5.2.2023 | Svátek má Dobromila


GLOSA: Bylo 21. srpna...

25.4.2014

... nám bylo jednadvacet a Oni přišli nás zachránit!

Necelý měsíc před tím jsme se vrátili z vojny, tedy z povinné základní vojenské služby, a naivně a samozřejmě jsme očekávali povolávací rozkaz k obraně vlasti. Ovšem nic takového se nestalo.

Přišli nás zachránit, protože socialismus byl ohrožen americkým a západoněmeckým imperialismem!

Na jaře se na našem území konalo vojenské cvičení Varšavské smlouvy, pak se ale vojskům nechtělo domů. Na nátlak veřejného mínění přece jen odešli, ale zůstali podél celé dlouhé hranice od Aše přes Košice až po Bratislavu, jen rakouskou a západoněmeckou hranici museli vynechat. A tam na hranicích čekaly armády, aby mohly nám, ohroženému lidu, poskytnout svoji bratrskou pomoc.

Mezitím psali o tom, jak západoněmecký revanšista čeká, aby mohl zachvátit socialistické Československo, jak americký imperialista podporuje rozvratné živly.........

Podle nich se u nás nacházely zbraně, dolarové bankovky, štvavé tiskoviny. Agenti západních mocností organizovali vytržení republiky z bratrského svazku tábora míru a socialismu.

Podle nich zločinné bandy, vyzbrojené zbraněmi, které ukradly ze skladů Lidových milicí, přepadávaly národní výbory, stranické sekretariáty, panoval prý všeobecný chaos..... Poctiví straníci byli pronásledováni, šikanováni ba i mučeni. Dělnická třída volala o pomoc.

Prostě museli nás zachránit, byla to jejich internacionální povinnost, lid to žádal!

Akorát, že ten obyčejný lid o tom nic nevěděl a svojí, v mnoha případech perfektní ruštinou rozvrátil morálku prvosledových jednotek.

Mnoho lidí si dodnes stěžuje, že nám Američané tehdy nepomohli. Komu ale měli pomáhat? Aktivnímu členovi Varšavské smlouvy, který nikdy neodstoupil od doktríny zlikvidovat nepřátelský kapitalismus?

Mimochodem, proč má ruština pro okupanta výraz zachvatčik?

Je to všechno jenom náhoda?