22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Ach ty popisky

1.9.2006

Už nějakou přemýšlím, který génius vymyslel cosi jako "polidštění" zpráv. Baví mě, když po nějaké katastrofě, kdy jsou statisíce lidí na útěku, slyším, jak John Murray z texaského Big Little Pig říká, že se opravdu bál. Já tu situaci, řečeno s Werichem, vidím. Představuju si, jak si dávají reportéři práci se zjištěním a uvedením plných jmen a podrobností z takových informačních perel.

Dobrou ukázkou je tento obrázek. Popiska praví, že "Osmiletá Ellie Newlandová z Los Angeles se osvěžuje v ničivých vedrech před větrákem v místní zoo". Všímáte si, kolik je v té popisce informací?

větrák

 

 

 

 

 

 

 

 

Opravdu existuje? Obrázek umožňuje napsat prakticky cokoli. Osob toho jména našel Google 28600. Přidáním Los Angeles jsem skončil. Dotaz Ellie Newland "Los Angeles" vyhodil 927 odkazů (zkratky LA aj. vedly k asi 18 tisícům). Lepší zúžení nabídlo Ellie Newland "Los Angeles" eight age - 285. Přidal jsem ZOO a hle: byl jsem na 72, hot vedlo na 62, cooling na 9. Jak asi tušíte, nenašel jsem ji...

Popiska by mohla znít: "Osmiletou Ellie Newlandová z Los Angeles, která se osvěžuje v ničivých vedrech před větrákem v místní zoo, marně hledal na internetu Ivan Straka."

bouřka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další skvost, tentokrát trestuhodně "nevytěžený". Už ani nevím, kde to bylo, tuším MFD, popiska tohoto obrázku zněla: "Žena v Brémách prchá před silnou bouřkou." Úprk ženy je naprosto jasně zřejmý, že? Dovolil jsem si navrhnout lepší, výstižnější a informačně bohatší dílko: "Pětadvacetiletá Ingrid Schneiderová z Brém se spěchá ukrýt v místním muzeu antiky, kde právě probíhá výstava 'Tutanchámonovo období ve starém Egyptě'."

Gentlemanův deníček
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.