24.4.2024 | Svátek má Jiří

FEJETON: Půlmaraton

28.9.2016

V měsíci září žila celá naše rodina sportem. K přípravě závodu, který se konal v sobotu 17. září na stadionu U plovárny v Havlíčkově Brodě, byla vítaná každá ruka. S trochou nadsázky by se dalo říci, že bylo víc pořadatelů než závodníků. A s trochou ironie by bylo možno poznamenat, že počet závodníků bude v budoucnu limitován, na rozdíl od počtu pořadatelů. Když se do práce vnese vtip, jde všechno líp. Půlmaratón je polovina tratě, což je 21 km.

Půlmaraton 1
Půlmaraton 2

První maratonský běh, jak každý ví, se uskutečnil na I. olympijských hrách v roce 1896 přibližně na trati z Marathonu do Athén v délce 39 km. Později při OH v Londýně r. 1908 byla jeho délka změněna, prodloužena na 26,2 mil, aby mohla královská rodina pozorovat v cíli vítěze. A od olympiády v Paříži r. 1924 se ustálila na dnešních 42,195 km.

B:GROUP Havlíčkobrodský půlmaratón se běžel už třetí ročník. První, nultý ročník, byl jen pro zaměstnance firmy a na ten nápad pořádat v Havlíčkově Brodě půlmaratón přišel můj syn, protože můj manžel přinesl to vejce kukaččí do rodiny, kde sport byl předtím neznámým pojmem. Snad byl nápad i ten, že sport stmeluje kolektiv.

Nultý ročník běželo 45 závodníků a organizace nebyla tak složitá. V pohodě ji zvládli zaměstnanci firmy. První ročník v roce 2014 byl otevřen i pro veřejnost a počet závodníků se zákonitě zvýšil na 383. Pro vítězství ve své kategorii veteránů si nejdále dojel závodník ze San Diega. V tom závodě byli i tací odvážlivci, že běželi bosí jako kdysi etiopský vítěz Abebe Bikila. Loňského běhu se zúčastnilo 498 závodníků.

Půlmaraton 6
Půlmaraton 5

Sobotní třetí ročník, dne 17.9., už byl náročný na organizaci, přesto byl bravurně zvládnutý a vydařený. Nakonec i přes nepříznivou předpověď vyšlo počasí. Počet závodníků se navýšil na 750. Absolutní vítězka Hana Homolková doběhla v čase 01:24:49 a čas vítěze Jana Kohuta byl 01:13:52. Syn jako pořadatel navlékal vítězům žluté tričko. Závod má různé kategorie i štafety a kratší tratě pro děti. Je nádherné vidět, jak ti nejmenší to berou opravdově. Je obdivuhodné vidět v cíli běžce nad osmdesát let. V tomto závodě doběhli tři. Nejstarší Jiří Pejpal s čipovým časem 2:33:01. Klobouk před nimi dolů.

Na stadionu panovala nádherná atmosféra včetně módní přehlídky Pleasu a jejich maskota – bílého psa, svižného aerobiku na podiu a vodníka, který nelákal dušičky. Jak pro závodníky, tak pro rodinné přátele i pro diváky to byl nezapomenutelný zážitek.