mít nebude, ale na její úspěch bych si nevsadil ani neplatný padesátihaléř. Bezpečnostní složky státu, tedy policisté a hasiči, se bouří proti krácení rozpočtu a tedy možná i mezd o pouhých 10% a někdo se domnívá, že dostane přidáno 200%?. Již zmíněný Robert Devereux, 2. hrabě z Essexu patrně trpěl maniodepresivní psychózou, ale jakou psychiatrickou diagnózu mají ke své omluvě organizátoři onoho "odchodu lékařů do neznáma"? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě totiž vůbec žádná možnost, kam by se vzpurní lékaři mohli ve větším počtu uchýlit.
I tak slabý stát, jako je ten náš, má obrovské rezervy. Daleko větší než 99% jeho obyvatel. Protože nejde jen o peníze, ale také o veškeré materiální a lidské zdroje. Co se týče peněz, tak samozřejmě by se dala škrtnout nějaká stavba či jiná kapitola rozpočtu nebo zvýšit schodek. Ale co by tomu řekli ti výše zmíněný hasiči a policisté. Vláda, která by přidala ta nesmyslná procenta lékařům a přitom ubrala bezpečnostním složkám by klidě mohla obejít Strakovu akademii, přivázat si ke krku těžký kámen a skokem do Vltavy spáchat rituální politickou sebevraždu.
A Klausovo samoděržaví? Vůbec netuším, o co mnoha, i renomovaným politickým komentátorům, v této věci jde. Prezident republiky má v tomto státě jistou formální i neformální autoritu. To je pozůstatek mocnářství a asi ne tak úplně špatný. A prezident používá svůj politický um, svojí politickou předvídavost a také onu autoritu, aby působil ve prospěch tohoto státu s jeho obyvatel.
A prezident zjistil, že kvůli jakési provokaci, jejíchž kořenů se již nikdy nedobereme, je v ohrožení nadějná vláda, vláda, která slibuje provést alespoň nějaké reformy a alespoň přibrzdit narůstání obrovského rozpočtového schodku. A protože prezident už ví, že z rybí polévky se akvárium znovu sestavit nedá a že pád vlády je věcí nezvratnou, tak se pokusil tomuto pádu vlády zabránit. A protože si dvě ze tří zúčastněných stran v tom okamžiku vůbec nevěřily, tak vzal vahou své autorit vyjednávání do svých rukou. A úspěšně. Za to zaslouží potlesk a ne okopávání kotníků.
Převzato z blogu autora s jeho souhlasem