26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

FEJETON: Rozdělená společnost

Na středeční televizní přenos z parlamentního jednání o návrhu na odvolání vlády jsem se nedívala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Minarčík 1.7.2019 18:26

Schíza

Pravda a láska byla poražena lží a nenávistí,Šustrová se možná lekla za čím stojí-jenže už to nejsou komunisti,ale neomarxistí říznutí zelenými fanatiky,dnes znovu čteme mezi řádky,máme jiný názor-nastupuje šikana a dokonce vyhrůžky kriminálem,co vám to připomíná?Očanská společnost-kdo do ní patří,no přece ti s tím správným názorem,zbytek jsou xenofobové,rasisti,případně ničitelé životního prostředí,p.Šustrová-bohužel,na obě strany hrát nejde!

Ś. Svobodová 1.7.2019 20:27

Re: Schíza

A co jsou ty obě strany? Lidé nemyslí jednotně. Např. i P.Š. vynášená jako disidentka, havlistka a sluníčkářka se během chvilky pro jiný názor stala pro ty stejné lidi bolševickou přisluhovačkou, zrádkyní a ničitelkou.

D. Mach 1.7.2019 21:22

Re: Schíza

Tedy nedokážu domyslet, co má neomarxista Babiš společného s tzv. zelenými fanatiky. Asi to bude součást nějakého širšího spiknutí :)

P. Hlosta 1.7.2019 15:26

Proč je paní Šutrová před známými opatrná?

Klobouk dolů před Milionchvilek, že dokázali do demonstrací dostat tolik lidí. Myslím by byli dobří bossové odborů, protože tam demonstrace a stávky jsou základem obrany zaměstnanců. V zastupitelské demokracii vidím ovšem problém se stávkou v politickém zájmu. Má probíhat soutěž na úrovni parlamentních stran a tam je na místě veškeré protestování proti premiérovi a prezidentu, stejně jako ministryni ve vládě. Davy sebevětší na náměstí nevyřeší zhola nic. Možná by generální stávka dopomohla k odstranění premiéra, ale nějak se dělnictvo do stávky nebere, ani do demonstrací. Tak je demonstrace jen politický nátlak.

Opačná skupina občanů, co dali svůj hlas Babišovi, se netají odporem k takovému politickému nátlaku, jako si umanuli Babišovi oponenti a šli demonstrovat svou sílu na náměstích. Demonstrující pohrozili, že po prázdninách zase přijdou, to aby si kdo nemyslel, že nátlak končí Letnou. Zároveň probíhají průzkumy a preference Babišovu ANO mají téměř stálou výši a nepatrný pokles je vydávaný za úspěch demonstrantů.

Co na tom paní Šustrová má za nutnost dávat si pozor na ústa před svými známými? Konečně jsme svobodní a to už třicet let! Normalizační hnusárny jsou minulost a sprosté nadávky oprávněným voličům se tak jaksi neberou vážně. Nová doba, paní Šustrová! A buďte ráda, že jste na té "správné straně" názorů, protože jinak byste schytala sprostot každý den kupu v diskuzích. A myslím se ten poměr sprostot ještě dlouho udrží, protože to nevypadá na to, že by Babiše demonstrace dostaly z křesla premiéra. Nesnažte se ani o objektivitu, protože i ta je sprostotami napadaná. A nedivte se zatvrzelé odhodlanosti voličů Babiše ho zase zvolit. Kdyby to šlo, volili by i znovu Zemana. Sprostotám navzdory.

Já nevolil ani toho ani onoho a přesto zastánci demonstrace mi urážky servírují. ;-)

B. Carina 2.7.2019 22:42

Máte pravdu. "Nesnažte se ani o objektivitu, protože i ta je sprostotami napadaná." Neblahý to stav k diskuzi nevhodný. :-(

Ś. Svobodová 1.7.2019 15:05

Ach jo...

Zcela v duchu Havla. A stále nepoučitelná. Oslavovaná a Havlem chtěná občanská společnost přinesla hnutí ANO a Babiše do premiérského křesla. Aktivističtí novináři provádějjící slavnou nepolitickou politiku...

Rozdělená společnost je pitomost. Existují jen lidé s rozdílnými názory. Člověk obdivující Klause může chtít zachraňovat planetu a odpůrce Babiše může obhajovat EET.

I. Štípek 1.7.2019 13:03

Paní, nezlobte se na mne,

ale vy jste ukázkově pomatená. Škoda dalších slov, ale jinak jste ukázkový humanista, předpokládám, že až se podvratná "občanská společnost" ujme vlády a zruší demokracii, budete s Astonem první, komu zakážou psát. A to myslím beze srandy.

P. Kubáč 1.7.2019 12:26

Rozdělení české společnosti je podobné jako v Polsku

Jenom je to z čestké intelektuálské bubliny hůře vidět.

K. Janyška 1.7.2019 12:10

ROZDĚLENÁ SPOLEČNOST ? PŘESTAŇTE S TÍM NESMYSLEM !

Jsem zcela zdrcen z irelevantního vzdělání, tedy nesmyslného vědění, miliard lidí, a to i s nejvyššími tituly, i bez. Na světě se totiž děje ve skutečnosti něco úplně jiného, než oni si o tom myslí a prezentují. Například tvrdí, že existuje jakási společnost, coby jakési chovné lidské stádo, coby jednotně myslící a jednající osoba, kterou prý lze rozdělit a to jen tím, že část lidí má jiný názor, než ostatní nebo jiné skupiny. Něco tak banálního a hloupého člověka vzdělaného kompozitivní teorií, tedy mně, opravdu děsí.

Lidský svět totiž žádnou takovu entitou není. Je spontánním řádem lidské interakce, jehož prvky jsou jednotlivci a jejich organizace, na nejvyšší úrovni pak národní státy. V žádném případě není ani teoreticky rozdělitelnou jednotně myslící a jednající osobou nebo řízenou organizací, či dokonce, jak je v poslední době módou říkat, pod inspirací neomarxismem, mezinárodní nebo dokonce světovou, komunitou.

Vraťme se však k tomu, co se děje uvnitř států, i když to od dění mimo jejich hranice nelze oddělit absolutně, jak naznačeno shora. Občanstvo, říkejme tak jako za první republiky všem občanům státu, je řízeno ve skutečnosti spontánním řádem lidské interakce a lidského světa a jeho prvky jsou právě jednotliví občané. Je plně tímto spontánním řádem ovládáno, neboť jeho pravidla tvoří obsah myslí jednotlivců. Chování lidí tedy plně ovládá a řídí spontánní řád.

K. Janyška 1.7.2019 12:10

Re: ROZDĚLENÁ SPOLEČNOST ? PŘESTAŇTE S TÍM NESMYSLEM !

Občanstvo drží pohromadě ekonomické vztahy, soukromé právo a právní řád státu. Když někdo říká, že je vedeno politiky nebo někým jiným, pak nemohu pro takového ani najít dostatečně ponižující výraz. Politici spravují jen a pouze věc veřejnou a vláda má být pouhou údržbářskou četou správně nastaveného státu. O tom, co je to správně nastavený stát pojednává nejvyšší možné vědění lidstva, kompozitivní teorie.

O té ale řeč není, i když všechno co píši, je z ní. Je řeč o tom, zda lze názorem kohokoliv nebo jeho volbou občanstvo rozdělit na dvě nebo mnoho znepřátelených skupin a zda má být občanstvo tzv. jednotné. Samozřejmě, že nic takového nelze dosáhnout, neboť jeho kompaktnost je dána spontánními silami a daleko vyššími principy, než jsou lidé schopni pochopit a také napodobit. Něco takového lze vyvolat jen brutální občanskou válkou nebo silou zvenčí. To je ovšem v civilizované zemi čím dále, tím méně pravděpodobné.

Aby nejotevřenější mozky lidstva oddělily termíny spontánní řád lidského světa a společnost, říkají světu lidí alespoň otevřená nebo velká společnost. Prostě proto, aby lidé pochopili, o čem je vůbec řeč. Marxisté však ne. Ti mudrují cosi o neexistující fiktivní společenské smlouvě, kterou prý lze vypovědět. Jak, když lidi nevědí, co to je a kterou nepodepisovali, nevím. Oni to nevědí ani ta rudočerná konstruktivistickoracionalistická monstra.

Takže až zase někdo s tímto socialistickým nesmyslem o dělení jakési společnosti přijde, víte kam ho poslat... Dzp.

I. Štípek 1.7.2019 13:05

Re: ROZDĚLENÁ SPOLEČNOST ? PŘESTAŇTE S TÍM NESMYSLEM !

Janyška, vy napíšete denně celé romány - že vy nemáte děvče!

K. Janyška 1.7.2019 21:28

Re: ROZDĚLENÁ SPOLEČNOST ? PŘESTAŇTE S TÍM NESMYSLEM !

Nerozumíte jim, trdlo, co ? Dzp.

R. Meišner 1.7.2019 9:46

problém je jediný

...a to ten, že ti co prohrají volby, tak se s tím nemíní smířit,--a škodí kudy chodí. -- o koho jde, na to si odpovězte sama, paní Petruško.

M. Mikulec 1.7.2019 5:32

Jestli nekdo

rozdeluje společnost, pak jsou to novináři. Nemáme mít rádi Donalda Trumpa, musíme prikyvovat každému blábolu z Evropské unie, za vším nekalym vidět Putina...novináři dávno už neinformuji, ale chovají se jako politická strana.

I. Štípek 1.7.2019 13:08

Re: Jestli nekdo

Svatá a trpká pravda. Je tomu tak i proto, že ti dnešní "novináři" jsou ve skutečnosti aktivisti co pronikli do médií.

M. Šurgot 1.7.2019 3:17

Normalizacni nazor v posledim odstavci!!

To, co napsala autorka v poslednim odstavci sveho clanku, smrdi na sto honu dobrovolnou vnitrni “normalizaci”, jak vysitou z doby socialistickeho Ceskoslovenska.

Je tato pani opravdu byvalou disidentkou?!

T. Wiszniewski 1.7.2019 0:27

Petruško, ty už nestojíš ani za komentář