8.12.2021 | Svátek má Květoslava


FEJETON: Šachy podle Cimrmana

30.8.2017

aneb Vítězsví v turnaji bez krále

Můj osmdesátiletý tatínek objevil po Cimrmanech dalšího českého borce, který dokázal vyhrát mezinárodní šachový turnaj s králem, který se ztratil z šachovnice.

Podívejte se na „rozhodující výhru velmistra Krejčího“ z níže uvedeného obrázku. Podle šachových hrátek Lidových novin z 1. srpna i Jiří Krejčí (s bílými figurkami) porazil během letního turnaje Czech Open indického šachového velmistra Gopala. Jenže podle obrázku vyhrál, aniž by se bílý král vyskytoval na šachovnici. Jako Jára Cimrman, tak i Krejčí zaznamenal ojedinělý „aut v dějinách šachu“.

sach1

Lidové noviny (1. srpna 2017)

Ve hře Posel z Liptákova se v přednášce o Cimrmanových sportovních úspěších praví: „Šachová literatura neuznala za vhodné zařadit Cimrmana do seznamu světových velmistrů, ačkoli jedině on dokázal vyvést z rovnováhy tak neotřesitelného šachistu, jakým byl Capablanka, když mu při jeho simultánce v Madridu hrozil dvojitým šachem, což velmistra znervóznilo natolik, že ohlásil tah na G 12, čímž se ocitl zcela mimo šachovnici, a zaznamenal tak vlastně první aut v dějinách šachu.“

sach2

Můj tatínek vyučuje své vnuky už léta hře v šachy a pravidelně s nimi řeší šachové úlohy z Lidových novin. Všichni se tentokrát svorně podivovali, v čem spočívá unikátní kouzlo publikované šachové hádanky...

Postaral se o ni zřejmě tiskařský šotek či nepozorný grafik. Možná bude mít jednou tato rarita sběratelskou hodnotu „Modrého Mauricia“.

sach3

Lidové noviny (1.8.2017)

Převzato z blogu autorky s jejím souhlasem
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.