18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

FEJETON: Žijeme v ráji

Denně jsme zaplavováni mnoha negativními zprávami a myšlenkami, které nám často berou radost ze života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 11.6.2016 7:57

"Světlo na konci tunelu"...

...je s osobního hlediska - kterým fejeton právě je - možné ba kýžené hledat. Také ho hledám a mám za to, že nalést jej lze avšak může mít nečekanou podobu. Podstatu v nalezení "světla v temnotách" proto vnímám v zásadně odlišném typu zaměření pozornosti. Obecně v odklonu od extenzifikace (těžby s okolí) k intenzifikaci (opět hledání potenciálu uvnitř). Tedy v rozvoji bytosti a posléze snad celé společnosti. Příznačně se totiž takto před stotisíciletím náš vlastní druh zachránil před zánikem. Učinil tehdy vniřní vývojový skok osvojením-si vyššího stupně intencionality který se stal jeho dědičnou tedy bytostnou vlastností odlišující druh. Až tehdy se na planetě a žel dál zas příliš extenzivně rozmohl nový druh homo s.s. Byl však za to vyhnán z jakéhosi dětského ráje dříve si neuvědomovaných širších souvislostí. Mohl se však na okolí začít dívat skrze vyšší nadhled a nové poznání umožnilo úspěšněji se adaptovat - ba podmanit si planetu.

Příklad s dneška. Jednotlivec v našem teritoriu stojí před oprávněnou potřebou chodit si pravidelněji (ze zdravotních důvodů...) zaplavat. V létě je přírodního koupání relativně dost ale se zimou nastává problém jek vzdorovat chladu.

Extenzivně to lze řešit vybudováním plaveckého bazénu a vazbou na dodávku vody, energií, chemie... V uzavřeném systému s omezenými zdroji ale nemůže být komplexní růst nákladovosti jednotlivce obecným vzorem dlouhodobě udržitelného řešení.

Intenzivní cestou je naučit vlastní organismus odolnosti k chladu otužováním a prakticky celoročně si tak zachovat přístup k přírodnímu koupání - a navíc se takto stát houževnatějším - tedy i méně náročným na zdroje s okolí.

Rozdíl takových přístupů je výmluvný. Extenzivní investuje do neosobího "hardware" hnaneho energií odjinud - versus Intenzivní změna bytostné podstaty a mobilizace své vlastní energie. Obě cesty se jeví potenciálně řešením. Tu druhou dnes representuje jen hrstka otužilců... ale přesto se mi jeví pro lidstvo spíše oním světlem na konci tunelu.

L. Popovský 11.6.2016 22:46

Váš přístup se mi líbí a rozumím mu, pane Rado, i když si myslím, že většina lidí by nás měla za blázny. To ale nic nemění na tom, že máte pravdu.

Dobrovolná skromnost je mi sympatická.