28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


FEJETON: Problém ve smartphonech Android

24.6.2021

Vyskytne-li se anomálie na elektronickém zařízení (PC, smartphone či chytrá TV), hledám vinu primárně u sebe. Co jsem udělal špatně? A protože nejsem expert, ale jen uživatel, úměrně s časem trvání problému mi stoupá krevní tlak.

Stalo se to i 22. června ráno. Jde o problém popsaný mj. na iDNES v článku s tímto titulkem:

Problém

Protože chybové hlášení se do omrzení opakovalo, hodnoty mého krevního tlaku se i po aplikaci pravidelné dávky medikamentů (hypertenze patří k mým „ostnům“, jak zdravotní neduhy tělesné schránky označil v Bibli apoštol Pavel – každý máme v těle nějaký osten) se blížily ke kritickému limitu.

Tyto mé cholerické stavy doprovází hláška: „Bill Gates a spol. se topí v miliardách dolarů, ale jejich produkt nefunguje.“ (Gates budiž vnímán jako symbol světa, jehož útrobám většina z nás nerozumí, nikoli jako viník stavu vzniklého 22. června.)

Je jistě chvályhodné, že člověk hledá vinu nejprve u sebe a sám sebe tím trápí, leč mnohokrát se stalo, že šlo o komplikaci systémovou, zhusta globální.

Když se ptám IT specialistů kolem sebe, máme je i v rodině, co jsem udělal špatně, že to či ono nefunguje, odpovídají: „Ty vůbec nic.“ Je to zpráva pozitivní i špatná. Pozitivní v tom, že jsem bez viny, což je sice úlevné, ale o to děsivější je druhá strana mince: systémová chyba může způsobit globální katastrofu (a kdo ví, možná právě tímto způsobem jednou zanikne náš svět).

Ale zpět k záležitosti onoho chybového hlášení „Aplikace Google pravidelně přestává fungovat“.

Pustil jsem se do hledání na internetu a záhy jsem na odborném serveru Živě.cz zjistil následující:

- Je to chyba na straně Googlu a on to musí opravit.

- Dočasné řešení: viz níže

- Finální řešení: Aktualizace aplikace na novou funkční verzi jakmile bude k dispozici.

Toto uvedl k problému moderátor serveru Živě.cz, přičemž zde je návod, jak se onoho vyskakujícího okna zbavit (dle diskuse na témže serveru):

Postup:

1. Otevřete aplikaci od Google: Obchod play.

2. Do okýnka hledat aplikace a hry napište: Google. Dejte vyhledat.

3. Po vyhledání aplikace „Google“ dejte „odinstalovat“.

Aplikace se dá do továrního nastavení a problém je prozatím vyřešen. (Vyčkejte na aktualizaci této aplikace od Google a poté dejte aktualizovat).

Postupoval jsem podle tohoto návodu a chybové okno se po restartu smartphonu již neobjevilo. Zatím. Jupííí!

Pro milovníky konspiračních teorií. Moje žena dostala k narozeninám nový smartphone a včera večer si ho aktivovala (včetně přenesení SIM ze starého na nový). O nějakých 12 hodin později nastal globální problém popsaný výše. Kdo věří tomu, že si Američané zorganizovali útok na newyorská Dvojčata sami, jistě přijme i moji verzi, že příčinou chybového hlášení v telefonech Android není problém kolem aktualizace, ale skutečnost, že manželka zahájila další éru svého života s novým chytrým telefonem.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.