Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: Turbogenerace

diskuse (21)
Přilétla k nám a nezastavila se před školou ani před dveřmi mé učebny. Nezastavila se vůbec.

Upřímně se obdivuji učitelkám na prvním stupni základních škol, poněvadž ty si od moderních hyperdětí neodpočinou v rozumném a rozšafném klidu osmnácti- či devatenáctiletých studentů, kteří již nemají nutkavou potřebu viset z okna, sypat někomu na hlavu obsah odpadkového koše, brázdit chodby jako střelené gripeny a tak dále a tak podobně v tom samém tryskovém duchu. Divím se, že během přestávky ještě nedošlo k vážnější srážce letícího primána a pevné překážky či jiného stejně potrefeného spolužáka.

Adrenalinová podívaná. Přiznávám, nejsem na ni zvyklá. Většinou se pohybuji v bezpečném prostoru starších gymnazistů a teď taková pohroma. Rozhodla jsem se raději pracovat dvě hodiny zadarmo a navíc, než mít na výtvarnou výchovu dvacet šest primánů pohromadě v jedné třídě. Nejsem takový nezištný lidumil, vedl mě celkem sobecký zájem - ráda bych si zachovala zdravý rozum. Rozdělila jsem si tedy děťátka na dvě skupiny: úterní chlapeckou a středeční dívčí.

Co předhodit chytrým, avšak značně neklidným chlapcům, abych je zaujala a zabavila? Zkusíme vlaštovky.

Přicházím do třídy s kupou čtvrtek v podpaží a odhodláním zabojovat, vydržet, přežít. „Máte pěkný háro,“ odzbrojuje mě hned na začátku hodiny jeden z premiantů. „Proč máte na sobě ten kabát?“ ptá se na důvod mého pracovního pláště druhý rozumbrada. „Kluci, víte, co budeme dnes dělat?“ přecházím do ofenzívy. Vysvětluji svůj záměr a zdá se, že poslouchají se zájmem. Uplácím je i nabídkou na poslech hudby, vybírám neškodný lehký metal, který druhá strana vítá pochvalnými výkřiky: „Pani učitelko, to ste teda první pani učitelka, která poslouchá takovou muziku!“

Konečně se dávají do práce, z velkých čtvrtek skládají vlaštovky a pak je dle libosti zkrášlují nápisy, vlajkami, ochranným maskováním a všelijakými dalšími dekoracemi. „Výborně Milane, když se na kreslení toho epesního draka na své vlaštovce vydržíš soustředit, dostaneš jedničku.“ - „A dostanu taky bonbón? Trenér mi ho vždycky dává, když vydržím...“ Zanedlouho samozřejmě začne (a s ním i celá jednotka) zkoušet dolet papírových strojů. „Pani učitelko, Martin mi tu vlaštovku vyhodil z okna!“ Nic nedbají na mé koulení očima, výhružné grimasy, ani na prosby. Útočím na city, žádám úpěnlivě, aby výtvarná díla nikam neházeli, protože se různě zohýbají a zničí a my je přeci chceme použít na výzdobu učebny. Překotně přemýšlím, jak jejich touhu po akci uspokojit a vhodně nasměrovat. Vzhledem k tomu, že odpoledne již nikoho nebudeme rušit, pouštím se do realizace svého nápadu. „Kluci, uděláme to takhle: vy s těmi velkými vlaštovkami neházejte, ale poskládejte si ještě z obyčejného papíru každý jednu malou a uděláme s nimi na konci hodiny závody. Schválně čí letadlo dál přistane. Vítězi napíšu do žákajdy jedničku, protože je nejlepší konstruktér.“ Okamžitě se vrhají do výroby a už si nesou své stíhačky na chodbu. Uklizečka s údivem hledí na ten podivný dav a řev, ještě podobnou air show asi neviděla. Jeden konstruktér musí při házení stát na startovní čáře zády, jelikož jeho stroj hned na počátku letu dělá otočku a letí opačným směrem, než by měl. Kluci řičí nadšením, když se jim povede trumfnout konkurenci. I uklizečce už cukají koutky, přestože nejdřív viděla v našich závodech jen spoušť, po níž bude nutno kdovíco šůrovat.

Když končím vyučování, hoří mi tváře jako mým jedenáctiletým studentům. Přemýšlím, že bych měla pro výuku v primě fasovat nějaké energetické nápoje. „Red Bull vám dá křídla!...“

O týden později přicházím do třídy s hromadou knih o letadlech a se sáčkem bonbónů v kapse pláště. Pro všechny své Milánky. Otevírám dveře a hledí na mě zeď vyzdobená ohromným množstvím velkých skvrn. Nastává nekompromisní vyšetřování. „Já za to nemůžu, já si jen nalil do pusy šťávu a Honza mi dal facku,“vysvětluje zadýchaně jedno z ušatých torpéd...

Jsem jen obyčejný navigátor, regulovčík, kontrolní věž a mám velké přání - aby se chlapci něco naučili, aby si dokonce i učení užili, to ano, ale také, aby nikdo nic nezničil, aby se mi nikdo nezřítil, nesrazil, aby bezpečně dolétli domů. Ráda jim k tomu z posledních sil zamávám.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli v úterý několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Ve věku 69 let zemřel bývalý hráč NBA Joe Bryant, otec zesnulé basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta....

Pavel Kortus
16. 7. 2024

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradí na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice...

min Miloslav Novák
16. 7. 2024

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z...

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz