26.10.2021 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

FEJETON: Starosti velké a malé

Je to docela úleva, když mají média jiné téma než věčný koronavirus, reprodukční čísla, lidské umírání a hodnocení, co vláda dělá a nedělá špatně. Samozřejmě jsem zvědavá, jak se zákonodárci vypořádají s úkolem, který jim nadělil Ústavní soud.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 8.2.2021 2:00

Tedy, dovolil bych si - a jen částečně opravit. Ony totiž některé knihovny to "půjčování přes okýnko umožnují". Proč jen některé a proč jen někdy? No protože to není jen o tom "paní bude běhat od okénka k regálům a podávat knížky", ale ten systém by se musel vytvořit a zorganizovat, včetně řady podmínek (třeba hygienického ošetření těch knížek po vrácení,..atd) Což delší dobu trvá a taky to něco stojí. No a problém je v tom, že naše vláda dělá jakákoliv opatření velmi chaoticky a velmi nárazově, takže se může stát, že i takový způsob příště zakáže. Nebo naopak bude zbytečný, kdyby se ty knihovny zase otevřely.

Btw - další aspekt je ekonomický - u zvláště malých knihoven se to prostě nevyplatí, platit člověka jen za to aby tam seděl a párkrát za den podal něco přes okénko.

A důvod třetí, a z pohledu čtenáře ten nejhlavnější, tím objednáním a podáním přes okénko se připravuje o to nejkrásnější, totiž výběr té knihy v knihovně přímo u regálu, prolistovat, přečíst pár řádek, podívat se na ilustrace, zasnít se...bude se ta knížka líbit, bude jí chtít tenhle měsíc přečíst? Tuhle nebo tamtu? Nebo tyhle, dvě, tři, čtyři a pak tu hromadu táhnout domů? Možná že právě tohle už se (díky koronaviru) nikdy nevrátí..

Z. Lapil 8.2.2021 9:17

Malé knihovny nemusejí a asi nikdy neměly otevřeno ani nonstop, ani 8 hodin denně. Naše pidiobecní má třeba jen hodinu týdně a není tam ani moc knih. Mimochodem - ten knižní fond se ve spolupráci s jakousi centrálou obměnuje, což jsem donedávna nevěděl, a samozřejmě si jako v každé knihovně knížku můžete objednat.

Čistě osobní spekulace: já být kapénkový virus, tak se mi na víceméně savém papíru moc nelíbí a brzy hynu. Jo, mezi lesklými deskami a plastovým obalem - jo, to je jiné žúžo.

Naše krajská knihovna, když ještě půjčovala, přijímala vrácené knihy jen přes bibliobox (díra ve zdi; za zeď vidět není) a nechávala je tuším 3 dny "v karanténě". Avizováno na webu.

Žádné extra davy jsem nikdy v žádné knihovně neviděl, kromě onoho pondělka, kdy se jim povedlo po měsíci(???) malováni a přerovnávání v pondělí otevřít a zároveň týž den stanovit jako poslední, kdy je možné opožděně vrátit knížky, které v době "zavíračky" vrátit možné nebylo. Chudinky knihovnice "to" odbavovaly ještě s rukama bílýma od vytírání a dlouhýma od nošení kbelíků vody. Docela jsem je tehdy docela litoval.