26.1.2020 | Svátek má ZoraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Darling, tady nemusíšŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 42, poslední: 1.10. 2017 14:25, přehled diskusí

:
Autor: M. Jandáková Datum: 26.9.2017 21:27

Ano, mělo zaznět "Nemusíš", zaznívá však "Můžeš!" Lidská práva nahrazují tradiční morálku jinou morálkou. Ale jak se v té rozvinuté amorální oprávněnosti bude žít dobrým, když na nich nebude záležet - a jak se v ní bude žít svévolným, když práv mají stejně, jako ohleduplní, o tom se semináře nepořádají?

Další černá kronika:
Autor: V. Kolacik Datum: 26.9.2017 16:06

Tunisan týral manželku. Tyden.cz — před hodinou.

Nikoliv, paní Pospíšilová,:
Autor: Z. Vydra Datum: 26.9.2017 15:34

od zastánců všech možných lidských práv a péče o azylanty mělo být těm dívkám řečeno, že přišly do země, která má v mnoha případech jiná pravidla než jaká platí v jejich zemi. Pokud chtějí v této zemi žít, musí dodržovat zde platná pravidla. Měli je upozornit, že se hlásí na zdravotnickou školu, kde není dovoleno při vyučování mít pokrývku hlavy, bez ohledu na náboženské vyznání. Naopak při praxi v nemocnici je nutno používat předepsané uniformy a ošetřovat pacienty bez rozdílu, zda je o muže či ženy, v jídelně jim nebudou zajišťovat halal jídla a pod. Pokud se těmto pravidlům nechtějí nebo nemohou z jakéhokoliv důvodu podřídit, pak si musí vybrat jinou školu, kde platí pro ně přijatelnější pravidla.

Nedělejte z ilegálů blbce, Vydro!:
Autor: P. Klíma Datum: 1.10.2017 14:23

Oni vědí, že přišli jinam...

Nedělejte z ilegálů hlupáky, Vydro!:
Autor: P. Klíma Datum: 1.10.2017 14:25

Oni dobře vědí, kam přišli!

Dík,:
Autor: P. Lenc Datum: 26.9.2017 13:44

naprostý souhlas.

To, že nemusí, neznamená, že nesmí.:
Autor: A. Alda Datum: 26.9.2017 12:26

Jakkoli nesnáším islám a mám jej za satanistický kult, zvrácenost a odpornost před Bohem i lidmi, tak se musím zastat žen, které vyrostly s tím, že nesmí ukazovat na veřejnosti své vlasy. či obličej. Odhalení hlavy na veřejnosti je jim stejně subjektivně nepříjemné jako by bylo mně odhalení svého pohlaví a zadnice.

Něco jiného je ovšem stud a něco jiného je politický nátlak skrze odívací zvyklosti.

Re: To, že nemusí, neznamená, že nesmí.:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 0:49

No jo, může to být nepříjemné. Pak buď ať to přemůžou, nebo ať sem nelezou.

Když budu dlouhodobě chtít žít v kmeni lovců, jejichž jediným oděvem je futrál na penisu, a asimilovat se do jejich společnosti, budu muset taky odložit slipy a navlíknout ten futrál. Kdyby jen proto, že ti lovci ještě nejsou zkaženi civilizací a jedince porušujícího jejich zvyky prostě vypudí do divočiny, kde ho něco sežere, nebo ho rovnou umlátí kyji.

Čerta starého komplikované::
Autor: P. Zinga Datum: 26.9.2017 12:15

jednoduše, krátce, výstižně. I s řešením.

No jo, pěkný,:
Autor: M. Prokop Datum: 26.9.2017 12:14

ale co s těmi, které nemusí, ale chtějí? Nařídit jim, aby nechtěly?

Re: No jo, pěkný,:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 13:58

Tak.

Navíc to není otázka prostého chci/nechci. Před časem tu byl článek - na to jak byl uvážlivý, byl dost bezvýchodný. Shrnul jsem si ho: situace není taková, že my bychom byli slušní a muslimové neslušní. Problém je v tom, že když budu nucen (například) nechat obřezat svoji dceru, po zbytek života se nebudu moct podívat do zrcadla. Když bude muslim donucen NEnechat obřezat dceru, po zbytek života se nebude moct podívat do zrcadla on.

Pěkně ilustrativní je příhoda pana Remeše(?) v příspěvcích: dívčina, 15 let, řezala cosi do stromu; byla napomenuta kolemjdoucím, i vstoupil do děje její mladší bratr s tím, že to bude vyřizovat on, an je její "právní zástupce před světem mužů". Neboli my se s muslimy pořádně neshodneme ani na tom, s kým je slušné hovořit. A to je ještě klika, že se jednalo o muslimečka "civilizovaného". Kdyby vytáhl kudlu a ďaura ohrožujícího jeho sestru rovnou zapíchl, byl by nejspíš v nejedné mešitě veřejně pochválen. Obávám se, že nepřiměřeně nezjednodušuju.

Re: No jo, pěkný,:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 0:54

S tím obřezáním - korán tohle tuším nepřikazuje, ale budiž, jako ilustrativní příklad to jde.

Ono by jednak bylo dobré se pozeptat dcery, co má být obřezána, a druhak - ten muslim, co se nechce přizpůsobit neobřezání své dcery, nemá u nás co dělat. Nechť odejde tam, kde je tohle normou a neleze do naší civilizace.

Re: No jo, pěkný,:
Autor: Z. Lapil Datum: 27.9.2017 16:23

Obřezání jsem vzal jako příklad podivného jednání cizozemců. Jistá prokazatelně neislámská skupina lidí má například ve zvyku pocákat mimino studenou vodou (myslím křest), to je - když pominu míru zásahu do tělesné integrity - vlastně ještě nezdůvodnitelnější nesmysl.

Dotaz u dcery je přesně totéž: mě ani vás nenapadne nezeptat se. "Jeho" nenapadne zeptat se.

"Ať neleze do naší civilizace" nemám za úplně jisté. Předně je srandovní, když to říká bílý muž, který má ve zvyku lézt na střechu světa a lítat na Měsíc a na Mars a kdyby to dokázal, tak se projít po černé díře jen proto, "že tady je". Spíš ale moje svobodomyslnost trvá na tom, že když já chci mít možnost podívat se kamkoliv, musím strpět, aby se kdokoliv podíval k nám; samozřejmostí budiž dodržování zákonů a poctivá snaha nebudit pohoršení. Že z toho občas je průšvih je odvrácená stránka věci a že zákazem velkou vodu nezastavíš a přehradou jen přibrzdíš - inu, jak říkával táta: "Život není peříčko". Prostě nebude vždycky po mém.

Re: No jo, pěkný,:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 17:38

Podívat se ano, proč ne - ovšem dodržovat místní zákony a zvyklosti. Kupříkladu v USA se Vaše paní či dcera opalovat na veřejné pláži nahoře bez asi nebude - je za to tučná pokuta i vězení. A celkem pochybuju, že byste tam demonstroval, že opalování se nahoře bez je součástí životního stylu Vaší paní či dcery a že zákazem jsou porušena jejich lidská práva a že v Chorvatsku se to smí.

Tedy - usadit se a prudit, prosazovat pro sebe extrabuřty ne.

Druhý odstavec - nenapadne. Jistě. Ale pak ať se fofrem doučí, aby ho to napadlo - říká se tomu integrace nebo asimilace - nebo ať vypadne.

Pocákání novorozence vodou je, jak jistě uznáte, prkotina proti ženské obřízce. Srovnáváte nesrovnatelné.

To Vaše "předně je srandovní ... lézt na střechu světa a lítat na Měsíc a na Mars ..." je zde zcela nepřípadné.

Re: No jo, pěkný,:
Autor: Z. Lapil Datum: 27.9.2017 22:21

Jsa z národa Švejkova bych do té demonstrace možná i šel, ale naprosto vám rozumím a souhlasím. S ostatním v podstatě také, i když si dovolím připomenout, že při srovnání křtu a (ženské) obřízky jsem "míru zásahu do tělesné integrity" ze srovnání výslovně vyňal. A lezení na střechu světa nahradím dobytím Ameriky a Austrálie, to je analogie sice méně k chlubení, ale rozhodně přesnější.

Jediná trochu vážnější oponentura: slova integrace a zejména asimilace bych nahradil českým slovem přizpůsobení. Já po muslimovi ani jiném cizozemci nechci, aby se stal Čechem, mě stačí, když nebude budit pohoršení, ať už skrze totálně nevhodný oděv nebo skrze atentáty.

Re: No jo, pěkný,:
Autor: J. Jurax Datum: 27.9.2017 23:59

Tak jo, v našich postojích lze nalézt styčné body, na nichž můžeme dále stavět, což mne plní optimismem ... :-)

Dobrou noc!

Re: No jo, pěkný,:
Autor: Z. Lapil Datum: 28.9.2017 7:55

Tak nějak. Dobrý den :-)

Je prostě odporné a nepochopitelné, že se :
Autor: P. Harabaska Datum: 26.9.2017 11:11

v naší společnosti najdou emancipovanou českou civilizací odchované ženy, které jsou schopny obhajovat identifikační znaky středověké islámsko-náboženské kultury. S nimi současně kryjí a obhajují všechno to středověké protiženské svinstvo, které to náboženství v sobě zahrnuje. Je jejich palmáre tak vysoké, že vykompenzuje jejich vlastní sebezáchovný pud tíhnoucí ke spravedlnosti, nebo jsou již tak duševně postižené, že si neuvědomují důsledky pro sebe sama a pro všechny ženy, jež mohou být šířením toho ideového odpadu postiženy?

To jí neříkejte, je to žena ...:
Autor: P. Remeš Datum: 26.9.2017 11:01

Stalo se mně před dvěma týdny v parku pod Břevnovským klášterem, že tam byla jakási asi patnáctiletá muslimská dívka (byla postižená, měla jen jednu ruku, ale na hlavě měla šátek) ve společenství dvou mladších kluků tak deset a dvanáct let. Ona si s nimi povídala a při tom jakso nezmyšlenkovitě, ale velmi hluboce ryla mocně nožem do kůry mladého stromu. Když jsem se ozval, ať toho nechá, působila zmateně, obracela na kluky, ti jí něco říkali arabsky, a bylo zřejmé, že vůbec nechápe, že by dělala něco špatného. Naprosto překvapující ale pro mě bylo, když se ozval dvanáctiletý kluk a docela dobrou češtinou mě říkal, že kdyby ona byla kluk, tak na ní mohu takhle mluvit a nadávat jí (musím říct, že jsem sice byl rozčílený, ale nenadával jsem), ale protože ona je holka, tak "musím" mluvit na něj. Neříkal to nijak arogantně, spíše bázlivě, ale musím říct, že mě to vykolejilo. Byl to asi její (mladší!) bratr a v první chvíli jsem ani nechápal, zda se usiluje vystupovat kavalír a dívku přede mnou chránit, nebo prostě vystupuje jako embryonální muslim, který svoji sestru nepovažuje za plnohodnotného člověka, ale spíše za něco jako domácího pejska, kterému taky nebudeme nadávat v parku, ale budeme se obracet na jeho majitele.

Samozřejmě jsem na jeho povídání o tom, co musím a nesmím, nedbal a prostě jsem vynadal i jemu. Když on si bere za tu dívku zodpovědnost, ale nedokáže jí říct, aby neničila stromy v parku, musím jí to říct já, a basta. Oni poslechli a skutečně odešli. Ale já jsem si uvědomil, jak skutečně žijeme v úplně odlišném světě a kolik nepochopení tato transkulturální setkávání mohou přinášet. Mráz mně ale běžel po zádech z faktu, jak tihle mladí "návštěvníci" mají takovou sebevědomost, nejen se postavit staršímu člověku, ale dokonce říkat nám zde domácím, co my zde v Čechách musíme a co nesmíme ...

Re: To jí neříkejte, je to žena ...:
Autor: R. Langer Datum: 26.9.2017 11:38

Poučná příhoda!

Re: To jí neříkejte, je to žena ...:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 13:37

Já vím, že se mi to radí, ale vy jste nakonec přijal jejich hru. Jestli to nechtělo obětovat chvilku času a popovídat si s mládenečkem, třeba jestli si opravdu myslí, že jeho sestra je tak hloupá, že si nemůže popovídat s cizím člověkem, a říct mu (on to nejspíš ve vší nevinnosti NEVÍ), že u nás je zvykem, že si může popovídat kdokoliv s kýmkoliv, aniž by z toho bylo třeba usuzovat na mravnost či nemravnost.

A kdyby se zadařilo, tak jim říct, že i u nás byly doby, kdy se skrze jinou víru v boha válčilo a popravovalo, ale nakonec jsme přišli na to, že ohněm ani mečem víru člověka nepředěláš. Můžeš ho ohnout nebo zlomit, předělat ne.

Protože skutečnost, že takovéhle hůdě dokáže seriózně oponovat cizímu dospělému, mi vyplývá jediné: jeho první volba je přemýšlení, nikoliv násilí. Což vůbec není špatný vklad do života.

Ještě jednou: jsem si vědom, že jsem se právě dopustil nevyžádané rady ohledně situace, ve které jsem nebyl.

Jenže Angela má jinou představu:
Autor: M. Starý Datum: 26.9.2017 10:49

Protože Angela chce imigrací zajistit dostatečný počet (levné) pracovní síly, která bude stárnoucím Němcům plnit důchodový systém. Druhým zdrojem je "ždímání" porobených území. Téměř všechny hypermarkety i montovny na našem území jsou Německé, ale dělá se v nich za bulharské a rumunské platy...

Re: Jenže Angela má jinou představu:
Autor: R. Langer Datum: 26.9.2017 11:39

Myslím, že s Rumunem byste fakt neměnil...

Re: Jenže Angela má jinou představu:
Autor: M. Starý Datum: 26.9.2017 12:07

A kolik myslíte, že těm Rumunům, Bulharům a Ukrajincům z té výplaty zbyde. Něco si "vezme" agentura něco majitelé "zpřátelené" ubytovny... Jsou to novodobí otroci.

Re: Jenže Angela má jinou představu:
Autor: M. Prokop Datum: 26.9.2017 12:15

Což je ovšem chyba našeho státu. Kdyby sem mohli přijít pracovat jednoduše a legálně sami, nestali by se ničími otroky.

Perfektně vystiženo:
Autor: V. Heidlerová Datum: 26.9.2017 8:24

Jenom to těm muslimům přeložit do arabštiny a šířit mezi nimi. Zlatá slova. Děkuju.

No :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 26.9.2017 10:44

Šátek , nevinný infiltrační prvek, Právo,nevinný infiltrační prvek,všecho je to Kukaččí ideologie.Je to logické, z jejich pohledu jsme nepřijatelní , Odposlechy Muslimů , by snad otevřeli oči i užitečným idiotům ?!

No, mám tuto historku z Turecka::
Autor: D. Stirský Datum: 26.9.2017 8:14

do restaurace přišla rodina, taťka, mamka v šátku, dvě děti. Platil taťka, ale viděl jsem, jak mu mamka podsouvá peněženku ze své kabelky. Čili kdo tam asi drží kasu? Je to obecný přístup k ženám na východě, třeba i v Číně: Hlavou rodiny je navenek muž, ale v reálu vše řídí žena. Jen se to nesmí přiznat.

Re: No, mám tuto historku z Turecka::
Autor: D. Krajíček Datum: 26.9.2017 9:08

Dovedu pochopit, že taťka v Česku si nechá peněženku u mamky v kabelce, protože je příliš naditá a tlačí ho na řiti.

Re: No, mám tuto historku z Turecka::
Autor: R. Houška Datum: 26.9.2017 10:15

Jestli to spíš nebylo tím, že taťka neměl tu prkenici v čem nosit, protože si vyrazil hodně na lehko. Proč taky ne, že, když má s sebou živou tašku...i podržtašku...štít proti sniperům...prošlapávačku minového pole a otrokyni. Kurňa, proč ne, dyk si jí u jejího táty zaplatil...