24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Což tak jít na Nejvyšší soud?

6.7.2017

Milá maminko, konečně by se Ti mohl splnit sen, že by se Tvá dcera stala soudkyní Nejvyššího soudu. Předseda této skvělé soudní instituce totiž zveřejnil pravidla, dle nichž bych se mohla o tuto práci ucházet.

Podmínky přijetí nejsou samozřejmě jednoduché – vysoká odbornost, všeobecná známost, účast na zahraničních konferencích a řada dalších požadavků, ale koneckonců kdo jiný než já – dlouholetá advokátka, právník roku, bývalý ministr, autor mnoha článků a komentářů – by je měl splnit, že? A to nehovořím o výhodě, již mi skýtá moje pohlaví. Ne že by takových adeptů na post nejvyšších soudců nebylo více – řada mých slovutných kolegů také vyhovuje onomu materiálu. I když – pokud by některého z nás taková práce zajímala, určitě by se nám ji dříve či později podařilo získat, ale nyní je situace jiná: teď se o tuto práci můžeme ucházet veřejně a naprosto oficiálně.

Ve stejné době ale představil současný ministr spravedlnosti vlastní pravidla pro výběr soudců. Stát se soudcem by pro mě bylo mnohem složitější. No jenom si to představ: výběrové řízení, psychotesty, supersložitý případ, který bych musela vyřešit, zkoušky a kdoví co ještě. Skutečně nevím, zda by se mi chtělo vystavit se tak rizikovému testování. Jsem zvědavá, zda oba materiály budou platit současně, či zda se vylučují.

V této souvislosti si ovšem vždycky vzpomenu na tatínka, který na žádná přesně propracovaná a mnohostránková pravidla nevěří, protože tvrdí, že soudce nemusí být supervzdělaný a že mu přednášení na zahraničních konferencích či znalost cizích jazyků při rozhodování každodenních pří příliš nepomůže. Pro něj je nejdůležitější, aby soudce byl moudrý a spravedlivý člověk. Před odborností tedy upřednostňuje osobnost, jež současně zaručí pochopení pro každodenní trable obyčejných lidí a že se soudce nebude nad účastníky řízení povyšovat. Ovšem je otázkou, zda, jak a kdo dokáže adeptí moudrost otestovat.

Tak jsem o tom hodně přemýšlela a nakonec to vidím tak, že se o tu práci nejspíš nebudu ucházet. Možná má každý dělat, co mu jde nejlíp, a mně se zdá, že mě advokacie potřebuje víc.

Autorka je advokátka

LN, 3.7.2017