25.10.2020 | Svátek má Beáta


GLOSA: Čeští fanoušci jsou neporazitelní

12.5.2011

Virtuální realita sportovních výsledků s důrazem na budování pocitů důležitosti českých úspěchů je mnohem okatější než mediální masírování v jakémkoli jiném oboru lidské činnosti. Ostatně i ten lední hokej je takhle populární jen na několika málo pitoreskních ostrůvcích světa. Myslíte, že letošní sestup slovinských hokejistů oplakávaly v Lublani tisíce pomalovaných a ovlajkovaných fanoušků ve sportbarech a na náměstích? A myslíte, že třeba v Brazílii vůbec tuší, co je to lední hokej?

S tím sportem je to opravdu na pováženou. Vemte si jen ty selektivní přehledy sportovních výsledků. Když vládli bratři Pospíšilovi světové kolové, vysílala televize zápasy v tomto okrajovém sportu v přímých přenosech. Když lámal Jan Železný jeden rekord v hodu oštěpem za druhým, věnovali se novináři výsledkům v této disciplíně víc, než kterýmkoli jiným. A kdo mi dnes z hlavy řeknete jména posledních mistrů světa v kolové či hodu oštěpem? Ano, nikoho z nás to naprosto nezajímá. Stejně, jako málokoho ve světě zajímali naši borci v dobách své největší slávy.

I tak je radost vidět, kolik se mezi námi zase vyrojilo hrdých vlastenců vozících na autech vlajky a repliky dresů. Když mi někdo řekne „Vyhráli jsme olympiádu“ nebo aspoň „mistrovství světa,“ upřímně mu blahopřeji a zdvořile se zajímám, na kterém hrál postu, případně kolika góly a přihrávkami se na úspěchu podílel. Je neuvěřitelné, jak se nám to přivlastňování cizích úspěchů zažralo pod kůži, aniž bychom si to při hovoru uvědomovali.

Rozhodně si nemyslím, že jde o fenomén ryze český. Ale zpátky k nadpisu: Proč je český fanoušek neporazitelný? Když se vyhrává, volá do světa: „Vyhráli jsme!“ Když se však prohraje – to si všimněte – prohráli ONI. Ano, lze slyšet bezprostředně po prohraném utkání v návalu emocí i: „My jsme prohráli.“ Ale velmi brzy se první osoba jednotného čísla nenávratně ztratí: „Co to tam ten Jágr vyváděl? Hm, ten Eliáš byl úplně z formy. A ten trenér…“

Tak ať nám ta hrdost na „naše“ úspěchy dlouho vydrží.

Fanousci

Převzato z Vhrstiho bloguKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.