26.10.2020 | Svátek má Erik


GLOSA: Bravo!

8.7.2014

Jsem rád, že může jednou pro změnu vřele souhlasit s Petrem Hamplem... (Ostatně, chtěl bych umět psát tak poutavě, jako on. Neumím.) Napsal totiž v samém závěru svého komentáře k nízké volební účasti v nedávných volbách do Evropského parlamentu Co s nízkou volební účastí do EP (Neviditelný pes, 30.5.2014) toto:

„A pak je tu jediné řešení slučitelné se základními principy politické demokracie. Mají-li lidé pocit, že nedovedou vybrat takové poslance, kteří budou hájit jejich zájmy, nechť k volbám nechodí. Ale bylo by férové vrátit jim tu část daní, kterými na činnost europarlamentu přispívají. Chtít po někom, aby platil činnost tělesa, v němž nemá (a nechce mít) svého zástupce, je hluboce amorální. Prakticky by to obnášelo vrátit na konci roku třeba 50 korun tomu, kdo nevolil. A noví zájemci o práci poslance, ať se snaží. Možná dokážou své potenciální zákazníky (voliče) přesvědčit, že má cenu jít k volbám a zaplatit si činnost takového poslance. Nebo to nedokážou. A pak nebude žádná škoda, když se celý ten slavný europarlament zmenší třeba na desetinu současného stavu.“

Úvahy o počtech poslanců mě dlouhodobě nijak neoslovují, ale jinak, řekl bych, platí tato úvaha pro Evropský parlament úplně stejně, jako pro ten náš, domácí. A, jak je vidět, je-li idea správná, podporuje ji vícero argumentů z až nečekaných (pro mě nečekaných) stran. V tomto případě se mi jedná o výplatu nějaké nízké částky každému, kdo nevolil. (Tento návrh je součástí programu Konzervativní strany, kde se praví „...jednou z možných cest ... by bylo následné vyplácení nějaké adekvátní částky (např. 100 Kč) každému oprávněnému voliči, který se daných voleb nezúčastní.“, což je tam míněno jako jeden z nástrojů sloužících ke komplikaci nežádoucího „nakupování hlasů“, a zatím naposledy byl připomenut v úvodníku k Tématu měsíce „Eurovolby 2014“, Konzervativní listy 05/2014.)

Zdůvodnění, které ve prospěch takového postupu Petr Hampl uvádí, totiž že jde o „daňovou vratku“ pro někoho, kdo o to mít svého zástupce v tom kterém sboru prostě nestojí, považuji za – když dovolíte – brilantní. Nemám co víc bych k tomu dodal. Děkuji.

Konzervativní listyHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.