20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

FEJETON: Vyprávění o Evropě

Když ráno vykouknu z okna, moc toho nevidím, vznáší se tam mlha. No, aspoň se mi nechce ven. A večer se zase u nás okolím plouží pár osamělých postav. Neříkám to jako stížnost, ale proto, že tenhle podzimní čas je ideální k tomu, aby člověk seděl doma a četl si.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 16.11.2020 18:42

Škoda, že se málo píše o vyhnání Čechů z pohraničí v době hlubokého míru na podzim 1938 pod taktovkou wehrmachtu za rabování a násilností ze strany Henleinovců. Málo se píše tom, že 5 let Němci z Čech a kolonizátoři soustavně vykrádali bohatství Českých zemí pro účely válek za velkoněmecké ambice. V tom navázali na Habsburky. Předpokládám, že dotace na činnost kanceláře ve Sněmovní ulici se počítají jako dotace Bruselu do rozpočtu české neziskovky. Termín Sudety je naprostý nesmysl - všechny oblasti byly součástí Českých zemí a takto byly vlastnictvím Rakouské koruny do vzniku ČSR, takže připojení pohraničí k Německé říši umožnilo nezákonné obsazení Rakouska anšlusem a pak přímá okupace v r. 1938.

Sudety je geologické označení pro severní oblasti našich zemí, které s uvedenou výjimkou vždy patřily k Českým zemím. Iredenta, opírající se o mocného souseda, je nebezpečím pro samostatnost každého státu, proto bylo vysídlení nezbytné s přihlédnutím k dosavadní zkušenosti. Podívejte se jak se Němci -velcí multi kulti chovají k Lužickým Srbům dnes.

Nejspíš při vzpomínce na vlastní výboje Němci řízený Europarlament odmítá připustit debatu o nezákonných výbojích Erdogana.

S. Ševeček 16.11.2020 19:24

České království nikdy nezaniklo a bylo vždy samosprávnou částí Mocnářství. s povinností cisaře nechat se korunovat za krále českého.

K. Salajka 16.11.2020 19:29

Českou kancelář zrušila Marie Terezie a přesunula veškeré skutečné rozhodování do Vídně.

M. Pivoda 16.11.2020 18:29

Vyprávění o minulé Evropě.

Minulost už definitivně proběhla. I když se dnes nesjednotíme na výkladu toho, co se už stalo.

Postrádám zde ale vyprávění o budoucí Evropě. O alternativní evropské budoucnosti po roce 2020.

Budoucnost lze totiž ovlivnit tak, že občanům předem vysvětlíte možné budoucí alternativy.

I. Spálený 16.11.2020 18:00

V Polsku si část Němců nechali a ti po revoluci z velké části utekli do Německa. Tak by to bylo bezcílné trápení pro obě strany, nechat Němce v Sudetech. Jen by nám nadávali o to jadrněji, když by skončili v Německu o 40 let později.

S. Ševeček 16.11.2020 19:25

zhruba 250 tisíc Němců zde po WWII zůstalo.

L. Písařík 16.11.2020 15:34

Zbytečené diskuze, co by bylo, kdyby bylo, dějiny mají dost příkladů, jak větší národ pohlcuje menší. Chcete příklad? Slované v oblasti Bautzen a severněji. Slované na Rujaně, našlo by se víc. Zatím máme homogenní stát s jasnou převahou Čechů, méně Moraváků. třeba Brno by bylo německé, Znojmo taky, Svitavy taky. Co by zbylo z Moravy? Celý západ Čech. Najděte si protektorátní mapu. Těšte se z toho, co je a modlete, aby nám to ještě nějakou dobu vydrželo, jo a učte se anglicky, to bude jazyk celé Evropy.

M. Miky 16.11.2020 12:53

Není lehké si přiznat, že jsme se s tím velebeným "odsunem" trefili i do vlastní nohy. Ono kompletně si zdevastovat 1/3 území vlastního státu je docela slušný výkon. Osobu přitom p.Posselta nechávám stranou, to je zas jiná (ne moc významná) kapitolka.

J. Hrdlička 16.11.2020 13:37

Jojo, lepší bylo, když ta 1/3 území byla odtržena, to jsme tehdy panečku prosperovali. Krom toho, čo si tak predstavujetě pod pojmom KOMPLETNÍ devastace?

R. Toman 16.11.2020 14:32

Přesně tak, president Beneš tím, že se zasadil o odsun nám ušetřil komplikace, které by s velkou pravděpodobností nastaly po roce 89. Tj. po odtržení Slovenska, by ze strany českých Němců mohla nastat chuť se připojit k Německu, poměrně logická. Tehdejší politická reprezentace v čele s Havlem byla Německu velmi nakloněna. A i západní státy, které odsouhlasily sjednocení Německa, by proti tomuto scénáři těžko něco namítaly. Takže bychom přišli nejen o naše "drahé" spoluobčany, ale i o tu velkou část území, která byla vždy pod korunou českou. Jsem za to presidentu Benešovi vděčen. Devastace území tam opravdu nastala, a čtyřicet let vlády KSČ vykonalo své. Ovšem už třicet let jsme svobodný stát, takže se nedá vše negativní stále svádět na odsun, Beneše, KSČ. Odsun nebyl jistě to pravé ořechové ve svém provedení. Ale, byl v podstatě ve stejném duchu, jako když čeští Němci vyhnali cca 370 tis. občanů neněmecké národnosti a německých antinacistů v roce 1938. Na Masarykově nádraží v Praze, je hned vpravo u hlavního vchodu nová bronzová pamětní deska velikosti cca 1,00x2,00 m, je věnována těmto vyhnancům, kteří z velké části v dobytčácích s třiceti kily na toto nádraží dorazili.

J. Hrdlička 16.11.2020 15:24

Účelové kvílení nad devastací pomíjí fakt, že za ni může především socík, který se obdobně projevil i v bývalé NDR.

H. Rybnická 16.11.2020 15:37

Nějak máte popletené dějiny. Před rokem 1918 se nacházelo v "Sudetách necelých 5 procent Čechů. Co následovalo, byla dost brutální čechizace, t.zn. že všechno co jen souvislelo se státní službou bylo obsazeno českými úředníky z vnitrozemí.Policie, školství, administrativa, částečně i v ryzích německojazyčných oblastech česky mluvícími úřednáky. Jaképak vyhánění v roce 1938 ? Tato administativa se musela přece stáhnout, nemyslíte? Nevím co máte na mysli ale tito lidé se mohli odstěhovat zpět do vnitrozemí se vším majetkem. To jsou dnes známá fakta, jen co se nám prostě nelíbí to odmítáme, že?

J. Pavelka 16.11.2020 15:52

Odsun neschvaluji, nelze jen tak přesídlit tři miliony lidí (byť po válce se s tím "nemazali" i jinde - Němci byli odsunuti se starých německých oblastí východně od hranice na Odře a Nise)...byť by to bylo to na delší polemiku...Ale Češi žijící v pohraničí v době mých prarodičů měli dojem, že tam mají Němci všude navrch ...(Němci holt to viděli opačně)...podobná situace byla a možná i je v současnosti na jižním slovensku v maďarských oblastech.... ...

R. Toman 16.11.2020 16:06

Spíše je otázka, zda bylo možno ty tři miliony lidí v tom poválečném bor... nějak opravdu spravedlivě "kádrovat" soudit atd. Nějak si to technicky nedovedu představit, i té špíny, udávání ten jo, ten ne. No, nevím.

H. Rybnická 16.11.2020 18:10

Pane Pavelko, z oblasti Východního Pruska nebyli Němci "odsunuti" nýbrž brutálně vyhnáni pokud sami neuprchli před hrůzami Rudé Armády. Stalin byl totiž názoru, že vyhnáním Němců z východní Evropy co nejdéle na Západ, především na území zničeného Německa dojde k silným sociálním nepokojům, tak že bude muset zase zasáhnout t.zn posunout Rudou Armádu až po Atlantik. To jsou dnes všeobecné známá fakta. Nikdo si tehdy nedovedl představit něco jako Marshallův plán a hospodářský vzkvět Německa. A co se týče pohraničí, bylo po staletí německé, tak jak to že místní neměli mít "navrch"? Jen skutečnost tehdejší pozemkové reformy stačí k polarizaci obyvatelstva.

J. Hrdlička 16.11.2020 19:11

Pohraničí bylo po staletí součástí českého státu. Ale máte zajímavá kritéria, najednou nevadí, když má většina navrch, pokud jde o Němce:-).

S. Ševeček 16.11.2020 19:28

vy jste to se soudruhem Stalinem probírala?

J. Heincl 16.11.2020 20:09

Tak Němci byli po válce odsunuti (vyhnáni) i ze západní Evropy, zejména z Francie, Belgie a Holandska, a to v počtu asi 274 000 osob. Rozhodnutí o poválečném odsunutí (vyhnání) Němců bylo přijato na jaltské konferenci představiteli SSSR, USA a Velké Británie.

R. Toman 16.11.2020 16:02

Paní Rybnická, ČSR vzniklo v roce 1918, je zcela logické, že na své území byli dosazováni lidé, kteří uměli česky a byli loájální k novému státu. To je zcela normální průběh, nebo v nějakém státě máte úředníky, učitele atd., kteří nemluví jazykem svého státu ? V roce 1938 byli vyhnáni Češi, ale nejen oni, z výsostného území ČSR !! Proběhla brutální etnická a politická ( i Němci-antinacisté) čistka. Jistě se ti vyhnanci stěhovali se vším svým majetkem, s kravkou, pozemkem, domem stromem atd. Je vidět, že diskuse na toto téma s vámi nemá žádný smysl, když jste schopna toto tvrdit. Ano, paní Rybnická fakta jsou dnes naštěstí známa, tak se při návštěve Prahy jeďte podívat na tu Masaryčku. Ta pamětní deska, která to popisuje je tam cca čtyři roky, není to tedy nějaký relikt komunistické éry.

H. Rybnická 16.11.2020 18:17

Pane Tomane, právě že ne. Pokud chci "národní stát" nemohu jej stavět na milionech národnostně odlišných občanech a prosadit si svoje na úkor jiných. A když už, tak musím - jako ve Švýcarsku - zachovat samosprávu. Zavést "státní jazyk" v zemi kde je třetina obyvatelstva cizojazyčná je prostě násilí, koukejte na to jak myslíte. Jak správně říkáte, fakta jsou známa, jen jsou nepříjemná a proto je nebereme na vědomí.

J. Hrdlička 16.11.2020 18:49

A jak se ve vícejazyčném státě bude státní správa dorozumívat, když bude mluvit odlišnými jazyky?

Krom toho, obecní volby snad neexistovaly, sam ospráva obcí byla v Sudetech česká?

H. Rybnická 16.11.2020 19:01

Jak se dorozumí ve Švýcarsku?

J. Hrdlička 16.11.2020 19:10

Švýcarskou němčinou.

J. Hrdlička 16.11.2020 16:11

I školství , dokonce prý i školství? :-) Překonáváte sama sebe.

Pochopitelně je nesmysl i to, že ve státní správě působili jenom Češi. Podmínkou byla loyalita a znalost nejrozšířenějšího jazyka českých zemí, čili češtiny, což je pro fungování státu nezbytné.

Brutální čechizace je zřejmě kompletní německé školství a kultura, což obé zůstalo samozřejmě zachováno:-).

R. Toman 16.11.2020 16:41

Paní Rybnická žije v Německu, zřejmě dlohodobě. Pravděpodobně zde tedy uvádí historii, jak jí to v Německu naučili. Koho chleba jíš, toho .....

H. Rybnická 16.11.2020 18:37

Pane Hrdličko "nejrozšířenějším" jazykem na území Čech a Moravy byla do roku 1918 zajisté němčina. To jen tak na okraj. A o tom počešťování si můžete zajistit informace pokud se začtete do záznamů parlamentních diskuzí po roce 1918. To úplně stačí.

J. Hrdlička 16.11.2020 18:41

Vaše oblíbená legrace o parlamentních záznamech jakožto zdroji čiré pravdy mi už docela chyběla, děkuji za ni.

Že by před rokem 1918 převažovali v českýcgh zemích Němci, mi sice není nic známo, ale gró je, že PO roce 1918 už v žádném případě němčina nejrozšířenějším jazykem nebyla.

J. Mareš 16.11.2020 22:30

A zase znovu apriorní tvrzení v rozporu s realitou - 1921 6,6 mil. čeština, 3,3 mil. němčina, počešťování - víte, kdo to byl Badeni a proč padla jeho vláda? Že se nestydíte.

H. Rybnická 16.11.2020 18:58

22. února 1930 Parlament CSR hovoří poslanec Jaksch"". Musím ještě mluviti o kapitole, která je bohužel velkou překážkou dohody národů tohoto státu v oboru školství, to jest o školství menšinovém. Je vlastně zbytečno konstatovati, že my jako mezinárodní sociální demokrati nestavíme se zásadně proti zřizování menšinových škol, naopak my přejeme každému českému dítěti, aby bylo vyučováno ve své řeči mateřské. Avšak samozřejmě požadujeme i pro své děti v menšinovém území menšinové školy. Proti čemu se však bráníme a musíme brániti s veškerou silou, to jest zřizování škol vysloveně odnárodňovacích. Jsme přesvědčeni, že v tomto směru je již překročena přípustná míra. Mluví-li se o kapitole menšinového školství, bojuje se při tom s momenty národnostními. Líčí se to tak, jako by zde byly oprávněné národnostní požadavky na jedné straně a národnostní šovinismus na straně druhé. Chci uvésti několik fakt, jak se z menšinového školství nedělá otázka národnostní, nýbrž spíše obyčejný obchod

Ve Starém Hamru založena česká škola menšinová, ač tam nejsou české děti. Ale založení bylo umožněno tím, že byla za tamní místnosti nabídnuta činže mimořádně vysoká pro tamní poměry. Za obyčejnou světnici bylo placeno ročně 5.000 Kč nájemného, za posluhu 2.000 Kč, přitom bylo nájemné zaplaceno na tři roky předem. Tutéž místnost měla německá škola, když byla přestavována, i s posluhou za 700 Kč ročně. Vidíme tedy, že náklad byl zdesateronásobněn. V Dolní Huti je jedno české dítě; pro tuto menšinovou školu byla najata světnice za roční nájemné 6.000 Kč, německý učitel platí za tutéž světnici ročně 600 Kč. V Pleši není žádné české dítě. Tam se koupí dřevěná chata za 30.000 Kč, která má podle tamějších poměrů ceny snad 15.000 Kč, je adaptována týmže nákladem, a to jenom proto, aby tam příslušný propagátor menšinové školy mohl postoupiti na místo školníka. ...

H. Rybnická 16.11.2020 19:00

Zjišťujeme-li takové případy, musíte nám přiznati, že nejsme při tom vedeni momenty národnostními. Je však prostě nesnesitelné, aby vedle toho v Horšovském Týně existovala obecná dívčí škola se 60 dětmi, kde nemůže býti dosaženo paralelky. Je to výchova k bezcharakternosti, když se prostě licituje: Půjdeš-li do této školy, dostaneš oblek a o pár bot více, když se využívá nerozumu rodičů; ti měli spor s německým učitelem, poněvadž dal špatné vysvědčení, poněvadž trvá na tom, aby dítě bez omluvy nevynechávalo vyučování, a z pomsty dají rodiče dítě do školy druhé. Co nás při tom nejvíce bolí, je to, že tu jde o děti nejchudších, o děti vesnického proletariátu, ty přijdou do světa a budou musiti prožíti život jako nádeníci.

Nelze zodpověděti před sociálním a pedagogickým svědomím, aby byli do existenčního boje posíláni lidé tak nedostatečně vyzbrojení. Mohl bych ještě uvésti případ z okolí Plzně, pochopitelně nebudu uváděti jména. Hoch méně nadaný byl převeden z jedné školy do druhé pomocí takového licitačního řízení; dnes slouží u vojska a nedovede napsati svým rodičům domů ani dopisu. Při takovém systému musí méně nadané dítě utrpěti škodu. Proto myslíme, že tu musí nastati obrat, že nutno se vrátiti k nutnosti, která jest dána potřebami tamních rodičů a dětí.

Je vlastně anachronismus, že se Němci a Češi v této zemi musí k vůli zakládání škol navzájem svářiti. Naopak, měli bychom závoditi při zakládání nutných škol, tu by měly býti mezi námi ušlechtilé závody. (Tak jest!) Ale takovým postupem, jak jsem vylíčil, se ovšem poměry otravují. Je ještě jedno východisko, poskytnutí školské autonomie. Ať každý národ vybuduje své vlastní školství podle nejlepších svých sil. Zavedení školské autonomie nemůže v této