23.9.2019 | Svátek má Berta


FEJETON: Vážený pane Kosorin

6.6.2015

Moje banka mi poslala dopis. „Vážený pane Kosorin, myslíte si, že půjčka, která vydělává, existuje pouze ve snu?“

Z žertovného tónu a stupidního obsahu jsem si odvodil jednoznačný závěr, že mě moje banka považuje za idiota. A musím přiznat, že mě to trochu zaskočilo, protože se jedná o jeden z nejkonzervativnějších bankovních domů na českém trhu.

Když jsem chvíli přemýšlel o té úžasné nabídce „půjčky, která vydělává“, představoval jsem si, jak by mohl dopis vypadat, kdyby mi z banky napsali, co si o mě skutečně myslí.

„Vážený pane,

protože nepředpokládáme, že se nějak lišíte od tuzemského průměru, dovolujeme si vám nabídnout to nejšílenější, co naši marketingoví experti vymysleli v tomto roce.

Princip je jednoduchý, protože chceme, abyste ho pochopil. Když se zadlužíte, začnete vydělávat.

Předpokládáme, že jste na tom podobně jako většina lidí v této zemi, tedy že nepoužíváte mozek, když jde o peníze, a naši skvělou nabídku patřičně oceníte.

Dále předpokládáme, že vaše práce vás nebaví a raději byste vydělával bezpracně, že toužíte po lepším autě, větším bytě, zahraniční dovolené, kvalitnějším jídle, značkovém oblečení a báječné oslavě vašeho životního jubilea. To všechno si samozřejmě zasloužíte a můžete to mít. Dokonce velmi snadno a bez čekání. Stačí, když se zadlužíte. Jenom nesmíte zapomenout, že vaše výdělky budou přímo úměrné vašemu dluhu, takže až se budete zadlužovat, nešetřete!“

Tak tohle se odehrává na českém bankovním trhu dva tisíce let po Kristu. A teď se pojďme podívat do jednoho starověkého textu napsaného krátce po Kristu. Potom ďábel v jediném okamžiku odkryl moc a bohatství všech království světa a řekl: „To všechno mi patří a mohu to rozdávat, komu se mi zlíbí. Vzdej mi poctu a všechno bude tvé.“ Ježíš řekl: „Je psáno, že jedině Boha máme uctívat a jenom jemu se klanět…“ Po těchto slovech ho ďábel opustil a čekal na svou další příležitost.

Svatopluk Karásek měl kdysi takovou píseň: „Řekni ďáblu ne!“ Proč? Protože dluhy jsou peklo!Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.