24.4.2024 | Svátek má Jiří


FEJETON: Za vším hledej pravidla

18.5.2016

Historie vývoje lidské inteligence je historií komprimace dat. Pračlověk pozoroval pohyby v savaně a pak se mu najednou rozsvítilo. To hnědé rychlé s hřívou je dravec a loví nejen antilopy, ale i nás, lidi. Na něj pozor.

Vyhmátnutím těch správných pravidel z historie bojů vznikaly vojenské strategie. Kepler měl stohy pozorování drah planet a pak je dokázal nahradit svými elegantními zákony jejich eliptického pohybu a vše šlo dopočítat. Newton to doplnil ještě o gravitaci. Neshod některých experimentů s Newtonovou mechanikou využil Einstein k lepší komprimaci – zobecnění do teorie relativity. I dnešní vědec toho spoustu naměří a pak to komprimuje do stručných obsažných závěrů. To je podstata inteligence. Jen vyhmátnout to pravidlo nebývá vždy jednoduché.

A nyní to učíme i stroje. Začíná jim to jít stále lépe. V šachách je už řadu let lepší stroj a loni stroj poprvé porazil i velmistra hry go, která je ještě kombinačně složitější. Umělá inteligence rychle rozpozná na letišti tvář teroristy mezi tisíci cestujících. Tzv. technická singularita, kdy začnou být stroje inteligentnější než lidé, je už na dohled. Má k ní dojít kolem poloviny tohoto století. Konec lidstva a válka se stroji to jistě ještě nebude, ale mezník jistě ano. Celý explozivní vývoj se ještě zrychlí, a jestli s tím máme psychické problémy dnes, co potom? Konec konců už dnes v průměru tloustneme a degenerujeme, protože nemusíme moc o nic usilovat. Podobně se možná kdysi divil neandrtálec, co to ten Homo sapiens vyvádí.

Stroje nás ještě nějakou dobu budou potřebovat, než zvládnou výrobní proces od těžby surovin až po vlastní reprodukci. Pak se možná staneme přítěží.