24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: A už je to tady zase!

25.3.2016

Asi se logicky ptáte, kdo nebo co je tady zase? Co na nás zase ten pisálek vytáhnul? Cožpak nemáme už tak dost starostí? Evropa, a tedy i my jsme životně ohroženi blížící se migrační katastrofou, na „starý“ kontinent si současně brousí zuby „Turek“, Evropská unie drží pohromadě už jen silou vůle její dominantní země, v České republice se „bojuje“ o to, zda bude účast oligarchů ve vládě standardním jevem. A on nás chce ještě něčím strašit.

Ale nemohu si pomoct. Už je to tady zase. Nemám na mysli nic menšího, nic nepodstatnějšího, nic méně důležitého než blížící se změnu normálního času na „letní“. Opět nám někteří naši spoluobčané-nespavci vnutí, abychom si ve dvě v noci posunuli hodinky na tři. Opět „znásilní“ náš přirozený biorytmus, opět rozhodí činnost našich vnitřních orgánů. Opět způsobí těm, kteří začínají pracovat ještě v noci nebo brzy ráno, příkoří. Opět poženou školáky do škol na „sedmou“, opět velkou část společnosti vystresují.

Kdo jsou ti, kteří nás, v tomto smyslu „normální“ lidi, takto terorizují? Konkrétních jmen se jen těžko dobereme. Oni se totiž umně skrývají za zákony, směrnicemi EU a nařízeními vlády. Pojďme se tedy alespoň podívat na tu „vypečenou“ legislativu.

Zavádění letního času u nás má oporu v zákoně č. 54/1946 Sb. z 8. března 1946 (Zákon o letním čase), který platí dodnes (podepsáni Beneš, Fierlinger, Nosek).

V současné době se zavádění letního času u nás řídí Nařízením vlády č. 222/2011 Sb. ze dne 29. června 2011. Toto nařízení zapracovává příslušné předpisy EU, konkrétně Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2000/84/ES ze dne 19. ledna 2001 o úpravě letního času. Tedy EU „jenom“ sjednocuje začátek a konec letního času ve svých členských zemích.

Na přelomu let 1946-1947 byl v Československu krátkodobě zaveden dokonce „zimní“ čas, tedy hodinky se posunuly také o hodinu, ale s opačným znaménkem než u času „letního“. Zřejmě je to světový unikát. A protože příslušný zákon č. 212/1946 Sb. nebyl nikdy zrušen, s československým právním řádem ho přejala i Česká republika. Vláda tedy má stále zmocnění tento čas zavést.

Jsou lidé, kteří sice odmítají změnu času, ale je jim celkem jedno, který čas bude celý rok platit. Jsou lidé, kteří na internetu dělají průzkumy a chtějí vyvolat referendum o tom, který čas by si většina lidí přála. Ten „normální“, pásmový, ten „letní“ nebo snad dokonce ten „zimní“? Ale i pak by v cestě zrušení střídání změny času stála téměř „neprůstřelná“ unijní byrokracie.

Ale podle mého názoru jsou všechny takovéto úvahy liché.

Vždyť lidé nemohou přibrzdit nebo zrychlit otáčení Země, změnit sklon zemské osy, dráhu Země kolem Slunce.

Je to prostě proti přírodě!

A tak by naši i světoví politici měli opustit své choutky ovládat přirozené vesmírné děje a ponechat lidstvu ten „normální“, pásmový čas.