26.10.2020 | Svátek má Erik


GLOSA: Ach, ten Kubera

25.5.2019

Kdyby to neřekl v Terezíně, mělo by to větší smysl

Zabývat se ještě dnes něčím, co v neděli řekl šéf Senátu na tryzně v Terezíně, působí pošetile. Zvlášť když Jaroslav Kubera je politický samorost a jiný už nebude. Ale následné debaty, protesty i prohlášení skupiny senátorů ukazují cosi obecnějšího. Něco, co vypovídá o společnosti. O jevech, jako je přepínání argumentů, až příliš snadné urážení se či bující kult doslovnosti – tedy slábnoucí schopnost vnímat projevy alegorického ražení.

Co Kubera řekl? „Jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém platí, ,kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet‘. Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus.“

Na pietním místě nacistické genocidy je to přepjaté. Ta ideologie získala většinu Němců tím, že je oslovila s brutální upřímností. Kdo si přečetl Mein Kampf, nemohl být holokaustem překvapen. Kdežto hrozba, o níž mluví Kubera, sice vede k potlačování svobodné diskuse, ale lidi láká bojem za dobro a proti nenávisti. V tom je protipólem nacistické ideologie, podobně jako levicové symboly byly protipólem lebek na uniformách SS. Ty nenechaly pochybovat o svých cílech.

Tady – a hlavně tím, že to říkal v Terezíně – Kubera svým příměrem ujel. Ale mnozí z těch, kteří mu to vyčítají, ujíždějí zase v protisměru. Prý že politická korektnost nikomu osobně neškodí. Ale Kubera mluvil o tom, jak se pod rouškou pokrokových slov mohou potlačovat diskuse či nepohodlná fakta.

Ukáže to věc, jež s terezínským tématem souvisí. Manfred Gerstenfeld, bývalý šéf Jeruzalémského centra pro veřejné záležitosti, v roce 2016 bilancoval antisemitské vraždy v Evropě 21. století (napočetl jich 16, potom dvě přibyly) a dospěl k závěru: „Všechny vraždy na Židech zabitých jen proto, že byli Židy, spáchali muslimové.“ Tu informaci dohledáte na webu, ale ne v médiích hlavního proudu, neboť pro politickou korektnost, oslavu diverzity či volné migrace je zhoubná. Lepší je obviňovat z antisemitismu tradičně pravici, že.

Kubera to s ekologisty přepískl, a navíc necitlivě na místě genocidy. Z toho ale neplyne, že jeho argumenty jsou mimo mísu. Kdyby padly na jiném fóru, třeba na konferenci, měly by svůj smysl. Není třeba se hned urážet.

LN, 23.5.2019
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.