18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

GLOSA: 315 tisíc měsíčně

Generální ředitel Jaromír Gajdáček a jeho dvanáct apoštolů z managementu pojišťovny ministerstva vnitra si v roce 2014 vydělávalo v průměru 315 tisíc měsíčně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kusý 7.7.2015 18:10

Re: Za co to berou ...

Ve spodním odstavci jste trefil hřebíček na hlavičku.Přesně to, co jste napsal, odpovídá i mému mínění.I já jsem téměř okamžitě po, no nevím zda právě sametu, začal slušně vydělávat a až díky našemu soudnictví, které nepotrestalo člověka, který mne připravil málem o život a zcela o existenci, jsem musel začínat prakticky znovu.Ale nestěžuji si, ač jsem o něco, přesněji o tři roky starší, pracuji pro německou firmu a jsem spokojen.Ale k věci, právě ta užitečnost je u soukromých a státních firem posuzována diametrálně odlišně, poněvadž vychází z naprosto rozdílných hledisek.

J. Jurax 7.7.2015 16:52

Re: Za co to berou ...

No - zařazení mám teď státní rentiér, neboť jsa ročník 49 jsem takzvaně vyššího středního věku :-) ... předtím programátor, po novu ajťák, po sametu v soukromých firmách; finančně to, jakmile jsem zdrhl z potápějícího se socialistického kolosu, docela šlo, nemůžu si stěžovat.

Mzdy ve státní sféře - dole ani tak nepřiměřeně vysoké nejsou, aspoň co vím, nahoře ovšem - když se plat nemůže odvíjet od měřitelného třeba zisku, měřitelné úspěšnosti, a je určen jaksi politicky, bude vždy vyšší. Ono to jde ze státního, že ano ...

V. Kusý 7.7.2015 12:34

Re: Za co to berou ...

Naznám Vaše pracovní zařazení, takže ani mzdové poměry, ale opravdu si myslím, že mzdy ve státní sféře jsou nepřiměřeně vysoké.Pokud od státu cokoliv potřebujete, jeho zaměstnanec Vám vysvětlí, že nejsou peníze.Ale jak zde již jeden z diskutujících napsal, svoje platy berou a obhajují.Ono to celé má hlavně morální rozměr, ovšem v zemi, kde slovo morálka je vulgarismus... nevím.Mé představy o mzdách státních zaměstnanců vůbec nejsou motivovány závistí, jen si myslím, že mohou být vyšší tehdy, až bude bohatý stát a občané.A hlavně by se měly odvíjet od mezd v soukromém sektoru.Ten s penězi zachází přece jen lépe, alespoň většinou :-)

Z. Koutecký 7.7.2015 1:13

Re: Za co to berou ...

Pane Juraxi, pokud jsem správně nepochopil tu Vaši větu o závisti, pak se omlouvám. Víte, četl jsem tu celou řadu diskusních příspěvků, jejichž autoři vyjadřovali rozhořčení, že ti neúspěšní těm úspěšným jen závidí, místo, aby se také snažili býti úspěšnými. Za úspěšné považovali ty, kteří jsou bohatí. Ti jsou také prý užiteční, protože dávají práci těm méně schopným. Jména, která uvádím jsem vybral náhodně, prostě patří těm zbohatlým, tedy úspěšným.

Faktem je, že dochází ke stále větší platové diferenciaci zaměstnanců. V roce 1980 platy špičkových ředitelů amerických koncernů (Chief Executive Officer - CEO) byly v poměru 45:1 k průměrnému dělnickému platu. V roce 2007 byl ten poměr již 1723:1 a stále stoupá. Zdá se mi to nepřiměřené, ale zase až tak mě to nevadí, zejména u privátních podniků. U nás však ve státním sektoru mi hlavně vadí nezodpovědnost těch skvěle placených manažerů. Zlaté padáky dostávají i ti, kdo přivedli podnik na buben. Plat, odměny a prémie berou i ti, kteří své úkoly neplní. Správa železničních cest nezajistila kontrolu a utahování šroubů kolejí, protože na to neměla dost financí. Takže to nebyla vina vedení. Jenže to vedení je přece tak skvěle placeno, aby si s problémy poradilo i za ztížených podmínek, ředitelé za to převzali dobrovolně odpovědnost. Když si nedokáží poradit, tak ať jdou od válu, protože na to prostě nestačí. Technická správa komunikací nedokáže odstraňovat vegetaci zakrývající dopravní značky. Vedení pokrčí rameny - nejsou peníze, ale svoje výplaty berou klidně dál v plné výši. Platy kopálistů, hokejistů, zpěváků atd. mě nijak nedráždí. Rozdělují si jen peníze, které jim lidi cpou do kapes dobrovolně a s radostí, podniky s touhy po reklamě, sponzoři, aby se zviditelnili. Když nebudou hrát, zpívat a vypadat jak se lidem líbí, nevydělají nic a ani objektivní potíže jim nepomůžou. To je naprosto OK. Lidi chtějí zábavu, oni peníze, to je zcela jednoduchý výměnný obchod.

J. Jurax 6.7.2015 23:49

Re: Za co to berou ...

Mo, já se ptal vážně; Vy jste odpověděl jako ... zdržím se raději komentáře; budu to brát jako ironii nebo vtip, arciť nepovedený.

Nicméně na názor podobný Vašemu jsem odpověděl již panu Vintrovi dnes 6.7.2015 v 23:43. Odpověď je platná i pro Vás.

J. Jurax 6.7.2015 23:43

Re: Za co to berou ...

Rozhazování ... možná, snad, neposoudím. Ovšem přímo rozkrádání ... hm, ale důkazy nejspíš nemáte, že ... soudíte patrně z toho, že ti lidé na těch funkcích prostě nemohou než rozkrádat a rozhazovat. Je to mezi sprostným lidem poměrně rozšířený názor ... a nejhorší je, že může být pravdivý. Pravím může, nejsem schopen posoudit s jakou pravděpodobností.

Připusťme tedy, že užitečnost konkrétně těchto pánů se blíží nule. Ovšem zmíněná pojišťovna je vcelku velká firma s mnoha zaměstnanci, jíž protéká mnoho peněz. Někdo to řídit musí, to doufám uznáte. A teď - ta (ne)užitečnost, o niž píšete, se týká konkrétně oněch pánů nebo jejich funkce? Jinými slovy, byli-li by nahrazeni, pak ti náhradníci by byli opět neužiteční z titulu funkce nebo kvůli svým osobám, vlastnostem etc.? Zajímalo by mne, jak na to pohlížíte ...

J. Jurax 6.7.2015 23:33

Re: Za co to berou ...

Dík za sumu :-)

J. Hruška 6.7.2015 22:42

Re: Za co to berou ...

Měsíční plat zloděje? Podle sebe soudím tebe. Bolševická diktatura na ně. Závistivý aparátčíkt by s nima zatočil. My ale "nejsme jako oni". Jediné řešení je zrušit ZPVM a udat je jako "předraženou zakázku". Jenže Šlachta z ÚOOZ si přece nebude vyšetřovat vlastní pojišťovnu. Přesto můj návrh zní: Nulový plat, zabavení majetku a 5 let lepení obálek. Zdař Bůh.

J. Vintr 6.7.2015 22:27

Re: Za co to berou ...

Řekl bych, že užitečnost těch pánů se limitně blíží nule (podobně jako u spousty jiných státních zaměstnanců). Spíš je pravděpodobné že ještě škodí. Například tím, že se podílejí na rozkrádání a rozhazování peněz, určených původně na léčení nemocných ...

J. Mach 6.7.2015 21:45

Re: Je to i naše chyba,

Hlásím se okamžitě.

J. Mach 6.7.2015 21:43

GLOSA: 315 tisíc měsíčně

Čemu se, proboha, divíte? Žijeme přeci v zemi, kde je možné naprosto všechno. Taky by mě zajímalo, jakou práci za ty prachy odvedli.

V. Kusý 6.7.2015 20:02

Re: Za co to berou ...

Sice se ptáte pana Vydry, ale dovolím si odpovědět já a za sebe.Pokud by to bylo do sto tisíc, myslím si, že by to bylo víc než přiměřené.Mzdy v této výši se u soukromých firem vyplácí celkem běžně a jeví se mi jako dostačující, v poměru k míře odpovědnosti.Řekněme si popravdě, pokud dělník s vysokou kvalifikací a zodpovědností má mzdu okolo dvaceti pěti, až třiceti tisíc, je tato relace dostatečná.Jinak o sportovcích a "celebritách" vůbec bych snad ani neztrácel slova.Ovšem právě to jsou následky naprostého zhroucení konzervativních hodnot, jak jsem napsal výše a hlavně ukázka "pravicovosti" těch, kdož se jí ostentativně ohánějí.

J. Jurax 6.7.2015 19:52

Re: Za co to berou ...

Jenom technická - nazvat Frankovo Španělsko a Pinochetovo Chile zeměmi demokratickými lze celkem těžko. Ekonomicky úspěšnými už spíš.

J. Jurax 6.7.2015 19:48

Re: Za co to berou ...

Dobře.

Kolik podle Vás by měli mít měsíčně ti manažeři ZPMV, aby platy byly přiměřené?

J. Jurax 6.7.2015 19:46

Re: Za co to berou ...

Pane Vydro, kde jsem napsal, že bychom specielně ty Vámi popsané elity měli obdivovat? Přečtěte si přesně tu krátkou větičku, na niž reagujete.

Víte - tady výše paní Vozábalová srovnala diskutovanou sumu s platy špičkových vědců - tedy u nás. Zde jde vskutku o znamenitý nepoměr.

Jenže - příjem srovnatelný s platy oněch manažerů - zde pravda jaksi státních, ale příjmy na podobných funkcích v soukromém sektoru budou obdobné - má třeba kdejaký kopálista či hokejista. Jistě, nemá to ze státního, ale zamyšlení nad užitečnosti práce těch i oněch a výši jaksi společensky akceptovaných odměn za tu práci není na škodu. Svět je poněkud komplikované zařízení.

J. Jurax 6.7.2015 19:35

Re: Za co to berou ...

Nesporně ano.

Kolik by podle Vás měli mít měsíčně ti manažeři ZPMV?

Totiž ptám se tu každého diskutéra, co na tu mou poznámku zareagoval. Zatím jsem se ale nic nedozvěděl ... a abych předešel očekávané otázce, tak za sebe pravím, že nevím. Neznám náplň práce dotyčného, odpovědnost a rizika, která nese a tak dál a podobně. Mimoto jsem se v kruzích opravdu vysokého managementu čehokoliv většího nepohyboval.

Kupodivu - a to mne příjemně překvapilo - jen jedna reakce na tu mou poznámku o závisti byla poněkud emotivní, ostatní jsou vcelku věcné.

J. Jurax 6.7.2015 19:24

Re: Za co to berou ...

Dobře. Kolik podle Vás by měli mít měsíčně ti manažeři ZPMV?

J. Jurax 6.7.2015 18:37

Re: Za co to berou ...

Tak s těmi platy špičkových vědců bych souhlasil. Jenže ti budou brát vždy zlomek toho co špičkový kopálista - a ten je ještě míň užitečný než ředitel pojišťovny.

Nicméně - už jsem tady ten dotaz položil - kolik měsíčně byste měla pro lidi z managementu oné pojišťovny za mravné?

J. Jurax 6.7.2015 18:32

Re: Za co to berou ...

No, brečíte vcelku správně, ale možná Vám ušlo, že jde o manažery zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Takže se to týká zdravotního pojištění, resp. zdravotní daně, chcete-li, ne důchodů.

Jen tak na okraj - kolik soudíte, že by podle Vás měl brát měsíčně ředitel uvedené zdravotní pojišťovny?

V. Kusý 6.7.2015 17:23

Re: Za co to berou ...

Formuloval bych to dokonce tak, že právě francouzská revoluce byla počátkem všeho špatného.Nejen krvavá lázeň, ale následný vývoj, který "stvořil" Napoleona, rozbil mapu Evropy a relativizoval morální a všelidské hodnoty, to vše byla jen předzvěst toho, co následovalo ve dvacátém století a totálně zničilo konzervativní myšlení.

F. Navrátil 6.7.2015 15:45

Re: Za co to berou ...

Když se podíváme zpět na Frankovo Španělsko, Pinochetovu Chile, Anglii pod premiérkou Tchaterovou, Singapur a pod., tak mě napadá že ta demokracie se nechá různě interpretovat a tvarovat. V těchto případech následovala prosperita, pořádek a všestranné zvyšování životní úrovně. Naopak Hitler v Německu zneužil demokracii k zavedení zločinného a totalitního režimu. Naprosto stejně si počínali další političtí vizionáři Lenin, Stalin, Mao Ce tung, Pol Pot, Castro a p. Hlavní roli zde jsou etické, morální a charakterové vlastnosti. Jsem přesvědčen, že třeba pokud ve Švýcarsku bude 4O let vládnou t.zv. socialistická demokracie pod záštitou Sov. svazu, tak po vrácení svobody bude pro švýcarské občany velmi těžké a složité jít původní a správnou cestou. Jako naivní a důvěřivý chlapec jsem obdivoval Francouzskou revoluci v r. 1789, ale po podrobnějším čtení a zjišťování skutečností je složité a těžké zjistit zda bylo více dobra než zla, které tuto revoluci doprovázelo.

V. Kain 6.7.2015 14:31

Re: Je to státní pojišťovna!

Když tady vypočítáváte jaký je platový průměr a kdo stojí za tak vysokým průměrem na který 80% občanů kteří ty vši živí nedosáhne,tak nezapomeňte že právě těmto vyžírkům socani s Babišem zvyšují platy.

V. Kusý 6.7.2015 13:28

Re: Za co to berou ...

No, asi tak nějak.Je vidět, že Vám to politicky myslí :-)))

Z. Koutecký 6.7.2015 12:54

Re: Za co to berou ...

Úroveň odpovědnosti? Tím se ty horentní platy často odůvodňují. Jenže, když přijde na lámání chleba, tak se stane co? Jste důchodce, takže si možná pamatujete na případ Komerční banky v roce 1998, kdy stát musel odkoupit 83 miliard špatných úvěrů, které byly poskytnuty za dost podivných okolností. Tehdejší vedení KB bylo trestně stíháno, snad i nějakého čičmundu odsoudili, už si nepamatuji. V případě Salzmanna, který v té době byl generálním ředitelem KB s tehdy naprosto fantastickým měsíčním platem 500 tis.Kč však bylo konstatováno, že on za nic nemůže, protože za hospodaření banky neodpovídá!!On však byl skromný, usoudil, že za těch 7 let ředitelování udělal pro banku již dost,ve svých 69 letech je již z té odpovědné práce unavený a má právo na odpočinek. Takže sebral svůj zlatý padák a odstoupil.Do roku 2000 se spokojil s pospáváním v Senátu a skromným platem senátora.Teď ve svých 86 letech ani státní důchod nepotřebuje, protože si na svůj důchod odpovědně našetřil Jo,pane Kusý, to jsou ty elity, kterým ty neúspěšné socky u nás neprávem závidí, ačkoliv by je, podle pana Juraxe, měli obdivovat, měli by být jejich vzory. Více Salzmannů, Romanů, Kožených, Tykačů a jim podobných elit, méně neodpovědných závistivců - to je naše cesta k blahobytu!

V. Kusý 6.7.2015 12:24

Re: Je to i naše chyba,

Máte naprostou pravdu a proto bych se rád zúčastnil na založení platformy OPS, tedy Občané Proti Státu.

J. Hlubek 6.7.2015 12:06

Je to i naše chyba,

Nestavíme se dostatečně proti státním lupům ve formě daní a povinných plateb. Pokud je nenecháme naprosto vyhladovět, lepší to nebude.

V. Kusý 6.7.2015 10:14

Re: Za co to berou ...

Nějak nemohu najít závist v konstatování, že ty platy jsou nepřiměřené.Pracuji jako důchodce u firmy, kde se lidé živí prací s přesností na setiny milimetru, vyrábějí sofistikované stroje pro elektronický průmysl v celém světě, za naprosto nesrovnatelný peníz.Možná námitka, úroveň odpovědnosti.V soukromé firmě s Vámi za kiks zametou nesrovnatelně se státní.Nebo jste už viděl státního úředníka, jak platí škodu?Snad se s panem Vítem začíná blýskat na časy, ale nový služební zákon? K bl...ééé zvracení.

J. Dvořák 6.7.2015 9:22

Dřou jako koně?

Nejspíš každej dře jako stádo koní !

F. Doušek 6.7.2015 9:19

Re: Za co to berou ...

A i proto se objevily ty makety šibenic na nedávné demonstraci. K velké nelibosti těch "státních" úředníků.

P. Kmoníček 6.7.2015 9:10

Re: Za co to berou ...

Juraxi,to není sázka na závist.Je to jen konkrétní otázka,která by si odpověď zasloužila.