Neviditelný pes

GLOSA: Blbákov

13.1.2021

10.1.2021: Pan Prymula neví, jaká je aktuální proočkovanost, pan premiér klidně v televizi vysloví termín „obecně-odborné otázky“, běžný lékař, který má podmínky na uchování vakcíny při zadaných teplotách, nemůže očkovat – nemá vakcínu…to je realita.

Proč tedy očekávat smysluplné konání stran ministerstva ve školství, že?

Děti chodí spát ve tři v noci, každý učitel vede výuku, jak chce. Děti mají většinou málo pohybu, málo optimální podpory a podnětů…

Možná někde mají nějaký systém. Já však rodiče, kteří mají home office a několik dětí a jsou k tomu všemu samoživiteli, fakt lituji. Nechápu, proč neproběhl jednotný pokyn: “Okamžitě ukončete plošné a jednotné online vyučování pro všechny děti.“ Děti mají doma opravdu, ale opravdu jiné podmínky. Jak vnější, tak vnitřní!

Proč naši politici nenašli dost odvahy důvěřovat lidem: Proč jsme nemohli rodičům jednoduše sdělit : „Pracujte s dětmi jen natolik, nakolik to zvládáte a v čem si věříte. Jste-li kuchař, s dětmi vařte, jste-li strojař, naučte je aspoň trochu rýsovat, jste-li prodavač, učte je kupecké počty a klidně něco jako zbožíznalství (existuje-li to ještě vlastně). A hlavně: postarejte se o jejich pohodu a duševní zdraví. Kdo jiný než vy to zvládne! Choďte s nimi do přírody nebo jen prostě ven, doma jim nechte i jejich prostor a čas. Povídejte si s nimi, jak nejvíc to jen jde. A vydržme! Pomoc a radu můžete najít tady a tady…“

Proč nedůvěřujeme rodičům, že zvládnou třeba i půl roku vést sami své děti v obecném poznávání světa kolem sebe? Učitelé samozřejmě mohou učit online, ale jen ty, kteří na to mají podmínky a nejsou pod psychickým tlakem. Naše školství je impotentní k organizaci humánního vzdělávání. Naše školství málo vzdělává a moc hodnotí! Uplatňuje stále nějaké metternichovské strategie – lejstro, razítko a kontrola. K této strategii si přičtěte korupci, lobbing a těžaře v neziskovkách. A je to tu: Blbákov.

Pán Bůh s námi a zlý pryč. Nezbývá než fungovat víc v osobní rovině, věnovat se dětem ve své rodině a pěstovat osobní zdraví. Jde to!

Autorka je výchovná poradkyně

Renata Veselá


zpět na článek