23.9.2021 | Svátek má Berta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 29.7.2021 20:59

"... Snědli zapovězené ovoce a museli z ráje pryč. ..."

Čím jsem starší, tím více oceňuji roli metafor v mezilidské komunikaci. Nejen při komunikaci s dětmi.

J. Anděl 28.7.2021 20:19

Dobré.

Podobné je to ale i s tím poznáním pohlavnosti. Nikoliv účel, spíš trable mysli.

Ale - prý "buďte jako děti". To není nutně totéž, jako buďte jako komáři.

Taky si v lese připadám méně smrtelný, aniž bych si připadal nesmrtelný.

J. Anděl 28.7.2021 20:23

K tomu mému "buďte jako děti" výše - bez vysvětlení to lze pochopit příliš různě.

Takže upřesním: i děti, ač pohlavně nedospělé, zkoumají pohlavnost. Ale ještě nevědí, že to je "špatně".

V. Braun 28.7.2021 11:05

"Bydlím ve vsi, hodně času trávím v lese a ten vzkvétá. Řekl bych, že je to ráj."

Tak to buďte rád, protože ten les, který vzkvétá, je dnes v ČR výjimka. Na většině území je les silně poškozen kůrovcem. O víkendu jsem byl u Sázavy v oblasti Stvořidel. Když se ke Stvořidlům jde od autobusové zastávky tak polovina lesa je vykácená a polovina z té druhé poloviny suchá. Podobně to vypadá bohužel na většině území.

J. Špirk 28.7.2021 9:20

Krásné zamyšlení. Děkuji

I. Pávek 28.7.2021 8:01

V pohádce Dařbuján a Pandrhola jsem poprvé viděl dokonale oblečené pivovarské voly. A zdálo se, že s v tom mysliveckém cítili dobře. Jinak se ale nikdo kromě člověka neobléká a rozmnožují se bez keců a osvěty věky a jaksi automaticky vědí co kam patří. Taky uvažuji, jestli v ráji potřebovali Adam a Eva talíř a příbor nebo jak se tam živili. Kromě člověka to nikdo nepotřebuje k žití. No Bůh asi udělal chybu hned při stvoření a Adama a Evu nevybavil srstí. Jak to tak vypadá s dochovalých vyobrazení, tak v ráji bylo krásně teplo. A když byli z ráje vyhozeni, byl to ;-D počátek idustrializace a museli do začátku svlékat z kůže ty, jež Bůh vybavil pro přežití lépe. Je to celé magořina ,,pradávných spisovatelů Starého zákona" jak píše pan Hatina. Kdybychom měli standartní osrstění, nikdo by o standartní společenské a konzervativní morálce neuvažoval. Pod srstí se

P. Hatina 28.7.2021 4:54

Tedy, jestli jsem správně pochopil úvahy pana Neffa, tak se neptá, proč to ti Adam s Evou udělali v Ráji,(pokud opravdu i s Rájem existoval) ale jak sám píše, cituji "proč (si) to ti pradávní spisovatelé Starého zákona tak vymysleli"- což je ale prosím otázka jiná, a ta diskuze o tom taky jiná.

Třeba o tom, jestli se snad pan Neff nedal k progresivistům, když podle jeho názoru nějaká společenská konzervativní morálka a pravidla nemá smysl,..a podle něj by asi všichni chlapy, ženský i děti měli běhat po ulicích nazí,..;-D

R. Langer 28.7.2021 6:03

A kdyby běhali nazí - co by se vlastně stalo? Kdo by s tím jako měl mít problém? ;-)

J. David 28.7.2021 7:02

Houno, jen by se moralisté zmrcli. Dnes na Olympiádě se handrkují, jaká délka nohaviček je či není sexistická, o výkony až tak nejde. Dovedete si představit plavkyně ve slušivých burkinách, až to nějakého magora napadne? A vzpěračům zakázat flautelenci při výkonu, není to estetické. Ono to bbnutí je u moralistů bezbřehé.

P. Hatina 28.7.2021 7:22

Ale no právě, u těchto mezinárodních, celosvětových akcí, na jejichž podmínkách se musí dohodnout všechny zůčastněné státy (s naprosto rozdílnými kulturami) se to stát může. Na což je ovšem velice snadná námitka, vzhledem k tomu, že už odtamtud vyhnali diváky, tak TV přenosy už se cenzurují mnohem lépe..:)))

R. Langer 28.7.2021 8:45

Ano, protože POKRYTCI JSOU VŠUDE NA SVĚTE STEJNÍ. Kdyby totiž běhali automaticky všichni nazí, problém by BYL JEDNODUŠE VYŘEŠEN!

Ale o to ve skutečnosti vlastně nikdo nestojí, ŽE? :-/

V. Braun 28.7.2021 11:11

No spíše je to o svobodě volby. Zatím největší problém má světová házenkářská federace, která ženám předepisuje bikinové kalhotky a Norky si místo toho chtějí vzít klasické kraťásky s nohavičkou. Proč by si každý nemohl vzít co považuje za vhodné? Ve sportu by se měl kontrolovat jediný prvek, a to zda to sportovci neposkytuje nějakou nepovolenou výhodu, kterou si nemohou v rámci pravidel opatřit i ostatní.

P. Hatina 28.7.2021 7:17

Že se tak hloupě ptáte. Spousta rodičů bych s tím měla problém, kdyby takhle kdokoliv nahatej mohl očumovat a taky obtěžovat jejich neoblečené děti. Ale počítám že ani dámy z hnutí Me Too by nejásaly, kdyby je páni mohli sexuálně obtěžovat hned takhle naostro...:-/

R. Langer 28.7.2021 8:47

To by byl ovšem JENOM JEJICH PROBLÉM! Když si to tak zvolili. ;-D

J. David 28.7.2021 8:17

A proč by měli? To je Váš konstrukt, hodný demagogického rétora. Co je to a není nahota, "feigenblatt" na moudí, nebo burka, čádor nebo hidžáb? Jak dlouhé nohavičky? Vy to asi s tím "morálem" nebude mít lehké, když Vám nahota vadí (i dítě se rodí nahé). Raději se doučte ČJ (chlapy, ženský i děti měli běhat po ulicích nazí), než budete moralizovat.

P. Hatina 28.7.2021 8:35

Kdybych to vzal od konce, samozřejmě že chlapi - podle vzoru páni. Takže znát a uznávat konvence se vyplatí, i v té gramatice.

A když to pak trasujeme zpátky do historie společnosti, tak úplně nazí nechodili na veřejnosti (a o tom je prosím řeč) nazí nikdy.

Mimochodem, se znalostí Bible, už ten Vámi zmíněný feigenblatt tou nahotou nebyl, takže ta zbývající diskuze "co na sebe, a jak dlouhé" mohla ve společnosti zdárně pokračovat, z hlediska kultury i módy.

R. Langer 28.7.2021 8:51

Ano, většinou nechodili úplně nazí na veřejnosti proto, protože to NENÍ PRAKTICÉ, což třeba vůbec neplatilo u různých ostrovních obyvatel teplých krajin, ovšem pokrytečtí moralisté z toho udělali zcela zbytečně TABU, jenom proto, aby mohli lépe ovládat "hloupé" ovečky. :-P

K. Machala 28.7.2021 3:55

Hezké, děkuji.

L. Písařík 28.7.2021 3:37

Taky si říkám, pane Neffe: Kdyby se tvůj táta a máma nemilovali tak, jak to muži a ženy dělají, tak bys tady dnes nepsal. 8-o

H. Kotaz 28.7.2021 6:29

R^

M. Krátký 28.7.2021 2:43

hezké povídání - dobré ráno R^