9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

FEJETON: Společenský vzestup

Narazil jsem na zprávu, že covid udělal z desítek lékařů a vědců miliardáře. Do výčtu patří tvůrci vakcín proti covidu-19 z firem BioNTech a Moderna. Informace pochází z časopisu Forbes, ten napočítal padesát nových miliardářů, kteří investovali do firem zaměřených na vakcíny, léky a zdravotnické potřeby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 6.1.2021 22:26

Nikdo zde nezpochybňuje, že kapitalistický/byznys přístup byl produktivnější než reálný socialismus. Existují ale i limity byznysu.

Can we ever fix Facebook? In a word, no. Not while selling ads and driving clicks is its core business model. (New Republic)

V. Kain 6.1.2021 15:55

My tady také máme specialisty např.Prymulu.Ten chtěl hned z kraje zavřít hranice na dva roky.Možná,že by bylo lepší zavřít jeho.

Ś. Svobodová 6.1.2021 14:00

:-)R^

J. Jurax 6.1.2021 13:15

Že je povoleno prodávat zbraně, ale zakázáno prodávat pera na psaní je pochopitelné. Historie nás učí, že pero na psaní je ničivější zbraň než než mašinkvér nebo atomová bomba! Čím byl napsán Komunistický manifest, Mein Kampf nebo Leninovy spisy?

J. Jurax 6.1.2021 13:08

To není pravda. Dostanete diplom, mimořádné prémie ve výši měsíčního platu, Řád práce a někteří dostali i poukaz na Spartaka mimo pořadí! A budete mít fotku na tabuli cti významných zlepšovatelů!

J. Jurax 6.1.2021 13:03

Ano.

A další problém je rozlišit, co je propaganda a strach a co realita a zdravý rozum.

J. Nevrkla 6.1.2021 12:58

Problém je, že tu uzitecnost někdy určuje více propaganda a strach než realita a zdravý rozum.

R. Langer 6.1.2021 12:54

Jo, kdežto v socialismu nedostane pro jistotu vůbec nikdo nic, a tak si lidi nemají co závidět. Pohoda... ;-D

P. Vass 6.1.2021 12:09

Jen bych si obecně dovolit podotknout, že míra užitečnosti by se snad měla poměřovat přirozenou žádaností. než nákupy za státní, tedy "ničí" peníze. Úspěch nynější hvězdy první velikosti, tedy hlavní hygieničky by byl v komerční sféře také spíše v kategorii Hvězdná pěchota. Moje úvaha je obecná a nemá za cíl vyvolat hádku o užitečnosti nařízení, či snad o škodlivosti vakcíny. Jde spíše o to, jestli by byl spravedlivý vzestup v žebříčku Forbesu pro člověka, který vynalezl rovnák na vohejbák, vlastnictvím kteréhož by vláda podmiňovala různé aktivity.

J. Hajský 6.1.2021 10:45

Ale to je přece princip kapitalismu. Největší chudák je ten, který něco vyrábí nebo pěstuje. Větší machr je obchodník. Ten od výrovce výrobek koupí, aniž by zvýšil jeho užitnou hodnotu ho prodá třeba za dvojnásobnou cenu. A největší eso je bankéř. Ten do tohoto řetězce půjčí peníze a nedělá nic jen sleduje účty, jak se mu zvětšují o splátky s úroky.

S. Rádl 6.1.2021 10:22

Ne vžy je ale profit spravedlivě rozdělen. Ve firmě Celera skupina vědců kolem Dr. Jima Palmera zkoumala potenciální inhibitory Brutonovy kinázy a objevili látku dnes známou jako ibrutinib. V té době ale zadlužená firma Celera byla nucena prodat část svého vývojového portfolia za 60 milionú USD firmě Pharmacyclics. V roce 2013 byl ibrutinib schválen FDA jako Imbruvica pro léčbu chronické lymfocytické leukemie a lymfomu z plášťových buněk a později i v dalších indikacích. V současné době jsou roční prodeje v řádu miliard USD. Jeho enormní komerční úspěch vedl nakonec ke koupi firmy Pharmacyclics firmou AbbVie za 21 miliard USD.

Smutné je, že zatímco šéf firmy Pharmacyclics se stal miliardářem a řada tamních vývojářů milionáři, skuteční objevitelé této látky, včetně Dr. Palmera, nedostali za tento objev ani dolar.

P. Milan 6.1.2021 10:08

Většina úspěchů udělá z někoho miliardáře (dříve milionáře, ale to je působení inflace). Někdy to dokonce je i ten, kdo má na tom úspěchu nějakou zásluhu. :-P

Tak je to odedávna a je to tak dobře, jinak by se o nějaký ten úspěch snažilo mnohem méně lidí.

P. Hatina 6.1.2021 9:06

Ale no tak, musíte uvážit jedinečnou cenu toho vědeckého know how, tedy jak konkrétně se má ten lék vytvořit - a taky tisíci pokusy ověřit, že funguje a naopak neškodí.

To že potom, když už ten postup je znám a taky úředně povolen , tak vyrábět ho průmyslově, stojí v nákladech asi jako ty židle nebo pivo, je sice pravda, leč i to know how se zaplatit, a pořádně musí. Můžete si třeba říct, že ani ti vědci to jen pro lásku k bližnímu svému nedělají, i pro ně je to především celoživotní práce..

J. Lukavsky 6.1.2021 8:44

"covid udělal z pár desítek lékařů a vědců miliardáře" no zatímco výrobci brambor, aut, salámů, postelí, piva atd. to vše produkují zdarma nebo alespoň skoro zdarma, vlastně jen pro lásku k bližnímu svému... tak farmaceuti si rejžujou. Fuj! J.L. end

R. Vacek 6.1.2021 6:34

Hygienici jsou u nás slabí a proto ani za pandemie nejsou schopni prosadit to, co se učili. Tedy že nakažení patří do izolace a že ohniska se rovněž izolují a probíhá trasování.

Je to vidět ve srovnání s úspěšnými zeměmi typu Čína, Taiwan, Austrálie, kde se politici řídí doporučením specialistů.

P. Hatina 6.1.2021 4:08

No a v tom je ten problém. Na jedné straně to ukazuje že ještě nejsme tak úplnou součástí Západu, jak jsme si představovali, když jsme v listopadu 89 cinkali, nebo co.

Protože na tom Západě skutečně covid udělal z pár desítek lékařů a vědců miliardáře. Ono to nebylo tak úplně odborně čisté a spravedlivé, (proč a kdy byla ta která vakcína státy oficiálně vybrána a povolena), a navíc naprostou většinu zisků shrábli finanční investoři.

Zatímco u nás, se žádní lékaři ani hygienici miliardáři nestali, a z těch pár co se stali dočasnými celebritami se už část podařilo naopak i společensky znemožnit:))

Hygienikům by se sice mohlo dostat trvalejší prestiže, kdyby, kdyby jim to nepokazili svými politickými rozhodnutími politici. Pochybuju že by snad nějaký hygienik chtěl nést zodpovědnost za současný stav, kdy je povoleno prodávat zbraně, ale zakázáno prodávat dětské oblečení, botičky nebo pera na psaní. A celkově už je společnost z té přemíry nařízených zákazů tak otrávená, že si pak spíše do budoucna ráda oddáchne a blížící se hygienik se pro ně stane asi takovou hrozbou, jako kontrola z finančáku. ;-D