18.1.2022 | Svátek má Vladislav


GLOSA: Co řekne kabinet?

6.12.2021

O povinném očkování nemohou rozhodnout petice

Jste pro povinné očkování proti covidu? Pak můžete podepsat petici. Jste proti povinnému očkování? Pak můžete též podepsat petici. ČTK vydala přehled tří petic (jedna pro, dvě proti). Na tom není nic divného. Právo vyjádřit názor, třeba formou petice, patří k demokracii bez ohledu na nouzový stav. Ale zaujme tu něco jiného. To, že petice získávají větší pozornost než očkovací plány vlády – tedy spíše té nastupující než odcházející. Že by to tak zařídili obávaní dezinformátoři? Nebo je to tím, že nastupující vláda se jasnému slovu v této věci zatím vyhýbá? Můžete hádat.

Nejde o to, čí argumenty jsou lepší, vědečtější, pravdivější, lživější. Povinné očkování je krok, kde se nevyhnutelně střetávají argumenty pro a proti. Není to souboj pravdy a lži, vědeckosti a nevědeckosti. Tuto věc vůbec nemají rozhodovat vědci – ti jen přihazují argumenty proti a pro. Rozhodnout musí politická reprezentace a ta by nějaké jasnější slovo říci měla.

Petice samy o sobě rozhodnout nemohou. Jedna malá ukázka. Z jak zaměřené petice pochází tato věta? „Musí jasně zaznít, před čím očkování může chránit a kde selhává.“ Poznáte v tom jasné pro či proti? Či dokonce rukopis dezinformátorů? Těžko. Přitom ta pasáž pochází z Deklarace lékařů mířící proti povinnému plošnému očkování.

Nelze slepě přebírat vzory odjinud. Nelze se ani spoléhat na hlas EU. Ten už zazněl, Ursula von der Leyenová se opatrně vyslovila pro povinné očkování, leč dodala, že ve zdravotnictví Evropská komise žádné páky na národní vlády nemá. Rozhodují samy. Třeba Rakousko a Řecko se již rozhodly pro povinné očkování. Ale příklad jasného postoje jinde ukázat lze. I v Německu je vláda, která na parlamentní schválení teprve čeká. I tu tvoří široká koalice. Designovaný kancléř Scholz již jasně řekl, že je pro povinné očkování. A stojí za ním všechny tři strany koalice – sociální demokraté, liberálové i Zelení. Takže poslanci i občané vědí, která bije. My to stále ještě nevíme. I proto přitahují pozornost petice.

LN, 3.12.2021Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.