Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GENDER: Návrh kvót je pitomost!

diskuse (53)

Někteří se i za současné situace stále tváří, jako bychom v Evropě neměli naléhavější problémy, které bychom měli řešit, než je genderová nerovnost ve vedení velkých firem.

V minulém týdnu se řešila mimo jiné i připravovaná legislativa požadující po větších společnostech kvóty na zastoupení nedostatečně zastoupeného pohlaví na vedoucích pozicích.

Místo schopností bude rozhodovat pohlaví

Evropské firmy obchodovatelné na burze by měly mít od roku 2026 ve svém vedení nejméně 40% zastoupení nedostatečně zastoupeného pohlaví (tj. téměř ve všech případech žen) na pozicích členů dozorčí rady a nevýkonných členů správní rady.

A pokud se členské státy rozhodnou uplatňovat nová pravidla nejen na členy dozorčí rady a nevýkonné členy správní rady, ale i na členy představenstva či výkonné členy správní rady, bude stačit „pouze“ 33% zastoupení na všech pozicích v řídících a dozorčích orgánech.

V členských státech, které těchto cílů nedosáhnou, budou společnosti muset k zajištění nápravy této situace zavést transparentní postupy pro výběr a jmenování členů řídících a dozorčích orgánů. Tohle všechno požaduje návrh směrnice „o zlepšení genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech.“ Shodli se na tom v úterý 7. června vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu.

Návrh už tu byl dříve

V Evropském parlamentu byla bohužel dokonce snaha do návrhu prosadit postihy pro firmy nesplňující tento požadavek, avšak po nesouhlasu některých států bude tato otázka výhradně pravomocí orgánů unijních zemí. Shodu musí ještě formálně potvrdit plénum Evropského parlamentu a ministři členských států.

Mimochodem, nejedná se o první návrh tohoto druhu. Evropská komise s podobným návrhem na povinné zastoupení žen ve vedení podniků přišla již před deseti lety, nicméně dlouho narážela na odpor velké části unijních států.

Nyní se k návrhu staví obě největší země EU, Německo, nyní předsedající Francie a další zvláště západní a severní země EU. Ti, kdo s návrhem přišli, se museli úplně zbláznit. Pozornost by se měla věnovat úplně jiným tématům, která trápí lidi v Evropě (včetně žen) mnohem více.

Nepolepší si prakticky nikdo

Prospěch nebude mít z kvót prakticky nikdo. Pouze budou na vyšších místech ve firmách upřednostněni ti méně schopní jen kvůli svému pohlaví. Existují obory, kde jsou hlavně muži a není na tom absolutně nic špatného. V jiných zase naopak dominují ženy.

Navíc ženy dnes stojí v čele hned dvou nejdůležitějších evropských institucí. Předsedkyní Evropské komise je Ursula Von der Leyenová a předsedkyní Evropského parlamentu je Roberta Metsola. Ani jedna z nich k tomu nepotřebovala žádné kvóty.

Pokud jsou lidé schopni, tak se dostanou i do vedení firem. Mnohé určitě překvapí zjištění z roku 2014, podle kterého v „zaostalých“ zemích střední a východní Evropy paradoxně najdeme více žen na vedoucích pozicích (32 %) ve srovnání se 13 % v severských zemích, kde má rovnostářský přístup velmi dlouhou tradici.

Navrhované kvóty jsou tedy naprosto šílené opatření, které nenarovná podmínky, ale spíše je v konečném důsledku zhorší, protože udělá z žen bezmocné chudinky, o nichž se předpokládá, že se bez kvót na vysoké pozice nedostanou. Postavení žen, zvláště těch, které jsou ve společnosti nejvíce znevýhodněné a rozhodně nikdy nepomýšlely na žádnou vedoucí funkci, se nezlepší ani o píď.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Šéfové Demokratické strany se snaží zvrátit výsledky primárek a vyřadit z volebního klání Joea...

miv Michal Voska
21. 7. 2024

Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Česká národní banka (ČNB) ve druhém čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Na konci pololetí...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz