23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

GLOSA: Co je to demokracie?

Sdělím jednu dnes velmi nepopulární myšlenku: co je to demokracie? Uvažujme. Jak vznikla? Z čeho? Jaká je její podstata? Na jakých základech se budovala a spočívala? Není ono to vlastně aplikované to odmítané, pohrdané a nenáviděné (kým?) Desatero?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.10.2013 20:06

Svobody občanské

Jsou myslitelné jenom ve společnosti, k níž je drtivá většina občanů (aktivně) loajální (Aristoteles viděl svobodu občana v tom, že smí pracovat pro obec).

V nemorální společnosti se svoboda projeví jako parazitická anarchie, kterou nutně vystřídá elitářské autoritářství (stát - Bůh).

J. Pospíšil 11.10.2013 22:15

reakce autorky

Těší mě zájem, vyjádřené připomínky jsou přesně podle mého očekávání; ti, kdo chtějí být "svobodní" bez nějakého uvědomění vyšší síly, ať zkusí ovládnout ČAS. Žádné náboženství není dokonalé, nezajistí nebe na této zemi a jeho praktikování je podle různých zemí různě nedostatkové, pokud ale připomíná lidem, že nejsou tak super, jak si někteří namlouvají, prokazují lidstvu dobrou službu. Dokud je člověk přesvědčený, že on sám je nejmoudřejší, je hloupý, až dozná, že nesnědl všechnu moudrost světa, začíná moudrým být a až přizná svou nedostatečnost, stává se téměř velkým - už to kdosi moudrý dávno řekl, já jen předávám. Člověk je omezený krátkostí svého života, během kterého páchá víc chyb než prospěšností a to vůči svému živočišnému druhu, pořád to opakuji a asi marně. Jakmile si člověk začne stanovovat normy podle vlastních choutek bez zřetele na prospěch celku, likviduje budoucnost nejen svého potomstva, ale vůbec dalších generací. Protože neumí zastavit nebo i vrátit čas zpět, aby své blbiny napravil. Chce to hlavního psychiatra. J.V.Pospíšilová-Šteflová

R. Kříž 10.10.2013 22:05

definice pojmu "demokracie"?

http://www.liho.cz/cz/clanky/ozmatenostipojmu/22.html

V. Vaclavik 10.10.2013 16:02

Zapomina se na jistotu

nikoli riziko, ze kazdym precin je nutne zaregistrovany nasim vedomim a pretvari pak nase podvedomi do stavu, ve kterem se nam s nim spatne zije. Potiz dnes je, ze lide i v te nasi pretechnizovane dobe jsou mentalne porad na urovni cerstve vyskocivsiho divocha z dzungle.

A upadek krestanstvi nebyl nahrazeny ucenim tohoto faktu, tedy ze respekt k bohu mel byt nahrazen respektem k vlastnimu svedomi. Namisto uvedomeni teto veci tu vzniklo moralni vakuum, kdy clovek si spocital vnejsi "rizika nemorálního přečinu a žádná vnitřní závora mu nemohla bránit v jeho provedení."

Lide pachaji nemoralni ciny a na tento ucet pak trpi, nejsou schopni uzivat si nekale nabyteho, nejsou schopni uzivat si zivota, i kdyz navenek to nedaji znat a lide jim zavidi, nez aby je litovali, jake to chudaky ze sebe udelali. Chudaky mentalni, neschopne mit radi zivot jako takovy, neschopne uzivat si nekale nahromadeneho majetku, neschopne byt sami se sebou, jejichz jedine vychodisko je utapeni sveho podvedomi v alkoholu, pochybne spolecnosti, pochybne zabave, ktere si doopravdy vubec neuzivaji... a jak jsem rekl, hlupaci jim to jeste zavidi.

Uctivani externiho bozstva byla zalezitost nasi mentalni primitivni minulosti (lidstva) a spravne melo byt, a jednou nakonec stejne bude, nahrazene uctivanim vlastniho vedomi - ktere je tim pravym osobnim ''bohem'', ktereho si mame opecovavat, solichat sliby, ze uz to nikdy neudelame, a prinaset pokani ve forme polepseni. Hrich byl vzdy, i v te davne minulosti lidstva, vzdy hrichem proti vlastnimu (s)vedomi, ale protoze totalne primitivni lid ve sve casne minulosti nechapal, co si to nese na svych ramenech, domnival se, ze je nejaky Buh, ktereho hrichem pohneval, a proto ze se po jeho spachani nyni citi mentalne ''spatne''. A samozrejme si z toho samozvani klerici udelali tucnou zivnost. Na hlupacich se ti vycuranejsi z nich vzdy radi prizivi.

Doprucuji v teto souvislosti k precteni dilo A. Randove The Fountainhead, v Cestine vydane pod nazvem Zdroj.

J. Skála 10.10.2013 14:54

Mám pocit, že

následky v té třetí generaci jsou opravdu katastrofální. Já si kladu podobné otázky také. Ale nesnažím se odpovědi publikovat.

M. Prokop 10.10.2013 15:18

Re: Mám pocit, že

:-P

Tak nějak.

R. Langer 10.10.2013 12:47

Máte snad snahu

ustanovit ostatním nějakého "morálního arbitra"? Tak to abych se vám zdaleka vyhnul.

J. Sova 10.10.2013 9:58

Náboženství

nijak nezlepšuje stav společnosti.

http://www.osel.cz/index.php?clanek=2270

Stačí se podívat na míru zločinnosti v různých zemích s vysokou religiozitou - USA, Brazílie, Kolumbie, Mexiko...

Najděte si míru zločinnosti v ateistickém Česku a třeba v Polsku, na Slovensku ...

J. Sova 10.10.2013 10:24

Re: Náboženství

A ještě doplněk.

Na téma katolicisimus a demokracie doporučuji seznámit se s encyklikami a apoštolskými listy některých papežů.

Třeba Pius X. - NOTRE CHARGE APOSTOLIQUE:  Proti socialismu, liberalismu a demokracii.

R. Langer 10.10.2013 12:50

Re: Náboženství

Přesně tak, náboženství s morálkou nijak nesouvisí, jenom umožňuje postiženým jedincům věřit, že jsou tak nějak "lepší". Většinou zcela nezaslouženě.

A. Reček 10.10.2013 16:59

Re: Náboženství

Pane Sovo, stačí porovnat u nás míru zločinnost v jednotlivých okresech, jak byla zveřejněna za rok 2011 a jednoznačně nejhorší jsou na tom oblasti s velmi malou religiozitou.  Pokud budeme posuzovat Polsko, Slovensko, země Ameriky, nutno opět si všimnout, že na kriminalitě se v těchto zemích z 90% podílejí osoby nevěřící!!

J. Sova 10.10.2013 17:48

Re: Náboženství

Tak prosím porovnejte okres s nízkou religiozitou s nějakým okresem s vysokou religiozitou, co se týče míry kriminality. Pak se budu ptát, kolikrát je v daném okrese víc křesťanů a o kolik procent tam je menší kriminalita.

Tady jsou statistiky z USA (cca 90 % obyvatel jsou teisté). Např. za 10 let bylo ve věznici Sing-Sing popraveno 65 % katolíků, 26 % protestantů, 2 % židů a 0,3 % vězňů bez vyznání:

http://www.adherents.com/misc/adh_prison2.html

http://www.holysmoke.org/icr-pri.htm

J. Klepal 10.10.2013 8:22

demokracie a morálka

Od dob řecké demokracie, která doporučovala postižené děti zabíjet házením ze skály, a tehdejším či celkem nedávném (v Americe i v Evropě) vztahu k otrokům, o zvířatech nemluvě, udělala morálka spolu se sociálními vědami velký pokrok, a to bez ohledu na, či lépe přes názory katolické církve, která o nepokřtěných pohanech tvrdila, že nemají duši a lze je tudíž k jejich věčné spáse upalovat na hranicích. Taková zvrhlá morálka se týkala také zvířat, která prý nemají duši, a proto při vivisekci necítí bolest. Naštěstí jsme od těchto hrůzostrašných představ postoupili k jinému názoru, i když i dnes se prodáva maso Pygmejů na konžských tržnicích spolu s bushmealem, jak dokumentovali dva Slováci včera na TV po návštěvě území na hranicích Konga a Středoafrické republiky. Skutečně jsem přesvědčen, a historické zkušenosti to dokazují, že morálku lze pěstovat bez vztahu k náboženstvím různého druhu, která ji svými bludy v mnohých případech spíše deformují. Kromě toho, dnešní společenský systém aplikovaný v České republice, sotva svými pravidly, dovolujícími beztrestné krádeže a podvody všeho druhu, může k zlepšení morálky přispět.

M. Baloun 10.10.2013 12:31

Re: demokracie a morálka

Řecká demokracie doporučovala házet postižené děti ze skály!? Nepřejel vám přes hlavu vlak?

Jestli máte na mysli platónovu Políteu, tak ta opravdu nemá s řeckou demokracií nic společného. Ba právě naopak.

B. Rybák 13.10.2013 0:12

Re: demokracie a morálka

Ze skály (tuším Tarpejské) házeli postižené děti Sparťané, kteří měli k demokracii velmi daleko. K nepokřtěným pohanům posílali "katolíci" misionáře, aby je přesvědčili a pak pokřtili. Např. "volná ruka trhu" (je-li skutečně volná) dokáže lajdáky, lenochy a hochštaplery rychle (alespoň navenek) převychovat.

Pokušení k nedobrým činům, které nikdo nevidí, je převeliké. Neexistuje ale u věřícího člověka, protože Bůh vidí vše. Proto se morálka ve společnosti bez náboženství změnila v egoistický morální relativismus!

R. Szewczyk 10.10.2013 1:34

hm

ale kuš,Jarmilo,Terezčiny a jejího syna Pepy 2,reformy,zavedli martani ,nebo komunisti nebo kdo?tedá v století vosumnáctém,to kopnutí do církví od Pepy2,bolel i lid,,,,,,že ten jirásek s tím nejedlým neskočili do Šárky hned po tom narození,,,,safra sakra

A. Reček 10.10.2013 7:49

Re: hm

Francouzská revoluce byla pak návodem pro různá individua snažící se "osvobodit" lidstvo. Své pokračovatele měla nejen v Marxovi, Leninovi, ale u nás i Jiráskovi, Nejedlém, Gottwaldovi, až po dnešní revolucionáře.