17.4.2021 | Svátek má Rudolf


GLOSA: Aktivisté, nevyvolávejte napětí!

3.2.2021

Klíčové jsou schopnosti, nikoliv barva pleti

Asi všichni znají můj názor na aktivisty nejrůznějšího typu, kteří ve velkém a v „bohulibém zájmu“ uměle vyvolávají problémy a napětí, případně blokují důležité projekty – např. v oblasti dopravních staveb.

Již dříve jsem na sociálních sítích zmiňoval některé absurdity například v podobě tlaku na to, aby černošské celebrity fotili černošští fotografové, ve slově černoch se psalo velké písmeno jako důkaz úcty (zatímco běloši by zůstali s malým), aby se změnily názvy některých osvědčených produktů, aby neexistoval tmavý sirup se siluetou ženy a v neposlední řadě aby televizní postavy dabovali černoši – i v případě, že se jedná o animované seriály. Diskuze se vedly například o slavném seriálu Simpsonovi, kde se proti tomuto „nápadu“ postavili i čeští herci.

Nyní aktivisti opět vylezli z nor a dle médií znovu tlačí na to, aby animované černochy v celé Evropě dabovali černoši. Na paškál se dostal například americký animovaný film Soul (v české distribuci Duše). Film je z prostředí černošských jazzmanů, jenže ho do evropských jazyků dabují evropští herci. A to je podle aktivistů špatně. Co je to za nesmysl?! Uvědomují si tito pomatenci, že v některých evropských zemích prostě a jednoduše černošské herce či dabéry nenajdou? Nebo snad má produkce chodit po ulicích a chytat za rukáv každého černocha, kterého potká, a udělat z něj dabéra?

Tahle práce stejně jako další odvětví přece vůbec není o barvě pleti, ale o schopnostech. Člověk buď dělá svou práci dobře, nebo ne. Jinými slovy buď se pro ni hodí, nebo ne. Nic mezi tím není. A je úplně jedno, jestli je bílý, černý nebo třeba pruhovaný.

Mohli bychom pak jít ještě dál. Například mimozemšťana by měl namluvit mimozemšťan. Eskymáka Eskymák. Indián by byl stejným příběhem.

Copak někteří lidé úplně ztratili rozum? Nebo snad chtějí být jen zajímaví? Mám ale pocit, že jediné, čeho tím docílí, je právě rozdělení společnosti a nevraživost jednotlivých skupin mezi sebou.

Osobně v tomto směru nesouhlasím ani s novým prezidentem USA Bidenem. Jeho výroky typu „Pokud budete volit Trumpa, nejste černí“ nebo „Musí skončit nadřazenost bílé rasy“ jsou přesně těmi, které problémy eskalují a dle mého názoru nemají žádný racionální základ.

Převzato z profilu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.