8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

FEJETON: Vražda na dvorku

Třicátý duben připadl letos na pátek. Už podruhé jsme přišli o oblíbenou podívanou či veselici, přišli jsme o pálení čarodějnic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 4.5.2021 20:34

Poněkud zmatené. Aston asi neměl den ...

Nebo jsem holt hlubokou myšlénku nepochopil, nemaje zase já den. Asi je to tím, že mi dnes vpíchli anticovidín ... :-)

K. Wágner 4.5.2021 16:36

Já znám ty čarodějnice z jižních Ćech i jinak. Tam se neupalovala čarodějnice, ale létala tam zapálená košťata z proutí, to asi ta košťata, na kterých kdysi čarodějnice rejdily... A jinde zas byl oheň zapalován hlavně proto, aby mohli chasníci přes něj skákat a všichni si pak nad žhavým uhlím opékat buřty :-)

M. Pivoda 4.5.2021 14:56

Poslechl jsem si (ze záznamu) dnešní CRo2, pořad "Jak to vidí" českého imunologa Hořejšího (ohledně očkování proti Covid-19) a, jako učitel předmětu Inovace, zamyslel jsem se ohledně širších souvislostí.

Přínosem (obecně negativní) doby koronavirové je to, že většina populace/občanů si konečně uvědomila, že neexistují experti na cokoliv, kteří vám napíší svůj expertní posudek, dle kterého pak můžete řídit cokoliv (společnost, podnik, epidemii, ...).

Vězte, že: Existují zde pouze sebevědomí jedinci, kteří sami sebe se za ty EXPERTY prohlásí. A ostatní občané tomu uvěří. Občas tito sebevědomí jedinci, experti, se i náhodně tefí do budoucího vývoje, čímž ještě vzroste povědomí o jejich expertnosti.

A v důsledku toho, tito jedinci, následně podlehnou vlastní propagandě. Prostě (prostřednictvím autohypnózy) uvěří, že těmi proklamovanými experty skutečně jsou. A dle toho jednají.

Imunolog Hořejší dnes hovořil docela poctivě. Připomenu ale, že za skutečnost, že dnes můžete levně sekvenovat lidský genom (a prokazovat tak stav lidské imunity vůči Covid-19), nevděčíte předchozímu moudrému expertnímu posouzení vědecké rady o potřebě vyvinout technologii sekvenování genomu (včetně financování projektu).

Za to vděčíte jedinci, jménem Craig Venter, který byl ochoten riskovat svou osobní kariéru a jít do výzkumu sekvenovaní s pomocí počítače (Human Genome Project), navzdory tehdejší silné vědecké skepsi ohledně doby dosažení praktického výsledku (tehdejší expertní odhad po přečtení jednoho procenta genomu za dobu jednoho roku, byl dalších cca 700 let!!!). Dnes (v době Covid-19) tedy sklízíte plody za někdejší lidskou odvahu podstoupit riziko.

Kapišto, Pepíku? Upalování "čarodějnic" fakticky pokračuje, jenže už to není představení pro veřejnost.

J. David 4.5.2021 14:42

Vopálit si buřty 30.4. dnes zábava na vatře a čumět na Petrovy kameny? Máme kliku, že ŘKC je odloučena vírou od státu (přesto brsní), jejich hranice budou planout furt. Nějak se nám klér ožral na střeše s politiky na arcibiskupství i s Dukou. Asi je tam celebroval, docela veselé. In nomine Patris ...

K. Salajka 4.5.2021 14:14

Antifa má kořínky jinde soudruhu progresivisto - ta převzala jejich metody .

J. Kraus 4.5.2021 12:13

Jako mnoho jiného i topení smrtky nebo upalování čarodějnic se zvrhlo z obřadu původně magického v zábavu pro děti. Do smrtky či čarodějnice bylo symbolicky vloženo všechno špatné a zlé z minulého roku a zničeno, aby jaro a další rok začaly nezatíženy starými negacemi. Dnes sotva někdo uvěří, že to fungovalo. A proto to už nefunguje. Ale v malém si to každý může udělat někde na potoce.

J. Nevrkla 4.5.2021 9:17

Nemyslím, že by se u nás v minulém století masově udávalo, bylo to vždy opovrhované a výjimečné. Až teď to dělají pokrokáři, zvláště Piráti, a ještě se tím chlubí.

J. Farda 4.5.2021 9:12

Momentálně jsme dle nich, stejně jako v roce ́68, opět zemí fašistických rejdů ... :-/

J. Farda 4.5.2021 9:10

Co se do nálepkování do fašistů týče, pane Salajko, velmistry této praxe hledejte na Východě, v zemi, kde dle Juldy Fučíka zítra mělo znamenat včera, ač praxe častěji vykazovala spíše opak! ;-)

R. Langer 4.5.2021 8:41

V minulosti se piráti věšeli na ráhna... ;-)

K. Salajka 4.5.2021 5:26

V minulosti nebylo běžné, že by udávali Piráti. Ale já vím, oni už jsou takoví spravedliví. A když se jim někdo bere hračky, označí ho ne za čarodějnici, ale za fašistu. Ale stejně bych jim sirky nedával do ruky.