Neviditelný pes

GLOSA: Co ten počítač umí?

9.6.2009

Úplně všechno? A neměli byste něco horšího?

Jste v obchodě s počítači a oči vám kloužou po regálech s nejnovějšími modely. Jejich výrobci se předhánějí v tom, který z nich nabídne lepší parametry. Ze všech těch stovek gigabytů a gigaherzů vám jde hlava kolem. Bezradně se proto ptáte prodavače: "A to je všechno, co máte?" On spiklenecky ztiší hlas: "Ještě bych měl jeden kousek vzadu. Je pět let starý a běží na něm operační systém, který se už nevyrábí. Výkon nic moc a paměť jakbysmet, ale jestli chcete, dám vám ho za polovic."

Zní to bláznivě? Že byste každého prodavače za takovou nabídku shodili ze schodů? Ještě s tím počkejte. Přesně na tomhle je založený Asus Eee PCfenomén zvaný netbooky. S jediným rozdílem: totiž že tyhle věcičky nejsou nikde ve skladu nebo pod pultem, ale na těch nejlukrativnějších pultech hned u vchodu. "Netbook" je zaklínadlo reklamních i marketingových kampaní. Do světa ho vyslala zhruba před rokem a půl tchajwanská firma Asus (dnes už legendárním modelem Asus Eee 700), dnes však tyto počítače nabízí většina hlavních výrobců.

Hnidopichové se přou o definici. Důležité jsou tři vlastnosti: nízká cena, malé rozměry a skromné parametry. Ale to je vše relativní. První netbooky byly opravdu levné (za 250 dolarů), dnes se do této kategorie řadí i modely za dvojnásobek. Podobné je to i s rozměry a výkonem. Nejsou výjimkou netbooky s harddiskem kolem 160 GB a operační pamětí 2 GB. Navíc jsou velmi elegantní. Přesně to platí o Asusu 1008HA, zvaném Seashell, který právě teď začínají prodávat americké obchody. Minulý týden jsem si ho z USA přivezl. Běží na něm prehistorické Windows XP, ale s výjimkou počítačových her zvládne všechno, co na počítačích běžně dělám. Včetně videa. Stál mě 420 dolarů.

Ale proto to nepíšu. Zaujala mě jiná věc: je to poprvé v historii, kdy konzumenti počítačů nekupují budoucnost („Poběží na tom stroji i příští verze operačního systému?“), ale ohlížejí se do minulosti. Snad je to předzvěst konce nesmyslného trendu, kdy jsme si kupovali čím dál výkonnější počítače s čím dál náročnějším softwarem, ale dělali na nich v podstatě stále to samé. Pak by netbooky nebyly jen marketingovou bublinou, ale jedním z mezníků počítačových dějin.

Převzato z blogu Extra se svolením autora.



zpět na článek