28.1.2020 | Svátek má Otýlie


GLOSA: Černý pátek!

23.10.2014

Operátoři na nás šijou boudu. Spolu s politiky

Jako „černý pátek“. Tak označuje šéf Českého telekomunikačního úřadu den, kdy byl nedávno schválen nestoudný přílepek k zákonu o elektronických komunikacích. Celkem v tichosti a nenápadně. Přitom má na spotřebitele zásadní dopad. Výrazně jim – nám všem! – totiž ztěžuje odstoupení od smlouvy v případě, že operátor změní smluvní podmínky.

Všichni tak budeme jakýmisi rukojmími operátorů! Poslanci jim přihrávají další zvýhodnění. Přitom operátoři jsou zvýhodněni již nyní. Mohou jednostranně měnit své smluvní vztahy se zákazníky. Asi jako kdyby si u naší společnosti klient objednal byt v novostavbě, třeba o velikosti 60 metrů čtverečních, podepsali bychom smlouvu, on by za byt řádně zaplatil, a já mu po nějaké době, stále ještě před dostavěním příslušné nemovitosti, suše sdělil, že mu nakonec dodám byt jen o velikosti 50 metrů. Holt změna tarifu, eh, vlastně ceníku!

Ačkoli často nařízení Evropské unie kritizuji, nyní může být záchranou právě to, že onen nestoudný přílepek jde i proti její legislativě. Nicméně to z mého hlediska není hlavní důvod, proč jej kritizuji. Mně jde o princip. Není žádným tajemstvím, že operátoři mají svá nejlepší léta za sebou. Nástup internetu je nutí zlevňovat své nehorázně předražené služby, které dlouhá léta bez uzardění poskytovali. Na zlaťáky se lehko zvyká, ale těžko se jim odvyká. A tak když nyní operátorům vysychají zdroje peněz, spolčují se s politiky a na spotřebitele dohromady „šijou boudu“.

Je to zásah proti trhu, je to zásah proti možnosti svobodné spotřebitelovy volby. Operátoři se mají snažit, aby nabízeli nejlepší možné služby za odpovídající cenu. Pak od nich nikdo prchat nebude. A nebude třeba uvádět v život podivné přílepky, které ze spotřebitelů dělají rukojmí a jdou proti jejich zájmům – proti zájmům nás všech!

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s.OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.