17.4.2021 | Svátek má Rudolf


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kanuk 26.7.2009 20:32

Re: K těm PSČ

Pane Pašku, s tím TGM máte pravdu, tak tomu také rozumím. Ale učili vás o P. Bezručovi? I když to byl zřejmě socialista, ne-li dokonce komunista. Jenže - jestli se nemýlím - za vaší školní docházky byli representanty české kultury S.K. Neumann, J. Fučík, Jan Drda, Hašek, a jiní komunističtí prominenti. Doba českého obrozenství(?) se moc nenosila. 

Delam Sikozy 26.7.2009 18:12

A pan Kolbaba

Taky dělal na poště

gréba děd 26.7.2009 14:57

Re: Teda! Tohle - dík!!

Brníčko Brno! Redakce časopisu Host vyhlásila soutěž o nejlepší oslavnou báseň o Brně. Tu už ale složil právě PŘ ve svých knížkách o bohémě a Jedinném.

gréba děd 26.7.2009 14:54

Re: K těm PSČ

Karásek později pracoval v Poštovním muzeu :))

J.G. Pašek 26.7.2009 4:52

Re: K těm PSČ

Můj děda Auschwitz měl na zdi v jeho obývací ložnici cimře zarámovaný obraz TGM  a E. Beneše, na které se já dobře pamatuji . . . Děda rád nosil na hlavě stejnou čabraku čepici, rajtky a jezdecké boty a kníra jak byl tolik známý  nosit TGM a měl schované všelijaké velké obrazové časopisy s TGM a také z pohřbu TGM . . . . maminka řekla dědovi . . Tatínku, sundej ty obrazy, časy a lidé jsou zlí a děda je sundal a schoval do prádelníku ve skříni mezi košile, protože po dědy pohřbu jsme je tam našli . .  . .

My jsme se ve škole nikdy nikde o TGM neučili, nikdy nikde v učebnicích dějepisu byla jeho fotka a TGM, za komoušů zmínka o TGM byla zakázaná . . . Kanuku, tak možná proto ta tvoje osoba nepoznala TGM, obvzláště když u nich doma na to nikdo nedbal . . . . . .   

Kanuk 25.7.2009 23:36

Re: K těm PSČ

Pane Fencle, je možno se tázat, zda ty básně napsal P. Bezruč. Ale není možno diskutovat s jejich duchem, ať je napsal kdokoliv.

Kanuk 25.7.2009 23:34

Re: K těm PSČ

Pane Pašku, jste příliš velký optimista, ne-li utopista. V 90. letech jsem se potkal s osobou, která, když jsem jí ukázal obraz TGM, se zeptala. "A kdo to byl?" Od takových lidí očekáváte, že budou vědět, kdo byl P. Bezruč? Pravda, nevím, zda měla maturitu. Ale dnes, kdy je možno mít maturitu z vyšší odborné školy pro zametače ulic, bych byl velmi opatrný. Nehledě k tomu, že PB byl žřejmě "socan", dnes politicky dost nepopulární. Zejména tady na NP.

Fencl 25.7.2009 21:29

Re: K těm PSČ

Plus ta stará otázka, zda to napsal. Okolo je hodně podezřelých okolností a celý život jinak nic ... 

J.G. Pašek 25.7.2009 21:00

Re: K těm PSČ

Muselo se, a já mám za to že dodnes maturant o P.B. musí ledacos vědět k maturitě a tím zájem o Petra Bezruče a ty jeho básničky o Slesku pro mě skončiliy a asi tím končí pro většinu . . . . 

Fencl 25.7.2009 20:38

Re: K těm PSČ

Já ho znám dobře. Zrovna nedávna si můj syn (10 let) vyžádal jeho báseň Ostrava, i když, pravda, v podání Jirky Wimmera. Tak už i syn Bezruče zná :-). Mimochodem, říkejte si, že to není na výši, ale já to viděl už kolikrát, tu jeho kuřáckou recitaci Ostravy, a směju se vždycky znova. Živelný komik.

Pak taky na poště, a to přímo u vlakovky, dělal Karásek ze Lvovic. Jezdil z Prahy do Vídně. Já dělal u vlakovky 100 let po něm 7 let a skutečně to tak nějak je, jak popisujete, Kanuku, ale ne přesně tak. Navíc... Už tam 10 let nejsem a vše se velmi rychle mění. 

Kanuk 25.7.2009 20:06

Re: K těm PSČ

Mimochodem, slezský básník Petr Bezruč (pseudonym) také pacoval na poště. Jen nevím, kolik lidí dnes vůbec zná jméno Petr Bezruč.

Kanuk 25.7.2009 20:02

K těm PSČ

Jestli to v ČR pracuje podobně jako v Kanadě, tak všechny dopisy podané v Praze jdou do "směrovny" (to je můj výmysl), kde na ně paní nebo slečna vyrazí pomocí chytrého stroje směrovací kod. Takto "nasměrované" dopisy pak jsou v "třídírně" automaticky naházeny do směrovacích pytlů, třeba do Plzně. Jenže v Plzni už automatickou třidičku nemají, a nastupuje starý, dobrý "holubník". obsluhovaný většinou postaršími páprdy nebo babčami, kteří mají v hlavě pomalu celý adresář Plzeňského obvodu, takže dopis nějakému p. Fenclovi dojde k jeho dveřím, i kdyby bylo směrovací číslo blbě a jako bydliště udána Antarktida u Plzně. Asi tak polovina toho, co jsem napsal, je sice můj výmysl, ale asi to nebude moc daleko od pravdy.

Jakub S. 25.7.2009 11:55

Re: psa řezákem na koberce načíti: výhra v sázce o sportovní výsledek

Ano! Tak! Viz výše. A proč ten zarážející nick - ?! To mě na vás mate. Jinak musíte být člověk mého ražení!

Jakub S. 25.7.2009 11:54

Teda! Tohle - dík!!

Znal jsem Pavla Řezníčka od konce šedesátých v Brně. Jejich partyju brněnské bohémy, chcete-li s velkým B (prvním). Zvláštní,  s v o j s k ý  člověk. A tak zatím jenom, že jste mohl,  m ě l  zmínit jeho sepětí s Brnem. To vám tu zásadně chybí. Zmínečka. Jinak kouzelné, no básník. Povznesený nad světské marnosti a pedantskosti. Jak to znám - znám jich několik, něco od jiných překládám. Je to někdy občas skoro pořád těžké s nima. Nedá se...

Po poštách pracuje spousta zajímavých lidí. Pro výdělek lze - je tam čisto, klid, každou chvilku chvilka volného času, spolehliví a spořádaní lidi... lepší než házet někde s cigánama lopatou, že.

grebeníček děd 25.7.2009 11:49

psa řezákem na koberce načíti: výhra v sázce o sportovní výsledek

Řezníček je génius a loupežník.

Zajímavé je i to, že PSČ vlastně není oficiální součástí adresy, je to značení jenom pošty – na které my dobrovolně přistupujeme, poněvadž víme, že to pak pošťáci mají rychlejší. Geneze směrovacích čísel je taky luxusní a strhující, kód pro kraj, okres... a dvojčíslí pak pořadí zastávky poštovního kurzu :)) Tešdy – ten kód kdysi něco znamenal, odpovídala mu nějaká skutečnost, dneska by to skoro mohlo být arbitrární, ale ne, nese si to nějaké info s sebou. Jenom už tomu jazyku skoro nikdo nerozumí. A PAvel Řezníček je génius a loupežník.

Tonevadí 25.7.2009 8:35

Opravdu strhující příběh

Prolít jsem to se zatajeným dechem, ještě tam schází číslo popisné v tý Sinkulce, a v kterým patře.  Normálně takovéto Neffoviny čteme od jiného, asi je to nakažlivé...

A tydle lidi berou k poště, nebo vlastně už je tam nechtějí?