25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FEJETON: Vypadá to na zklamání

Nemohu jinak, i když se mi nechce psát o koronaviru. Jistě ho máte plné zuby a nepíše se a nemluví o ničem jiném. Ale opravdu nemohu jinak, už proto, že mě minulý týden zasáhla zpráva, že umřel můj kamarád a kolega.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 28.1.2021 22:31

Myslím, že jsme se pane Hraji shodli. Nyní výrobci budou balancovat mezi příkonem a filtrací. Meze jsou dané. od 250W do 2500W příkonu a na druhé straně ultračistý vzduch proti zachycení jen hrubého prachu. K tomu se mohou vyjádřit i hygienici, lékaři, alergologové......

T. Hraj 28.1.2021 20:55

Napsal jsem to asi příliš zkráceně a nesrozumitelně. Rovnice platí pro jakoukoli DANOU technologii aerodynamiky. Neboli souhlasím s vaším 2. odstavcem.

Zastánci snižování výkonů se ale tváří, jakoby příkon nebyl třeba (jde přeci o sací výkon, že), tj. jakoby došlo k nějakému průlomu v aerodynamice, což nedošlo. Naopak, jak říkáte, filtrů je víc a jsou jemnější. Ať tedy doháje nechají výrobce navrhnout to nejlepší a nelimitují je výkonem. Pokud vím, tak se limitovali sami (přes 2.5kW myslím nešli) a vysavače vysávaly.

V. Kolman 28.1.2021 19:59

Neměl 2,5kW pane Langere. Kouzlo nechtěného je v tom, že si můžete dělat šprťouchlata z toho, že jsem třeba přehlédl desetinou čárku:-):-):-).

V. Kolman 28.1.2021 19:54

Je mi líto pane Hraji, ale vaše rovnice na závěr je chybná, když tvrdíte, že nezáleží na aerodynamice konstrukce.

Rovnice by platila POUZE a jenom za předpokladu, že nebudete měnit nic jiného, nežli výkon motoru. Jestliže ale budete přidávat do sací sekce další a další filtry, bude klesat při nezvýšeném výkonu motoru podtlak i množství "propasírovaného" vzduchu. To výrobce kompenzuje právě vyšším výkonem! Proto ty vysoké výkony motoru, které mění současné vysavače v regulérní, leč hlučná 2kW elektrická kamínka. Pravda, budete moci považovat vysavač (v souladu s reklamou) za čističku vzduchu.

Řečeno polopaticky: Trváte na svém tvrzení o tom, že aerodynamika nemá vliv na sací výkon? I pro "zašpuntovaný" vstupní otvor sací hadice??? HEPA a ostatní filtry totiž právě takový "špunt" zčásti tvoří!

V hodnocení fénů se shodujeme. Ty nové suší díky vyššímu příkonu o něco rychleji, (ale ne 6x), nežli staré fény. I vlastnosti fénů ovlivňuje řada dalších parametrů. Ne jenom příkon.

To už jsem se ale značně vzdálil od téma "EU", které tu předestřel pan Neff;-D;-D;-D;-D;-D.

T. Hraj 28.1.2021 18:21

Já vám věřím, že máte vysavač 250W i že ty starší měly podobně nízké výkony běžně. Ale to, že nemusely staré vysavače bojovat s tak jemnými filtry a komplikovanými cyklóny znamená, že se funkčností velmi lišily od těch dnešních (tj. vytvářely a vířily oblaky jemného a superjemného prachu, děkuji nechci).

A co se fénů týče, tak jako celoživotní elektrotechnik budete vědět, že jejich vysoký příkon jde z velké většiny na ohřev vzduchu.

Závěrem jednoduchá rovnice. Vyšší výkon=vyšší sací výkon ať už je daná aerodynamická konstrukce jakákoli.

M. Josovič 28.1.2021 17:50

výborně napsáno.

M. Josovič 28.1.2021 17:49

jen si pamatuju, pod jakým obrovským tlakem byl Klaus, aby podepsal Lisabonskou smlouvu. na to si vzpomeňte všichni, kdo EU stále ještě obhajujete.

M. Josovič 28.1.2021 17:46

posílíme administrativu darmožroutů, kterou zaplatí lidí ze svých daní.

M. Josovič 28.1.2021 17:45

a chci ještě dodat, že společná měna a Lisabonská smlouva zničily schopnost Evropy, stát se leadrem pokroku. jen ukázaly, že EU umí jen definovat své strategie, které se údajně projeví za 10-20 let. A to už nikdo z těch politiků v politice nebude.

M. Josovič 28.1.2021 17:42

a ještě i na Lisabonskou strategii, která měla dohnat a předehnat USA. Taky ticho po pěšině.

P. Moravčík 28.1.2021 17:34

Nie každý si dokáže vytvoriť protilátky, navyše prvé ochorenie malo veľmi ľahký priebeh, tam sa to možno obmedzilo na tvorbu len sekretorických protilátok, to druhé, závažnejšie, ho dorazilo. Mostecký mal aj problém s nadváhou.

P. Moravčík 28.1.2021 17:19

Áno, práve preto, že Rusi majú hlboko do vrecka, si poradia niekedy tak, že aj s nízkymi nákladmi prevýšia vynálezy svojich konkurentov. Na vykurovanie kabín použili tkaninu s práškovým uhlíkom, natiahli na ňu hliníkový pásik s vývodom do elektrickej zásuvky, zaliali to nejakou umelou živicou a použili to ako obklad stien. Vyzeralo to ako mahagónová dyha, nemohlo to prekročiť 90 stupňov, dalo sa to nastaviť na požadovanú teplotu, nepáchlo to ako ohrievače, fungovalo za pár šupov donekonečna. Jednoduché ako betónový múr. Keď si spomeniem na škandál v USA, že záchodová misa (nie odpadový systém!) do vesmírnych staníc stála vyše jeden a pol milióna USD, tak je to veľký rozdiel.

P. Nemec 28.1.2021 17:18

Pokud se někdo domnívá, že je EU schopná cokoliv řídit, ať se podívá na historii projektu Galileo.

J. Kostelanský 28.1.2021 17:10

Ono to nebola až taká schopnosť Sovietov, ako neochota Američanov. Tí mali už od druhej svetovej vojny u seba Wernera von Brauna. Ale moc príležitostí k práci mu nedávali - skôr naopak. Ale držali si ho u seba, aby im ho neprebral niekto iný.

V tom čase mali Američania podobnú filozofiu ako Briti. Tí sa rozhodli počítač, ktorý pomohol (roz)lúštiť kódy Enigmy, rozobrať a zničiť, aby už nikdy takáto desivá počítačová sila nemohla byť použiť proti ľudstvu. :-)

Podobnú filozofiu zastávali aj Američania. Nechápali moc význam medzikontinentálnych rakiet, a už vôbec si nevedeli predstaviť využitie rakiet na lietanie do vesmíru. Pritom medzi medzikontinentálnymi balistickými raketami (aké plánoval už Hitler) a medzi kozmickými raketami až taký veľký rozdiel nie je. Werner von Braun so svojím tímom bol odsunutý na vedľajšej koľaji.

Nepríjemná ľadová sprcha prišla po vypustení sovietskeho Sputnika. Až vtedy Američanom došlo, ako veľmi sú zraniteľní balistickými raketami. Povolali Brauna znovu do služby a výsledok je už známy...

J. Kostelanský 28.1.2021 17:00

Mne je divné to, že farmaceutické firmy majú kapacitu na výrobu desiatok miliónov vakcín denne, ale nie sú schopné tieto kapacity zvýšiť? Veď už pred polrokom bolo jasné, aký o vakcíny bude záujem. To snáď nie je až taký veľký problém spočítať si či dokonca si zistiť predbežný záujem a v takomto objeme pripraviť kapacity...

Osobne si myslím, že tieto firmy umelo komplikujú výrobu, aby mohli zvyšovať ceny. A nebál by som sa hovoriť ani o cenovom kartele farma firiem.

V. Kolman 28.1.2021 16:47

Věřte pane Hraji, nebo nevěřte, ale je to tak! Elektrotechnikou se zabývám celý život a vím co píši.

Když zmiňujete aerodynamiku atd. vezměte na vědomí fakt, že další a další řady vysavačů neměly už jenom "pytlík" na prach, ale začaly používat stále složitější a sofistikovanější soustavy filtrů, které zachycovaly menší a menší částice prachu...... Aby měl vysavač i nadále rozumný tah, zákonitě stoupal i příkon motoru. Navíc, vysavače s vyšším příkonem byly prodejnější, protože je zákazníci té doby považovali za "lepší".

Jste asi mladší a neznáte vývoj "watáže" vysavačů v průběhu let. Údaj 250W u jmenovaného vysavače byl na výrobním štítku a byl i u ostatních vysavačů té doby (kolem roku 1930) podobný.

Ani ostatní vysavače z o něco pozdější doby (roky 1950-1960) nemají o mnoho větší příkon. Například československý vysavač Jupiter byl "silnější"- měl už 400W, ještě ho používám!

Podobné je to i s příkonem fénů. Manželka používá ještě starý fén o příkonu 350W. Dnes mají fény běžně příkon kolem 2kW.

T. Hraj 28.1.2021 16:00

Rusové prostě byli a jsou velmi schopní, to je ta odpověď. Míněno samozřejmě ve vědě a technice. A dosahují často úžasných výsledků navzdory nedostatku peněz a navzdory bídě jejich režimu(ů) a často šíleným politickým tlakům a požadavkům (někdy ovšem i kvůli nim, ačkoli výzkumu a vývoji se nedá zrovna poručit).

Když už jste u toho letectví/kosmonautiky. Jenom těch jmen! Tupolev, Antonov, Iljušin, Jakovlev, Suchoj, Mikojan, Gurjevič, Lavočkin, Polikarpov, Kamov, Sikorski. A k tomu Koroljov. EU je oproti Rusku ekonomický gigant, ale nedá dohromady ani jednu pořádnou stíhačku. (dobře možná tak Eurofighter).

M. Pivoda 28.1.2021 15:32

Upřesnění:

Sputnik or Sputnik 1 is the first artificial satellite, launched October 1957. The Russian word has the literal meaning "fellow traveller".

L. Severa 28.1.2021 15:31

Což o to, nařizovat EU umí, ovšem něco zařídit ? Asi by to chtělo posílit administrativu.

Ś. Svobodová 28.1.2021 15:25

O tom, že vakcína nebude všespásná a bude třeba přehodnotit ekonomické postupy psal už před měsícem Jakl. Tehdy jeho nepochopený článek vyvolal u p. Neffa pobouření a označil ho skoro za škůdce.

R. Langer 28.1.2021 15:17

Já myslím, že měl spíš toho 2,5 kW. ;-)

M. Pivoda 28.1.2021 15:09

Položená otázka je samozřejmě zcela legitimní.

Jenže diskutující T. Hraj by se mohl nejdříve pokusit zodpovědět minulou záhadu. Proč Sovětský svaz (tj. svaz otrhanců, proletářů s holou řití) dokázal v roce 1959 vypustit jako první na planetě Zemi svou vesmírnou družici Sputnik. Teprve pak bych začal pátrat po ruské vakcíně Sputnik.

On October 4 of 1959, a pillar of fire lit up the sky above the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan, a remote Soviet space facility. That night, a Soviet Luna 8K72 rocket roared into the sky. As it reached the edge of the atmosphere and shed its booster rockets, the upper stage opened like a Russian doll, giving birth to a smaller space probe: Luna 3. The craft was the size of a large garbage can, and possibly the most sophisticated machine ever sent into space. Its four insect-like antennae received radio signals from the Soviets, who guided it on a journey to see what no human had ever set eyes on—the far side of the moon.

This spacecraft contained the secrets to the Soviet’s success. And now America was on the lookout for an opportunity to steal them...

K. Nový 28.1.2021 14:43

Tady nejde o jednotný trh.

Tady jde o zdraví lidí.

Pokud je EU neschopná (a to je), je třeba se na ně vykašlat a udělat si to po svém, jako Maďaři.

K. Nový 28.1.2021 14:42

EU nepotřebujeme.

EC nebo EFTA by stačilo.

R. Langer 28.1.2021 13:47

... samozřejmě proti chřipce.

R. Langer 28.1.2021 13:47

Mladí očkovat vůbec nepotřebují, těm nehrozí prakticky nic...

P. Dvořák 28.1.2021 13:42

Potřebujeme, ale tak nějak nepřímo. Až se z toho vybabráme, mohl by to být odstrašující příklad pro budoucí generace.

Ale jak z víme z historie, nebude, protože zkušenost je nesdělitelná. A tak v USA generace, která se narodila za války nebo počátkem padesátých let, vrací celou společnost do padesátých let. A mladí svazáci jásají, u nás jdou ještě dál a na Letnou někteří rovnou nosí hnědé košile, ten zbytek mává vlajkou s lebkou a hnáty.

J. Jurax 28.1.2021 12:18

Tak tak.

A ruská vejce zachovávají neutralitu. Ovšem přejmenovala se.

J. Jurax 28.1.2021 12:11

Ano.

Pokud vůbec EU potřebujeme.

T. Hraj 28.1.2021 11:35

Je mi líto, ale nevěřím. 250W je prostě málo a žádná geniální aerodynamika tvarů hubice ani ničeho jiného sací výkon nezachrání.

Máme doma 2500W (pomalu se ale loučí) a nový, 900w na něj nemá ani náhodou. Podstatné rozdíly koncepce v nich nevidím.