22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Chudáci čápi

2.8.2006

Jacísi obětaví ochránci usoudili, že komín v Letohradu, na kterém sídlili čápi, je v havarijním stavu. Patrně jim to sdělil statik. A tak přemístili čapí mláďata, už už schopná létat, na umělé krásné hnízdo v centru města, asi kilometr od původního hnízdiště. Rodiče zmateně létali kolem starého hnízda a ani po pěti dnech nové hnízdo nenašli. Bodejť.

Mláďata stála po tu dobu na hnízdě a čekala. Bez jídla, bez vody - v tomto parnu. Chrabří ochránci usoudili, že staří je už nenajdou a po honičce vysílená (už létající) mláďata chytili a odvezli do chovné stanice, pro změnu 50 km vzdálené. Tam je dokrmí a vypustí do volné přírody.

Nejsem čápolog, ale nezlobte se, amatérismus a neumětelství celého zásahu je zjevné. Komín se nenarušil jen tak sám od sebe, musel být narušený už předtím, než se tam čápi usídlili. Když nespadl po celou tu dobu, asi by ten týden, dva ještě vydržel. Ostatně stojí pořád, hnízdo ho zatěžuje a nic nenasvědčuje tomu, že by do okolí komínu byl přístup zakázán. A za třetí, stěhovat ptáky do centra města, do husté zástavby, na připravené umělecky stylizované hnízdo ve výši okolních domů, to je spíše ukázkou toho, že někdo se chtěl pochlubit a ozvláštnit městský park čápy.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.