21.9.2020 | Svátek má Matouš


GLOSA: Dej mu cejch

8.9.2020

Co na sebe prozradili hanobitelé sochy Beneše

Jste fanoušky Edvarda Beneše? Nebo jeho kritiky? Prezident Beneš je barikádovou postavou kulturních válek. Dá se říci: „Pověz mi, co si myslíš o Benešovi, a já ti povím, kdo jsi.“ Pro jedny patří k otcům zakladatelům Československa, vítězům druhé světové války i k těm, kdo prosadili etnickou homogenizaci Česka. Pro jiné zůstává bázlivcem, který couvl před Hitlerem (v roce 1938 odmítl vojenskou obranu) i Gottwaldem (v roce 1948 přispěl k převzetí moci komunisty), a strůjcem etnické čistky (odsun československých Němců a části Maďarů). Ale tušili jste, že byl i rasista?

Od čtvrtka už to víme. Že se někdo rozhodl zhanobit Benešův pomník v centru Prahy, až tak nepřekvapí. Hanobení pomníků „starých bílých mužů“ patří na pokrokovém Západě k bontonu a Praha to poznala na soše Churchilla. Ale že hanobitelé nastříkali slogan „Rasista, masový vrah“ na Beneše, je novinka. Leč vypovídá víc o nich než o terči jejich vzteku.

Beneš je běžně kritizován už léta. Činí se spolky vyhnanců v Německu, činí se mnozí v Maďarsku, činí se leckteří v Česku, kritika ostatně zaznívala už v domácím odboji za heydrichiády. Ale výtka rasismu je zcela nová. Mohli by její autoři vysvětlit, co konkrétně mu vyčítají? Že měl ve vládě málo černochů a nebílých? Že propagoval imperialismus, bílý supremacismus, ableismus či cissexistický heteropatriarchát?

Ve skutečnosti samozřejmě nejde o kritiku, nýbrž o ukázku toho, z jakých zdrojů čerpá zdejší radikální levice. Západním heslem dne je rasismus. Takže má-li „starý bílý muž“ Beneš dostat cejch pořádné svině, nestačí politické, vojenské či odbojářské peripetie, ale ke slovu musí přijít rasismus. Proto je zhanobení jeho pomníku krystalickou ukázkou prosté lidské blbosti a bezduchého přebírání západních progresivistických vzorů bez ohledu na realitu. Francouzský filozof Alain Finkielkraut v červnu řekl, že ideologizovaný antirasismus je komunismem 21. století. Je to provokativní názor, ale ti, kdo zhanobili sochu Beneše, mu dávají za pravdu.

LN, 8.9.2020Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.