17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


GLOSA: Dej mu cejch

8.9.2020

Co na sebe prozradili hanobitelé sochy Beneše

Jste fanoušky Edvarda Beneše? Nebo jeho kritiky? Prezident Beneš je barikádovou postavou kulturních válek. Dá se říci: „Pověz mi, co si myslíš o Benešovi, a já ti povím, kdo jsi.“ Pro jedny patří k otcům zakladatelům Československa, vítězům druhé světové války i k těm, kdo prosadili etnickou homogenizaci Česka. Pro jiné zůstává bázlivcem, který couvl před Hitlerem (v roce 1938 odmítl vojenskou obranu) i Gottwaldem (v roce 1948 přispěl k převzetí moci komunisty), a strůjcem etnické čistky (odsun československých Němců a části Maďarů). Ale tušili jste, že byl i rasista?

Od čtvrtka už to víme. Že se někdo rozhodl zhanobit Benešův pomník v centru Prahy, až tak nepřekvapí. Hanobení pomníků „starých bílých mužů“ patří na pokrokovém Západě k bontonu a Praha to poznala na soše Churchilla. Ale že hanobitelé nastříkali slogan „Rasista, masový vrah“ na Beneše, je novinka. Leč vypovídá víc o nich než o terči jejich vzteku.

Beneš je běžně kritizován už léta. Činí se spolky vyhnanců v Německu, činí se mnozí v Maďarsku, činí se leckteří v Česku, kritika ostatně zaznívala už v domácím odboji za heydrichiády. Ale výtka rasismu je zcela nová. Mohli by její autoři vysvětlit, co konkrétně mu vyčítají? Že měl ve vládě málo černochů a nebílých? Že propagoval imperialismus, bílý supremacismus, ableismus či cissexistický heteropatriarchát?

Ve skutečnosti samozřejmě nejde o kritiku, nýbrž o ukázku toho, z jakých zdrojů čerpá zdejší radikální levice. Západním heslem dne je rasismus. Takže má-li „starý bílý muž“ Beneš dostat cejch pořádné svině, nestačí politické, vojenské či odbojářské peripetie, ale ke slovu musí přijít rasismus. Proto je zhanobení jeho pomníku krystalickou ukázkou prosté lidské blbosti a bezduchého přebírání západních progresivistických vzorů bez ohledu na realitu. Francouzský filozof Alain Finkielkraut v červnu řekl, že ideologizovaný antirasismus je komunismem 21. století. Je to provokativní názor, ale ti, kdo zhanobili sochu Beneše, mu dávají za pravdu.

LN, 8.9.2020Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.