12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

FEJETON: Sci-fi

Když jsem byla malá, četla jsem s oblibou knihy, jimž se tenkrát říkalo vědecko-fantastické. Nejvíc mi utkvěla v paměti knížka Čestmíra Vejdělka, která se jmenovala Návrat z ráje a vyšla v roce 1961, to mi bylo čtrnáct.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 6.4.2020 22:21

Jo!!!

Já to hledal někde po antikvariátech a eknihách :-(.

Š. Hašek 6.4.2020 21:18

Chyba!

Najdou se tam perly. Filosoficko technické určitě!

Š. Hašek 6.4.2020 21:17

Trefné.

M. Pivoda 6.4.2020 21:13

Google Translate: "cell tower" = buněčná věž.

Cell phone = mobilní telefon

M. Pivoda 6.4.2020 20:13

Sci-fi?

V roce 1759 postihlo celou střední Evropu nebývalé sucho. V Příměticích se však vesničané domnívali, že pravou příčinou tohoto sucha je Divišův bleskosvod, který rozhání mraky. Proto v březnu roku 1760 vnikli do zahrady přímětické fary, uvolnili zemnící řetězy a celou konstrukci bleskosvodu strhli a zničili. Nicméně, o rok později ho na žádost sedláků v Příměticích postavili znovu.

Ve Spojeném království bylo za poslední týden zapáleno nejméně sedm buněčných věží - čtyři za posledních 24 hodin - poté, co teorie o online spiknutí nesprávně prohlásily spojení mezi buněčnými věžemi a pandemií coronavirus. Jedna z věží zapálených nebyla ani stožár 5G.

At least seven cell towers have been set on fire in the past week in the UK — four in the past 24 hours— after online conspiracy theories have inaccurately claimed a link between the cell towers and the coronavirus pandemic. One of the towers set on fire wasn’t even a 5G mast.

J. Jurax 6.4.2020 15:10

Ad Návrat z ráje - zkuste https://uloz.to/hledej?type=documents&q=N%C3%A1vrat+z+raje a vyberte si vhodný formát ku stažení.

R. Langer 6.4.2020 13:19

Jasně. Ty jsi zase chytrá, ty naše malá hloupoučká UI... :-D

J. Ptáček 6.4.2020 11:18

Možná existoval mobil už za Jana Nerudy, co já vím,jen to nevíme. Už v roce 1870 totiž napsal: "Manžel jde po ulici. Drát se za ním šourá, manžel v chůzi drží telefonek u ucha, tvář jeho se usmívá. Potká ho přítel: Co se tak usmíváš, kamaráde? Manžel: Bavím se cestou se svou milou žínkou. Roztomilá – roztomilá – ta má nápady! Tu máš – telefonuj jí honem něco – ta bude překvapena!" Přítel přikládá telefonek těsně k uchu a slyší paničku: "To jste vy? Výborně! Jsem sama doma, nechte truhlíka mého manžela stát a pospěšte si honem ke mně".

J. Lukavsky 6.4.2020 9:55

"povely by se nepochybně společnost dala ovládat snáz než nějakou diskusí" no když se do lodi udělá díra tak osádka přežije když poslouchá povely kapitána, než když svolá diskuzní fórum pasažérů a námořníků a začnou debatovat coby kdyby a co ne.... I staří Římané si v době války či ohrožení volili diktátora, ale jen na 3/4 roku. V populaci ale jsou jedinci kteří ze zásady nikoho neposlechnou, ba ani hasiče co je jde vyvést z hořícího domu. Probatum est. J.L. end

P. Victorin 6.4.2020 9:33

Zajímavě napsáno, ač sám jsem nikdy nepatřil ke ctitelům literatury sci-fi...

M. Pivoda 6.4.2020 9:19

Dnes není třeba se uchylovat k literatuře sci-fi. Dnes prožíváme ryze pozemskou situaci.

V době (jakékoliv) války je účinnější autokratický styl řízení, nikoliv demokratický.

Problém ale nastane až po ukončení války, kdy bude třeba zavedeného autokratického stylu řízení se dobrovolně vzdát ve prospěch demokracie. To teprve bude problém na úrovni sci-fi.

L. Písařík 6.4.2020 7:49

Petruško, zkuste antivariáty. Knihu mám, ale nedám, ani nemohu, protože vůbec nevím, kde ji mám.

A jestli neznáte knihu mistra východní sci-fi, Stanislava Lema, Návrat z hvězd, tak se po ní poptejte taky, určitě se vám bude líbit, pojednává o astronautovi, který se po 150ti letech vrátil na Zemi, na úplně jinou Zemi, než znal před odletem ke hvězdám.

P. Han 6.4.2020 3:16

Petruško, pokud jde jen o přečtení knihy, bohužel už hodně zastaralé (nejen technicky, ale i "lidsky"), máte snad možnost přečíst si ji v digitální podobě, počítač i připojení k internetu prokazatelně máte. Dokážete-li psát, snad dokážete i číst. Třeba tady:

https://uloz.to/file/wEri7qLII840/vejdelek-cestmir-navrat-z-raje-pdf