25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Antibiotika

Já vím, vždyť je to tak jednoduché: Krávy jsou nadopované antibiotikama, aby z nich zlý kulak mohl dojit, i když jsou nemocné. Antibiotika pak přecházejí do mlíka, a my to pijeme, takže furt do sebe pereme nějaké penicilíny, a když jsme pak opravdu nemocní, tak to na nás nezabírá!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 21.8.2014 11:14

Antibiotika a bakterie

Když vony ty bakterie furt něco na ty "mykózy penicilinový" rafičej. Felčaři na každou banalitu nasazují silnější kalibr antibiotik, že našinec pak neví při zarudlém krku, zdali si má dávat piňule předepsané felčarem, nebo běžet na hajzlík (vyhubení střevní flóry). Felčar pak navrhuje "syntetiku", inhibitory narvané mléčné zákysy, prý to zpomalí krok na reterát, nejlépe prý od farma-firem, jako doplněk léčby. Felčar podporuje farmaceuty, farmaceuti felčara. Asi tak. Jako důchodce nepotřebuji vystavenou neschopenku, abych skojíkal třeba s Augmentinem na hajzlíku a chlemtal nejaký sajrajt, typu Actimelu. Třeba hlíva ústřičná, kouzelné (nasbírat v topolině, zamrazit). V případě potřeby chroupat s medem a domácím česnekem (echtovním od včelaře a ze zahrádky), hltek dobré kořaly v roztoku s lipovým thé v poměru 1:0,5 v intervalech "co kdo snese", a za tři dny máte chuť i na nemravnosti. Lékař léčí, příroda uzdravuje. Tím nechci felčary dehonestovat, jejich práce si velmi vážím (i když k nim moc nechodím, a oni mají mojí kapitaci).

Ale "pecunia non olet", známe to již od císaře Vespasiána s veřejnými hajzlíky. "Apropó", nějaký důchodce, který neudržel moč, dostal za "vyprášení" se za supermarketem, od MP pár "litříků" pořádkové pokuty, která mu silně prodražila významně tamo presentované slevy v jeho nákupu. Peníze nesmrdí. Asi na stará kolena blbnu, ale nějak mi ta progresivní honba za prášulemi připadá zpozdilá, rubáš totiž nemá kapsy, pouze pozůstalé. Asi filosofie "hamty, hamty, hamti, ať mám více, než tamti. 

A ti "tamti a tamty" chtějí zakázat hulit u mariáše a piva v putyce. Tomu se říká degenerace svobodných hodnot, nelezu do nekuřáckých hospod jim vykuřovat Cohibas pod frňák, tak nemusí lézt nekuřáci do kuřáckých podniků, svoboda volby. Do bordeláku také nelezu, když se mi nelíbí námezdný sex, ale jdu třeba uklidnit své svědomí do chrámu Páně, ku svaté zpovědi. Někdo má rád holky, jiný vdolky, tak proč to zákonodárně upravovat? Zmatlal jsem to vše dohromady.

R. Langer 21.8.2014 15:19

Re: Antibiotika a bakterie

Zmatlal jste to docela dobře, já to vidím dost podobně. :-)

B. Volarik 21.8.2014 9:23

Jak jsme to dělali ve Španělsku:

V jogurtu řádí jakýsi Lactobacillus Bulgaricus, který z mléka dělá jogurt. Když jsme bydleli ve Španělsku, měli jsme vypůjčenou "yogurteru". Taková kulatá věc se šesti nádobkami. Do každé nádobky jsme dali jednu malou lžičku jogurtu a dolili mlékem. Zapnuli jsme to do sítě a šoupli pod postel, kde se to mírně zahřívalo. Ráno jsme pak měli 6 čerstvých jogurtů... a tak šlo pořád dokolečka. Pět jogurtů jsme snědli a šestý použili na "řetězovou reakci".

B. Volarik 21.8.2014 9:26

Re: Jak jsme to dělali ve Španělsku:

Teď jsem si všiml. že totéž popisuje výše pan Šulc. Bezouška mu nevěří. Já naopak páně Šulcovu zkušenost potvrzuji.

P. Selinger 21.8.2014 8:22

Tak to vypadá, když někdo píše o tom, čemu nerozumí

Mléko v skutečně nesmí obsahovat antibiotika, a skutečně je neobsahuje. Je veternární kontrolou přísně sledováno a jakýkoliv nález  stop antibiotik vede k vyloučení celé várky mléka z lidské spotřeby. Rezistence vůči antibiotikům vzniká spíše nekázní pacientů, kteří po odeznění příznaků nemoci přestanou  antibiotika brát, i když nedodrželi celou předepsanou dávku.

P. Sulc 21.8.2014 3:03

Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

tech antibiotik a pak, ty kvasne kultury se tam davaji umele, dodatecne a sice podle potreby, podle toho, co to ma byt. Myslim ze jste trosisku, jen trosicku, osel.

J. Anděl 21.8.2014 3:40

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Ano, jogurty se dokonce vyrábějí po pasterizaci mléka. Lidé, kteří chtějí z nějakého důvodu jogurt z nepasterizovaného mléka (mají k tomu své důvody), to mají z důvodu hygienických nařízení dost obtížné.

J. Anděl 21.8.2014 3:52

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Ostatně nejen jogurty, i ty sýry a další se dělají často (ne vždy, ne všude, nevím co na to normy EU) z pasterizovaného mléka. Ale je pravda, že pasterizace mléka nezahubí všechny bakterie, nejedná-li se o uht.

Mimochodem jogurt lze vyrobit s použitím správných bakterií i z jiných produktů, než z mléka (sojové "mléko", mandlové "mléko" atp.)

P. Sulc 21.8.2014 5:02

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Pravda, ted vzpominam, asi pre 20 lety jsem mel ''jogurtovac'', takovou vyhratou vanicku na 6 sklenic A v navode : svarit mleko, kvuli bakteriim a pridat jogurtovou kulturu, t.j. obycejny jogurt. A fungovalo to dobre, delal jsem jej z kavove smetany, ja ty beztukove, zdravotni jogutry nemohu vystat.

M. Bezouška 21.8.2014 7:29

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

vážený neučený pane Šulci, co kdybyste jednou, čistě pro změnu, začal psát o něčem, čemu rozumíte a to ostatní nechal být? Mělo by to ovšem jeden velice blahý důsledek - z diskusí byste pravděpodobně úplně zmizel. Nepředstavitelné.

P. Sulc 21.8.2014 7:39

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Kde jsem udelal chybu, pane zvanile. Jiste, mohl jsem se splest, ale vy jste to neopravil. Dokazete jen zvanit.

J. Kulheim 21.8.2014 8:30

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Všechno jste napsal dobře, jenom to základní je špatně. Ani ty přidávané kultury by, v přítomnosti antibiotik, nepřeměnily mléko na jogurt.

P. Švejnoch 21.8.2014 9:06

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Tohle by mě docela zajímalo (a dost mě mrzí, že se už nemůžu zeptat svého otce - mikrobiologa). Jak je to s účinností antibiotik ve smyslu jejich "spotřeby" bakteriemi?

Jsou molekuly antibiotik bakteriemi spotřebovávány? Pokud totiž ano, pak výhrada pana Šulce platí. Pokud totiž dodáme do mléka n molekul antibiotik, a tyto molekuly interagují s bakteriemi tak, že molekula Ab je bakterií buď absorbována nebo dokonce rozložena, pak po každé takové interakci máme počet molekul Ab ve vzorku nižší. Což by znamenalo, že účinnost Ab s počtem zabitých (či zneškodněných - u bakteriostatik) bakterií klesá.

Také je ovšem možné, že molekuly Ab jsou vázány na buněčné receptory bakterie, a to pouze po dobu jejího života, a s její smrtí se opět uvolní, a mohou fungovat znovu a znovu - účinnost Ab ve vzorku by pak zůstávala stejná.

Vím, že existuje více skupin Ab dle jejich mechanismu působení, a že pro každou skupinu to může být jinak, ale přesto - není tu nějaký farmaceut či mikrobiolog, který by mi toto mohl ozřejmit? Myslím tím někoho, kdo to opravdu VÍ...!

J. Kulheim 21.8.2014 13:38

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Každé přípravek včetně antibiotik, které je povolené k léčení "potravinových" zvířat použít, má ochranou dobu pro maso, vejce, mléko. Za znehodnocení tj. nedodržení ochranné lhůty, odpovídá chovatel. Vzorky se uchovávají, takže je možné takového hříšníka dohledat. Antibiotika se z těla vylučují. Dnešní vyšetřovací metody jsou schopné zjistit stopová množství těchto látek.

P. Švejnoch 21.8.2014 13:43

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

To sice chápu, ale vůbec to není odpověď na můj dotaz...

P. Sulc 21.8.2014 19:18

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

To ne, kdyby tech antibiotic byla lecebna davka. Ale stopova antibiotika , to je neco jineho, ne?

M. Koutný 21.8.2014 20:13

Re: Vazeny uceny pane, jednak zalezi na mnozstvi

Ne, je to to samé. Stejně jako vy jste stejný trouba, ne stopový.

P. Dvořák 21.8.2014 1:55

Co je to za bakterie,

které si rejdí v mléku, které vám v neotevřené papírové krabici ani za půl roku nezkysne a když to otevřete, dáte do ledničky, nezkysne to ani za dva týdny po otevření? Ono to totiž nezkysne nikdy, protože po určité době, v řádech týdnů, se v té otevřené krabici vytvoří zvláštní hmoty, od sebe oddělené. Jedna je kapalina barvy moči a druhá připomíná tvaroh. Obojí je hořké a smrdí to až na hranici zvracení, ale nikdy to nebylo, není a nebude zkysané mléko, které pamětníci znají z dob svého mládí.

Když si koupíte kefírové mléko (je to kefír nebo mléko?), tak vám také neotevřené několik týdnů nezkysne a po otevření asi za další týden projde výše popsanými skupenstvími k témuž odpornému výsledku. Kefír, co já pamatuji, byla kultura, kterou jste měli doma v nějaké nádobě a denně!! jste z této nádoby dejme tomu 3/4 vypili a zbytek dolili mlékem. Do druhého dne byl ze všeho kefír, takže jste 3/4 vypili . . .

Pamatuji tvarůžky, které jste koupili s bílým, tvarohovým středem a za pár dnů dozrály. Dnes to doma můžete mít týdny, okraje budou sice děsně smrdět a roztékat se, nebude to ani k žrádlu natož k jídlu, nicméně střed (jádro) tyčinky zůstane stále tvarohové. To ani nemluvím o tom, že rozkrájené tvarůžky, zalité pivem vám během noci asi 5x nabyly na rozměru a byly roztíratelné jak máslo. Dnes z toho jsou odporně smradlavé, nezrající kostky.

Ale vy si klidně dál věřte, že jde o výrobky z mléka bez antibiotik. Nebo je to něco na úrovni I. chemické války.

P. Švejnoch 21.8.2014 7:40

Re: Nevím

jestli to, co popisujete, je důsledek antibiotik v mléce. Ono je docela dobře možné, že mléko obsahující antibiotika se skutečně odděluje od toho "čistého", ale že Vámi uvedené jevy jsou důsledkem dnešní technologie zpracování mléka. Ať tak či onak - argumentace "antibiotika v mléce nemohou být, protože by zabila mléčné bakterie" je i podle mého názoru nesmysl. Mám za to, že mléko se po prvotním ošetření očkuje pro různé způsoby dalšího použití různými kulturami bakterií - a to tak, aby tyto kultury byly co nejčistší (a tedy co nejefektivnější).

Jen se chci zastat syrečků - moje zkušenost je taková, že dozrávají poměrně ochotně, jen je třeba je vystavit pokojové teplotě. Dokonce, což mě tedy docela udivilo, i syrečky, které prošly hlubokým zmrazením (-18°C), byly po týdnu zrání "pod deklem" bez problému stravitelné - zřejmě dobrej (bakteriální) oddíl :-). Jen v namáčení syrečků do piva nemám nižádnou praxi, zde tedy nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit Vaši zkušenost...

O. Istvanfy 21.8.2014 9:23

Re: Nevím

Mliečne baktérie spravidla skutočne sú extrémne citlivé na antibiotiká. Ale existuje veľké množstvo rôznych iných látok ktoré ovplyvňujú mikrobiálnu aktivitu v mlieku a obávam sa, že práve tieto spôsobujú súčasné problémy s mliekom.

J. Míkovcová 21.8.2014 20:26

Re: Co je to za bakterie,

Ono je hodně na každém, co kupuje; funguje tu dokonale tak často omílaný tlak zákazníků. Mléko, které mám v lednici, sice nevydrží týdny, ale jak stárne, chová se přesně tak, jak by se od MLÉKA dalo čekat... pravda, nestojí devět devadesát. Je to o prioritách. Raději si koupím méně, ale lepší.