5.12.2021 | Svátek má Jitka


FEJETON: Vypadá to na zklamání

28.1.2021

Nemohu jinak, i když se mi nechce psát o koronaviru. Jistě ho máte plné zuby a nepíše se a nemluví o ničem jiném. Ale opravdu nemohu jinak, už proto, že mě minulý týden zasáhla zpráva, že umřel můj kamarád a kolega a druh v komunitě sci-fi, spisovatel Jarda Mostecký. Naposledy jsme spolu přispěli do čapkovské antologie Robot 100, vydalo Argo ke stému výročí R.U.R. Je mi to moc líto, nejen proto, že tu krásnou knížku už spolu neoslavíme.

Není to první smrt v mém perimetru. Nedávno umřela v rodině babička. Rýmičkář namítne, no jo, babička, bylo jí přes devadesát. Kvůli takovým by podle rýmičkářů hospody mohly být klidně otevřené, vždyť stejně umřou. Jenže Jardovi bylo sedmapadesát, když loni 13. prosince umřel. Navíc chytil covida podruhé. Ano, podruhé. Žádná imunita. Takže špatná zpráva na druhou.

Ono je těch špatných zpráv vedoucích k překvapení a zklamání víc.

Izrael, jak známo, je lídr v očkování. Vakcínou je obdařena třetina obyvatel. U nás se odhaduje, že covida potkaly tři milióny lidí, v Izraeli to nebude o moc jiné. To očkování a promoření by se mělo kruci sakra projevit. Když se ale podíváme na statistiky, tak na tom není Izrael dramaticky líp, než jsme my s naší pokulhávající vakcinací. Rozhodně není za vodou. Dokonce ten trend je u nás příznivější než v Izraeli. Za vánoční uvolnění jsme zaplatili vysokou daň včetně stovkami mrtvých, ale sotva se utáhl šroub, jde to dolů. V Izraeli bych čekal lepší výsledky. Zatím tedy nic moc, ale nebuďme netrpěliví, chce to čas.

Očkování nadále dává naději. K očkování potřebujeme vakcínu. Pro Evropskou unii objednala vakcínu Evropská komise. Záměr byl rozumný. Je to velká zakázka, zamezí se přeplácení jednotlivými státy, dodavatel raději komunikuje s jedním velkým než se spoustou menších zájemců. Teď se ukáže přednost Evropské unie. Zatím se při pandemii nijak neukázala, ovšem ukázat se nemohla, zdravotnictví je v gesci členských států. Tohle je ale jiný případ. Tady se ta ekonomická a politická mohutnost, dá se říci i vlivová mohutnost, výrazně projeví.

Zatím nic moc. Ze zemí EU je na tom nejlíp Dánsko, které si obstaralo vedlejší příděl vakcíny samo. Německo skrze Angelu Merkel nejdřív prosadilo celoevropský nákup, ale teď už komunikuje s Ruskem a zajímá se o vakcínu Sputnik. Dodávky vakcíny Comirnaty od Pfeizeru váznou. Nějak mi nepřipadá logické, že příčina je v rozšíření výroby, takovému argumentu neumím rozumět. Čekala se vakcína od firmy Astra Zeneca, ale taky to nevypadá dobře. Zklamání?

Jestli to s evropskou akvizicí vakcín dopadne špatně a členské státy se budou muset postarat samy o sebe, pak půjde jen těžko lidi přesvědčit, že EU umí i něco jiného než zakázat pomazánkové máslo a omezit výkon vysavačů. A to by, bohužel, byl dopad koronavirové epidemie jaksi trvalý.

LN, 25.1.2021

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.