Neviditelný pes

FEJETON: Příspěvek pro paní Brigitte

7.7.2021

Francouzský soud napařil Brigittě Bardot pokutu ve výši našich skoro sto třiceti tisíc korun za urážku na cti. Navíc musí zaplatit našich pětadvacet tisíc tomu nejvíc uraženému. 

Už slyším, jak se někdo ptá, kdo je Brigitte Bartot a co je nám do její pokuty. Je to přece Bardotka, od půlky padesátých let absolutní sexbomba a filmový idol. Dnes je jí šestaosmdesát a už desítky let bojuje za práva zvířat. Takže to sedí k jejímu profilu, že urazila lovecký spolek a jmenovitě jeho předsedu, ten dostane jejích tisíc eur jako satisfakci za nařčení, že je podčlověk a terorista ve světě zvířat. 

Myslím, že Brigitte Bardot netrpí nouzí a že ji nezlomí ani pokuta, ani ta náhrada, nicméně mám škuby jí jaksi přispět. Jako tenkrát v devadesátkách, když anarchisté zdemolovali reklamní billboard Miroslava Sládka. Taky dostali pokutu a to jsem tenkrát nenechal peněženku v kapse. Osobně mi děkoval Jakub Polák, už to bude skoro deset let, kdy se odebral do věčných anarchistických bojišť. Na Neviditelném psu jsem vyhlásil sbírku ve prospěch novináře Ivana Breziny. Před dvaceti lety šlo o to, že tehdy premiér Zeman osočil Brezinu z toho, že ho korumpuje ČEZ. Byla to lež, načež soud rozhodl, že se Zeman nemusí omlouvat a Brezina měl zaplatit dvacet tisíc za soudní výlohy. Dopadlo to dobře, peníze se sešly a Zeman byl dokonce donucen se po osmi letech za svoji lež omluvit inzerátem v novinách.

Jak je to tedy s Brigitte a příspěvkem pro ni? Každý ten případ je jiný. Anarchisté skutečně billboard zničili, a soud jim tedy napařil flastr po právu. Jenomže jsem si tenkrát říkal, že kdybych byl šel kolem, jistě bych přiložil ruku k dílu. Rozsudek to ale byl správný. Brezinovi soud očividně ukřivdil a dodnes je mi nepochopitelné, jak to mohl pražský vrchní soud udělat. Brigitte těm lovcům opravdu nehorázně spílala, o tom není sporu. Ale nějak se k tomu stavím jako tehdy k anarchistům a Sládkovi. Naposledy mě vytočila projednávaná novela zákona o myslivosti. Má povolit dosud zakázaný lov zvěře lukem. Stavy zvěře se regulovat musí, o tom není sporu. Podle mě by to měli dělat profesionálové, ale budiž, to je diskutabilní. 

Lov pomocí luku je kratochvíle, nikdo mě nepřesvědčí o opaku. A kdo si z usmrcování zvířat dělá zábavu, je pro mne… jak to říkala Brigitte těm francouzským zabijákům zvířat? Nějak si nemohu vzpomenout. To je dobře. Třeba bych musel prosit o výpomoc tentokrát ve věci své vlastní pokuty. A kdo ví, jak by to dopadlo, kdopak by mi přispěl, když nemám minulost sexbomby!

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czzpět na článek