29.3.2024 | Svátek má Taťána


GLOSA: Chyťte ho! Jenom jestli můžete...

11.12.2012

V současnosti můžete přiměřeným způsobem zadržet pachatele trestného činu do příjezdu policie – viz příslušné ustanovení dnešního trestního řádu: Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky. Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení osobní svobody bez odkladu oznámit.

U přestupků ovšem obdobná právní úprava nyní neplatí! Což veřejnost leckdy neví, ale žel toho zneužívají různí delikventi. Dnes je možno sice na linku 158 oznámit přestupek, ale jako svědek či poškozený nesmíte legálně pachatele zadržet, toto oprávnění nyní občan (nepolicista) nemá! A přestupník málokdy vyčká dobrovolně do příjezdu Policie ČR. Ale jak ta zpětně zjistí totožnost pachatele? Naštěstí policisté toto jednání, pokud není zcela nepřiměřené situaci, většinou tolerují s tím, že se aktivní občan mohl domnívat (coby neprofesionál ve stresové situaci), že jde o trestný čin. Pachatele zadržoval tedy legálně.

Nicméně ze systémového hlediska není vhodné, aby se zadržování u přestupku řešilo za pomoci soukromoprávního předpisu – tedy dnešního či budoucího občanského zákoníku. Jestliže tedy dnes záleží na dobré vůli přestupníka, zda vyčká příjezdu Policie ČR, činí to z přestupkového zákona často nevynutitelnou normu. V právním státě to musíme odmítnout.

Proto navrhuji, aby se v rámci chystaných změn legislativy na úseku správních deliktů pamatovalo i na možnost občanů zadržet pachatele vybraných přestupků. Mám za to, že to je určitě skupina přestupků proti majetku, pak přestupky proti veřejnému pořádku a přestupky proti občanskému soužití.

MfD, 4.12.2012

Autor je právník a VŠ pedagog