2.4.2023 | Svátek má Erika


GLOSA: České lesy – plíce Země

26.8.2019

Vlna kritiky z Evropy se snesla na brazilského prezidenta Bonsonara kvůli jeho rozhodnutí povolit těžbu v amazonských pralesích. Kampaň zesílila, když vypukly rozsáhlé požáry. Snad kvůli odlesňování, snad vinou neziskových organizací (podle Bonsonara mají na skandalizaci zájem).

Před pár dny vystoupil na ČT24 starší profesor (jehož jméno jsem si ke své škodě nezapsal), znalec Brazílie. Vysvětlil nám, že prezident Bonsonaro, zvolený před rokem, měl otevření Amazonie pro těžbu ve svém volebním programu a že ho zvolilo přes 50 % voličů. A nyní Bonsonaro prohlašuje: těžba má podpořit hospodářství Brazílie. Pokud ohrožuje světové klima, nechť svět Brazílii zaplatí. Jsou to naše lesy. Zatím Německo i Norsko zrušily programy pro Amazonii.

Evropa se ráda vytahuje na zbytek světa a udílí knížecí rady. Škoda, že Bonsonaro nedodal: A podívejte se i do Evropy, třeba na Česko. Tam nechali zničit ohromné plochy lesa kůrovcem. Nebylo to motivováno rozvojem hospodářství, jako v Brazílii, ale způsobeno čirou hloupostí. Češi si vytvořili systém, kdy vytěžení jednoho napadeného stromu trvá i měsíc. Ale hlavně: už sedmdesát let vykřikují, že smrkové monokultury jsou nesmysl, protože snadno podléhají škůdcům (třeba bekyni mnišce nebo bourci modřínovému, o kůrovci nemluvě), a sedmdesát let smrkové monokultury vysazují. My, Brazilci to máme zachraňovat?