Neviditelný pes

FEJETON: Společenský vzestup

6.1.2021

Narazil jsem na zprávu, že covid udělal z desítek lékařů a vědců miliardáře. Do výčtu patří tvůrci vakcín proti covidu-19 z firem BioNTech a Moderna. Informace pochází z časopisu Forbes, ten napočítal padesát nových miliardářů, kteří investovali do firem zaměřených na vakcíny, léky a zdravotnické potřeby. Není na tom nic divného, natož pak zavrženíhodného. V ideálním světě se penězi odměňuje míra užitečnosti – a co je užitečnější v pandemii, která má za svůj první celorok 1,7 milionu obětí. Forbes jmenuje mnohé z těch, kdo zbohatli. Už dříve jsme se seznámili se jménem ředitele BioNTechu. Tento Ugur Sahin firmu založil se svou ženou Özlem Türeci. Ano, tak tohle je příklad vrcholně úspěšných lidí s migračními kořeny.

Dá se předpokládat, že také u nás jsou úspěšní podnikatelé v oboru zdravotnických potřeb. Občas probleskne zpráva o obtížích se schválením plicního ventilátoru vyvinutého doslova bleskově, v jakési inovační bouři. Nezapadl do byrokratické bažiny? Tam asi se někde noří do hlubin linka na šití roušek poskytnutá Tchaj-wanem, také po ní není ani vidu, ani slechu. Nicméně nepochybuji, že komerční úspěchy zde byly, jakkoli o férovosti a mravnosti některých z nich mám jisté pochyby.

Nejde jen o finanční efekt. Jde i o společenskou prestiž. Nesporně a oprávněně stoupla celému zdravotnickému stavu bez ohledu na hodnost a pracovní zařazení. Tvář sestřičky s otlakem po masce na obličeji se stala podobnou ikonou jako před dvaceti lety prachem a sazemi pokryté tváře hasičů po pádu Dvojčat.

Zajímavý je prestižní vzestup oboru hygiena. Měl jsem kamarádku, která hygienu vystudovala, a míval jsem z ní pocit, že jaksi trpce nese, že není opravdová lékařka. Vzpomínám na úřední hygieničku, která nás pérovala na jakési sportovní akci kvůli rozměru latríny, rozumějte, kubicky nedostatečné dle jejího náhledu. A v srdci mám hřejivou vzpomínku na pracovnici hygienické služby, která přišla vykonávat svůj úřad do firmy, v níž jsem tehdy pracoval: soudruh ředitel tenkrát častoval svoje stvůry a pochlebníky dortem a ten, bohužel, ukázal se býti zdrojem salmonely. Hygienička zřídila svůj stan v ředitelně a stvůry stály v předsálí a po jedno vcházely do ředitelny, kde jim byl proveden výtěr konečníku špejlí s namotanou vatičkou. Jistě to byl významný den i pro zmíněnou hygieničku, ale co je to proti dnešku, kdy hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová se stala činitelem první hvězdné velikosti, celý její obor je řazen do první linie, má naději na posílení personální a finanční a celkově se těší uznání s tou perspektivou, že to není přechodný, pomíjivý jev.

I když korona nějak zajde, už aby to bylo, ona iluze nemůže se nic stát je jednou pro vždy zapomenutá a hygienici tu budou napříště stát jako míroví vojáci v trvalém střehu.

LN, 4.1.2021

Neff.czzpět na článek