26.11.2020 | Svátek má Artur


Diskuse k článku

GLOSA: Digitální divočinou

O tom, že se po 90 letech armádní správy otevřely střední Brdy, se už psalo. Ta informace vypovídá o našem vztahu k vojenským prostorům (nemáme jich už od 50. let zbytečně moc?) i ke krajině (dokážeme uchovat jediné vnitrozemské hory i bez vojenské ostrahy?).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 4.1.2016 22:45

Brdy,

Brdy, škoda jich. Někdy začátkem sedmdesátých let jsem tam vezl svojí octavií combi náklad stavebního materiálu na zvelebení jakési trampské boudy. Doprovázen zkušeným trampem proplétali jsme se snad dvacet kilometrů po lesních cestách a cestičkách, až z toho byl strach, jestli to octavii neublíží. Na vojenskou ani jinou patrolu jsme ale nenarazili. Ty prý bývaly hlavně u vjezdů do lesů a my tam vjeli místo po cestě pěšinou. Octavie přečkala noc zamaskována chvojím a trampská píseň večer zněla jen potichu, aby nepřilákala nepřítele lidského i jiného. No, sám bych tam v noci nebyl a i ve dne bych si dával pozor. Nepatřily a nepatří ty Brdy tak úplně lidem. Pěkně o nich a o jejich tajemstvích píše třeba Otomar Dvořák.

P. Dvořák 4.1.2016 18:07

Re: No co,

To "nepustí" je myšleno obrazně. No prostě tam nepůjdou, nejsou sebevrazi. Protože za pár hodin jim v to skvělém, nadupaném pádlu dojde baterie a pak zahynou :-))

R. Langer 4.1.2016 15:35

Re: Jak nemají být hloupí,

Souhlasím, půl roku by nebylo na škodu - prostě přijímač. Víc ale určitě ne.

R. Langer 4.1.2016 15:34

Re: No co,

Hm, to podle vás funguje jak, že je tam nepustí? ;-)

Š. Hašek 4.1.2016 14:46

Nezbývá než

všem neznalcům mapy a buzoly přáti bídné zhynutí v přírodě Brd.

Čekám, že nějaký freecoolin (dle nového pravopisu frykulín) bude v parlamentu interpelovat nějakého šaška v "místním lidském rozvoji ministerstva", že tam máme "všichni právo na digi,3D, hifi, GPS,rychlosignál"! A na vrtulník do pěti minut! Prosím nekritizovat technické jednotlivosti mé poznámky.

Nelze jinak napsat.

Chvilku bylo a bude na Brdech hezky, než z toho bude ......... časy se mění.

K. Novák 4.1.2016 14:38

Šek jsem letos v Jizerských horách

a podle papírové mapy ne úplně nové, ale také ne příliš staré, jsem si na jednom rozcestí určil, že mám jít po zelené turistické značce. Tak jsem po ní šel. Po ujití několika km mi to začalo být divné a po ujití dalšího km jsem zjistil, že trasa značená na mapě červeně je ve skutečnosti značená zeleně a trasa značená na mapě zeleně je ve skutečnosti značená červeně. Tak jsem pokračoval bez značek. Chodit s papírovou mapou může být zábavné.

J. Fridrich 4.1.2016 14:35

Re: Jak nemají být hloupí,

Ano, půl roku smysluplného výcviku na vojně by našim mladým mužům neuškodilo, ale pomohlo by jim do života i naší zemi, která to bude brzy potřebovat.........

A. Nikoloki 4.1.2016 13:18

Re: Jaképak složité poučky?

A v době platnosti letního času půlíme mezi malou ručičkou a ... ??? ;-)

S. Rehulka 4.1.2016 11:49

Re: Jak nemají být hloupí,

Myslím, že jim chybí ta vojna ! Né to přiblblé pochodování a buzerace, ale základy samostatnosti, denní hygieny, přežívání v přírodě v družstvu im sám, rozlišení pažby od laufu.

Toto vše naše generace znala, zažila, s pomocí skautingu (tehdy zakázaného) nastoupi tramping. Ale dnes jsou mladí šikulové znalí jakékoliv komunikační elektroniky, ale není-li elektřina, nebo dojdou baterie, jsou v prdeli !

A k takové situaci může napomoc jeden pořádný nadzemní pulsační nukleární výbuch. Pak bude pozdě bycha honit !

J. Fridrich 4.1.2016 10:46

Re: Jak nemají být hloupí,

Dnešní trdla-mamánci nerozdělají ani oheň - buřty jim musí opéct partnerka, nepostaví stan, v lese zabloudí, 20 km na výletě bez naříkání neujdou, v obchodě a v hospodě je ošidí každý pinkl protože z hlavy nic nespočítají, dopis bez výrazných gramatických chyb a s diakritikou nenapíší, historii neznají - to je dlouho co jsou ze školy............

M. Prokop 4.1.2016 10:14

Re: Jaképak složité poučky?

Ukazoval jsem to kdysi kamarádovi. Vytáhl ruku s digitálkami. Dneska už ani na ruce, čumí všichni na mobil. :-P

M. Prokop 4.1.2016 10:13

No co,

zaplať pánbůh za systém, který tam digitální blby nepustí! :-P

P. Dvořák 4.1.2016 9:59

Re: Jak nemají být hloupí,

Tedy pane Nováku, fakt mě ani ve snu nenapadlo, že za dvacet let pro určitou část lidstva budou slova mapa a k ní kompas nebo buzola naprosto neznámým pojmem.

Lišejníky jsou vám na prd, strany neurčíte a jíst se nedají. Hodinky s ručičkou jsou dobrá věc a snad i "uál" odhadne, kde je jih, aniž by znal jakoukoliv (naprosto jednoduchou) poučku.

Víte aspoň, jestli řeka teče nahoru nebo dolů? A když to náááhodou ještě ze školy víte, poznáte to i v přírodě?

V. Vovák 4.1.2016 9:51

Re: Jaképak složité poučky?

Mňo... tahat s sebou vířivku do Brd, abych mohl určit sever... to se dost pronese, ne?

T. Czernin 4.1.2016 9:30

Milý Zbyňku

on ne každý je pražský mamlas, který musí hlásit svou polohu mamince...

T. Czernin 4.1.2016 9:27

Re: Jaképak složité poučky?

V noci pámbíček nedovolil Sluníčku svítit a navíc s digitálními hodinkami rozdělíte prdlačky. Tak a teď čundráku raď... :)

P. Kmoníček 4.1.2016 9:17

Re: Jaképak složité poučky?

.......Nováku!

B. Volarik 4.1.2016 8:09

Re: Jaképak složité poučky?

Když sedím večer ve vířivce, koukám na oblohu. Hele...támhle je Orion...a támhle Velký vůz. Prodloužíte pětkrát osu mezi zadními koly Velkého vozu a koukáte přímo na Polárku...tedy na sever. Hodinky...jednoduché. Namíříte malou ručičku na Slunce a rozdělíte vzdálenost mezi tou ručičkou a dvanáctkou na půl....koukáte na jih. Tohle snad věděl každý čundrák. Když nejsi čundrák, do lesa nelez!

A. Novák 4.1.2016 7:23

Re: Jak nemají být hloupí,

k čemu mapa, když nefunguje aplikace v mobilu určující sever? o)

kdo si ještě dnes pamatuje složité poučky o lišejnících nebo slunci a hodinkách? :o)

P. Dvořák 4.1.2016 2:58

Re: Jak nemají být hloupí,

když mají takové radílky. Vyprávěl vám dědeček něco o potištěném papíru, kterému se říká mapa?

D. Šimáček 4.1.2016 2:38

nemají být hloupí

a kupovat si telefony bez opravdového GPS, to funguje po celém světě všude tam kde je přímá viditelnost dostatečně velkého kusu oblohy..... :-)