14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

FEJETON: Šicí stroj

Když se 26. února 1863 v pražském domě U Halánků na Betlémském náměstí rozléhal neznámý hrkot a ozývaly se různé lidské hlasy, nebylo pochyb, že se uskutečňuje dlouho plánovaná akce. Vojta Náprstek, známý průmyslník a podporovatel technického pokroku, ve své veliké knihovně hodlal předvést provoz šesti šicích strojů dodaných firmou Wheeler & Wilson.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vandas 24.2.2014 20:44

Prázdných domů je v Evropě třikrát víc než bezdomovců

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropska-unie/clanek.phtml?id=802139

 :-):-):-) Co s tím?

J. Lepka 24.2.2014 12:07

pozn. pod čarou.

Moje babička byla profesionální švadlena. Když byla v učení, rodiče jí koupili singrovku, bez toho by nemohla existovat. Ta mašinka byla na splátky, platilo se korunu měsíčně (!!!) a zástupce firmy si pro peníze pravidelně chodil sám a placení potvrzoval do dlužní knížky. Babička na něm pak desítky let velmi intenzivně šila a pokud stroj projevil jakoukoli známku únavy, poskytla mu jen a pouze petrolejovou lázeň a po okapání se jelo dál. Přitom ten stroj má pouze mosazná futra, to nelze nazvat ložisky, ale jednoduchost robustní konstrukce to vše vydržela.

Mám ten stroj doposud, pochopitelně je ve svém věku již dlouho v důchodu, ale někdy počátkem let osmdesátých jsem na něm ještě zkoušel šít, abych si z nadšení nad tím, že to jde, koupil kufříkovou Veritasku. Vydržela cca 10 let velmi vlažného, amatérského provozu. Nevím, kde udělali soudruzi chybu, ale ten stroj se prostě rozladil strašně rychle. Jediné pozitivum na něm bylo, že přesně pasoval do litinového stolku od tehdy sedmdesátileté singrovky.

P. Kersch 24.2.2014 11:17

Howe a j.

Milý pane Vandasi, děkuji Vám za zájem o moje povídání. Nejsem žádný odborník v oboru historie šicích strojů. Než jsem napsal svůj fejeton, přečetl jsem si několik článků, kde jsem se mimo jiné dozvěděl, že firma Howe s firmou Singer vedla několikaleté spory o patentová práva. Takže je docela dobře možné, že v té době se i do Prahy dostaly stroje s logem Howe. Jak možná sám víte, v případě složitějšího systému ve strojírenství se patentuje každá jeho součástka, která v systému znamená nějaký pokrok. Patentovat celý stroj se nevyplácí, protože se takový patent dá z právního hlediska snadno obcházet. Berte informace od starých lidí (Váš dědeček, já a podobně) s nadhledem, máme tendenci si lecos přibásnit.

P. Vandas 24.2.2014 12:21

Re: Howe a j.

Pane Kerschi, Vaše krásné texty rád čtu a vězte, že mám podobnou skepsi, jako Vy. Ale bez těch vypravěčských hyperbol by ty předměty postrádali své kouzlo. Je jen otázka, zada je cennější ten artefakt, či ten příběh. :-):-) Děkuji za vstřícnou odpověď a pište, pište, pište. :-):-)

P. Vandas 24.2.2014 10:06

Šicí stroj značky Howe.

Dochoval se u mne šicí stroj (bez stojanu a šlapadel) značky Howe. V rodinné ústní tradici o něm dědeček tvrdil, že právě na něm šily naše vlastenky Božena Němcová a Eliška Krásnohorská v Americkém klubu dam, který založil Vojtěch Náprstek a šest těchto šicích strojů z Ameriky dovezl, jako horkou novinku. Nyní se dočítám, že stroje byly od firmy Wheeler & Wilson. Je možné, vážený pane Kerschi, že firma byla výrobcem oněch šicích strojů, či jen jejich dovozcem od firmy Howe? :-):-):-)

J. Kubička 24.2.2014 14:09

Re: Šicí stroj značky Howe.a Božena Němcová

V článku se mluví o představení strojů v únoru 1863. To už byla Božena Němcová po smrti.

P. Vandas 24.2.2014 20:33

Re: Šicí stroj značky Howe.a Božena Němcová

A nejen to. Na Wiki jsem zjistil, že Americký klub dam byl založen až v roce 1865. :-):-):-)

M. Krátký 24.2.2014 1:46

Mám dva takové poklady

první - po mé babičce jsem používal dlouhá léta jen já - až jsme se rozvedli a mě sice zůstal, ale už na něm nešiju a tak ho mám na chatě v koutě. Druhý - po mé mamince stojí v Praze v garáži ( na něm jsem se něco našil v dobách mé povinné školní docházky 1949 - 1957 ). A teď jsem si koupil Singrovku pod poslední stromeček a ta čeká na moji obnovenou premiéru - držte mi palce - mám toho k zašívání dost - hlavně montérky z chaty atd. Hezký den