14.8.2020 | Svátek má Alan


GLOSA: 16 měsíců podmíněně…

20.7.2020

... za výron nenávisti vůči malým dětem na teplickém tablu

47letý „muž“ z Brna tyto děti po vzoru nacistů považoval za vhodné ke zplynování. Soud až napodruhé prokázal, že FB stránky pachatele opravdu přísluší jen jemu, a že tedy zmíněný FB hrdina je skutečně autorem tohoto obzvláště razantního postupu vůči dětem, které dle jeho mínění nejsou hodny života, a to v důsledku své barvy pleti či vyznání.

Obhájce tohoto „muže“ argumentoval svobodou slova a posléze také tím, že šlo o žert. Těch žertů bylo více, kupříkladu vedle fotografie Adolfa Hitlera napsal poznámku „krásné bílé sny“.

Svoboda slova je zaručena ústavou republiky. V některých případech je opravdu obtížné rozhodnout, jestli pronesené slovo je již za hranou obecného vnímání této svobody, či nikoliv. Pokud budu hrát tenisovou čtyřhru, můj spoluhráč zkazí jasný balón v kritické situaci a já po něm zařvu, že ho za to zabiju, je celkem jasné, že svou výhrůžku nemyslím vážně. Pokud však kdokoli začne druhému sofistikovaně objasňovat, že jej sprovodí ze světa pro jeho barvu kůže, původ, vyznání atd., je naprosto nutné tento projev nejen odmítnout, ale jeho autora – zvlášť při písemném projevu – potrestat dle platných zákonů.

Náš svět je plný převratných událostí. Kdo by si před 31 lety pomyslel, že bude moci projet hraniční prostor bez zastavení a buzerace celníků, kdo by si pomyslel, že v naší zemi budou statisíce cizinců ze všech možných koutů světa, kdo by si pomyslel, že budeme součástí evropského celku, atd.

Některé věci i přes uvedené zůstávají konstantní. Tím je především tolerance vůči lidem, jejichž barva kůže je jiná než naše. Kteří se narodili třeba vietnamským rodičům a hodlají u nás zůstat natrvalo. Že se kupříkladu setkáme s lékařem arabského původu, který nás bude ošetřovat. Pokud si chceme ponechat humanistické ideje, na kterých byla založena naše republika před sto lety, nelze těm odlišným, dokonce ještě v dětském věku, vyhrožovat zabitím. V opačném případě jsme zcela stejní jako ti, které považujeme za barbary uvíznuvší v 16. století.

Pevně věřím, že to onomu „hrdinovi“ z Brna dojde.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.