18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

FEJETON: Vyhnání

Když Tomio Okamura navrhl, aby sněmovna přijala usnesení odsuzující výroky kancléřky Angely Merkelové „morálně a politicky zpochybňující poválečný odsun německého obyvatelstva“, nepřekvapilo mne to.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Polák 3.7.2018 8:54

Není vyhnání jako vyhnání!

Je opravdu zajímavé, jak pátrači po historické pravdě jaksi opomíjejí vyhnání Čechů ze Sudet v roce 1938. Já osobně ani nevím jak přesně se to odehrálo - děkuji některým diskutujícím za osvětu.

J. Novák 2.7.2018 22:43

Paní Šustrová je bohužel taková, jak vypadá.

F. Vízek 2.7.2018 20:18

Smutné...

Po každé válce je to vítěz, který rozhodne, co a jak bude, rozhodne, kde jsou váleční zločinci a kde váleční hrdinové.

Tak to vždy bylo, tak to je a tak to vždy bude, dokud se problémy světa budou řešit válkami.

Smutné je, že se lidstvo ne a ne poučit. Zásobujeme zbraněmi pochybné režimy - a pak se divíme, že zbraně používají. Vyrábíme si uprchlíky tím, že jejich státy rozvracíme - a pak se divíme, že JSOU. Smutné.

K. Novák 2.7.2018 18:42

Buď to bylo vyhnání, nebo odsun.

Obojí to být nemohlo, synonyma to nejsou. Pokud se někdo tváří, že jsou, je třeba ho považovat za propagandistu. My (ČSR) jsme nikoho nevyhnali ani neodsunuli. Na odsunu se domluvily velmoci (Británie, USA a SSSR) v letech 1942-3, v Postupimi v srpnu 1945 byly dohodnuty podrobnosti provedení. Němci byli odsunuti z mnoha zemí do Německa, od nás nějací i do Rakouska. Tam tenkrát vládli spojenci, vyhnat tam několik milionů lidí nebylo možné. Petruška Šustrová je ovšem tradiční sudeťácká propagandistka. Sudeťáci, podporovaní takovými Šustrovými, nás pořád otravují nikoli proto, že byli "vyhnáni", nýbrž prostě proto, že existujeme. Výpady proti Čechům prováděli za Rakouska před první světovou válkou, za první republiky mezi válkami, ve druhé světové válce se pokusili ČSR zničit a teď po druhé světové válce, když se jim republiku zničit nepodařilo, nás budou napadat dál, zřejmě pokud budou existovat. Vykašleme se na ně a na všechny ty Šustrové, Hermany, Bělobrádky, Schwarzenbergy ap. Znamená to ovšem nevolit si do čela takové hlupáky jako byl Havel, který se omluvil Sudeťákům, protože mu to namluvil Schwarzenberg, a nebyl schopný si uvědomit, co vlastně dělá.

J. Lancik 2.7.2018 20:46

Re: Buď to bylo vyhnání, nebo odsun.

Ani jedno, ani druhe, byla to etnicka cistka. Prilezitost jaka se naskytne jednou za tisic let, jak ve slabe chvilce prokecl jeden z polistopadovych politiku. Pavel Tygrid pochazejici z rodiny zidovske, ktery ztratil celou svou rodinu v Osvetimi prohlasil jakykoliv kolektivni "trest" za stredoveke tmarstvi, "trest" pro vsecky, spravedlnost pro zadneho.

F. Žůrek 2.7.2018 18:24

Vyhnání je problém od počátku odsunu Němců.

E. Beneš to provedl z jediného důvodu: "aby se neopakoval Mnichov ze září 1938", neboť právě tehdy BYLO ZNIČENO ČESKOSLOVENSKO. 15. březen 1939 již byla jen tečka za nějakou naší svobodou. Tehdy v září 1938 k nám Západ nebyl vůbec nakloněn. A nevíte náhodou proč? Okecávat minulost je stejně hloupost, žije se přece přítomností!

P. Kubáč 2.7.2018 15:09

Jestli současné napětí v Evropě povede k válce

pak odsun Němců v roce 1945 byl jen rozklusání před tím, co bude v takové válce probíhat.

I. Novák 2.7.2018 14:44

Morálně ospraveditelné

vyhnání opravdu není. Politicky prozíravé však ano. Vidíme to všude na příkladech etnicky smíšených států. I naše zkušenost historického soužití s "bratry" Slováky ve společném státě není k zahození. Zřejmě můžeme jen děkovat, že vyhnaná menšina představující ohrožení státní stability v budoucnu, nesídlila jen v okrajových oblastech státu. Nepochybuji, že tehdy rozhodující spojenci by je jinak "vyhnali" i s jimi obývaným územím, zcela v souladu s neblahým závěrem dohody v Mnichově. Možná i předpokládané neústupnosti Stalina, který by nebyl ochoten přijít i o jeden metr2 ovládaného území svým impériem.

Vyhnání je z lidského pohledu tragedie. Ale byla zcela v intencích tehdejších poměrů a vzácné politické prozíravosti. Omluvy si nezasluhuje. Pouze politování rovnocenné s politováním jiných obětí poměrů těch neblahých let, které se evidentně snažíme zopakovat.

J. Novak 2.7.2018 14:31

Postupim, ČSR, Polsko, Maďarsko, Holandsko, Francie...

Vážená nevážená autorko. Odsun německého obyvatelstva byl proveden na základě Postupimské dohody z ČSR, Polska, Maďarska, Francie, Slovenska a dalších zemí v důsledku zkušeností, jak se toto obyvatelstvo před a za války chovalo kromě jiného ke svým domácím sousedům před a po nástupu Hitlera k moci. Takže nevidím žádný morální ani jiný důvod k tomu, abychom se dnes měli byť i jenom třeba myšlenkou odsunem tohoto obyvatelstva v minulosti jakkoliv zabývat. Přestaňte prosím hrabat tohoto kostlivce z hrobu.

F. Navrátil 2.7.2018 13:06

Splněné přání

Opravdu žijete v sociální bublině. Ona bublina byla přifukována financemi ze Sudetoněmeckého Landsmatschafu. Stačí si přečíst pamflet Češi v dějinách nové doby, na kterém se podílel také Pithart. Dějiny nezačínají 8. května 1945!

M. Krátký 2.7.2018 12:41

Fialová Milka

a kdy se mi Germáni omluví a finančně odškodní za vraždu mé babičky 2 týdny před mým narozením v červenci 1943 ?????????????????????

Na každou svini se vaří voda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

P. Lenc 2.7.2018 10:08

Kráva

zůstane krávou i kdyby začala mňoukat.

K. Janyška 2.7.2018 9:59

Trockistko, jděte do háje !

Melete a melete. Byl jsem v Osvětimi dvakrát... Dzp.

F. Houžňák 2.7.2018 9:07

Při čtení výplodů těch rúzných Petrušek

si vždycky říkám, škoda, že tenkrát místo do Říše nejeli na Sibiř. I ty jejich převýchovné tábory v Treblince a Osvětimi byly funkční a sudetští Árijci by jistě proti sonderbehandlungu po árijském způsobu nic nenamítali.

F. Houžňák 2.7.2018 9:04

Typická profesionální "disidentka", která

lže a škodí, kde může.

L. Dočekal 2.7.2018 8:49

Asi tak.

Milá Paní Petruško.Žiji v kraji na Českomoravském pomezí,ve východním cípu Svitavska.V městečku Mor.Chrastová stojí malý pomníček.Jsou na nich jména těch,kteří padli při obraně obce,při přepadení svitavskými ordnery.Tak neplačte nad vyhnáním těchto lidí,zradili zemi ve které žili a koneckonců splnilo se jim jejich heims reich,neboli chceme do Říše.Co by dítěti školkou povinnému mi obědy vařila Němka,která odsunuta nebyla,asi ona i její rodina neskočili na vábivé sliby nacistů a stáli při zemi ve které žili.

Podrobnější popis událostí zabírání Sudet je možné najít např. v knize Poslední pásmo vzdoru od Oty Holuba, nebo z knihy Boj o hranici – Moravská Chrastová 1938 autorů Jitky Gruntové a Františka Vaška.

Tak neroňte krokodýlí slzičky nad těmi,kteří chtěli naši likvidaci jako národa

J. Lepka 2.7.2018 8:42

Moralizování Petrušky Šustrové.

Překvapuje mne, že se Petruška nestydí poukazovat na nereflexi (nejen) Čechů a jaksi přitom pozapomene na svou reflexi v kauze ÚSTR.

J. Lukavsky 2.7.2018 8:01

Jeden Vůdce....

"rádoby demokratický stát vyžene dva a půl milionu lidí z domova a zabaví jim majetek?" Sudetští Němci v naprosté většině dobrovolně a s nadšením přijali občanství Třetí Říše, čili v r. 1945 nebyli občany První Republiky. Byli tedy odsunuti do právně své vlasti.Splnila se jim jejich touha "jeden Vůdce, jeden jazyk, jedna říše!" Jejich majetek byl náhradou za válečné reparace a oni za něj dostali náhradu v Německu. Bez Henleina a Hitlera by žádný odsun - první Čechů ze Sudet a druhý Němců ze Sudet se prostě nekonal. Za chyby se platí! A platit by měli ti co chybovali.

J.L

J. Lukavsky 2.7.2018 8:37

Re: Jeden Vůdce....

PS: A 6 milionů Židů by dalo všechno za to, kdyby s 20 kg kufrem nastoupilo do vlaku do Israele a ne do Auschwitzu. To, že Němce vypakovali z Holankska, Francie, Polska, Norska..... asi bylo také náhoda a nespravedlnost? A také se za to pořád omlouvají? A ještě jak vyřešit soudně a spravedlivě situaci: Matka - zuřivá nacistka, otec - slušný, jeden syn - u SS, druhý - pomáhal Židům, dcera -..... Rozdělit rodinu podle provinění? Jak říkali staří Římané: "V míru váží vinu soud, ve válce padají vinní a nevinní vedle sebe". Paní kancléřka už asi ztratila pud sebezáchovy a zdravý rozum když idiotsky šťourá do takhle bolavé věci.

J. Krejčí 2.7.2018 7:26

Po pravdě

je třeba říci, že po Mnichovu museli ze zabraných Sudet odejít státní zaměstnanci, můj táta, zedník, mohl zůstat a proto jsem se v r. 1940 narodil v Říši. Sud. Němci se už za Rakouska chovali hanebně, začali pošilhávat po velkoněmectví a za 1. války vyhrožovat, že jak ji vyhrají, zatočí s Čechy tak jak Maďaři se Slovany. Dovedu pochopit trauma, když musí člověk opustit rodný dům a odejít do neznáma. To by ovšem čekalo Čechy, kdyby vélka dopadla jinak. Ničím nejde okecat vraždění žen a dětí čs. vojáky z Bratislavy u Přerova. Nikdo nemůže vědět, jak by po válce vypadalo soužití, myslím si, že vyhnání bylo nevyhnutelné a předešlo ještě větším excesům.

J. Jurax 2.7.2018 16:44

Ani Lidice a Ležáky se nedají nikterak okecat ...

P. Boublíková 2.7.2018 5:26

Hm

"Je dost děsivé, že v demokratickém světě může i dnes zapůsobit argument, podle něhož někdejší politická volba může být příčinou zbavení majetku a vyhnání z domova, nebo dokonce násilí a smrti"

Mně to nijak děsivé nepřijde, taková je (resp. byla) realita.

Po Mnichovu prchali z pohraničí tisíce rodin (včetně té mojí), přišly o domov a o majetek, který si nestačily odvézt do vyhnanství, a nevím o tom, že by se jim někdy někdo omluvil nebo jim nahradil utrpěné příkoří a škody. A nebylo to ani tak kvůli jejich politické volbě, jako spíše kvůli národnosti.

Co se týče vyhnaných dětí - podle vás zde měly zůstat bez rodičů?

Představte si situaci řešenou demokraticky: milióny dospělých souzených za zločiny typu rozvracení republiky, za násilí spáchané před válkou a během války na svých českých spoluobčanech, za spolupráci s protektorátní mocí, dlouholeté tresty odnětí svobody (v lepším případě) a děti v ústavech nebo v náhradních rodinách. Patrně to nebylo technicky vůbec možné a je otázka, zda by to třeba právě pro ty děti bylo lepší řešení. Všechno odpustit? Na to po válce patrně nebyla ta správná atmosféra.

A. Trick 2.7.2018 4:32

Jistě Petruško,

dějiny začínají 9. května 1945. Takže povraždění vězňů z koncentračního tábora, které začátkem května 1945 dozorci opustili když utíkali před RA "našimi milými spoluobčany" v Březně u Chomutova byl pouze kavalírský delikt.

Nechcete se za to omluvit, když se "Hitler po výkrmu" omluvit "zapomněl".

T. Major 2.7.2018 2:26

Takovéto Petrušky s IQ tykve mě donutí volit Okamuru .

Z. Koutecký 2.7.2018 1:48

Vyhnání

Inu, vážená paní Petruško, Vy jste se narodila v roce 1947 a víte jen z doslechu, jak to vypadalo v pohraničí před válkou, neprchala jste odtud s Čechy po Mnichovské dohodě ani nezažila Protektorát, válku a její konec se vší tou vzbuzenou a nahromaděnou nenávistí. Nezbývá nás asi už mnoho, kteří to zažili na vlastní kůži a není to totéž, jako číst si o tom v knížkách. A pocity, které o 70-80 let později máte doma u kafíčka jsou jiné, než když v duchu slyšíte střelbu ordnerů. To mi věřte. Češi se mají, podle Vás, pořád omlouvat a hledět do očí své vině.Na druhé straně dodnes tisíce Lotyšů slaví den veteránů, kteří bojovali v lotyškých divizích SS známých svojí vražednou krutostí i vůči civilistům.A chce na nich někdo, aby se stále tloukli v prsa a volali "mea culpa, mea culpa"? Nikoliv.

I. Novák 2.7.2018 14:51

Re: Vyhnání

Inu paní Petruška se řadí k tzv. intelektuálům. To byla vždycky nebezpečná sorta lidí, mající na svědomí největší tragedie.