Pátek 23. května 2025, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: Případ s vejci

Tak jsem se v novinách dočetla, že byli obviněni dva lidé, kteří údajně loni 17. listopadu na Albertově házeli po českém prezidentovi vejce. Byli obviněni z trestného činu výtržnictví, za který mohou jít až na dva roky do vězení. Duch osmdesátých let na mne dýchl tak smrdutě, až jsem se otřásla. To už tu přece bylo!

Šestadvacátého května 1987 vydal Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných sdělení číslo 644, v němž popsal něco nápadně podobného: stejně jako nyní byl tehdy student Vladimír Červeň obviněn z trestných činů výtržnictví a hanobení republiky a jejího představitele za to, že z prvomájového průvodu házel na některé lidi na tribuně vejce, ještě k tomu zkažená. Ve sdělení číslo 693, které se též týká tohoto případu, jsme 21. října 1987 popsali, jak to dopadlo: studenta, který na rozdíl od dnešních obviněných seděl ve vazbě, odsoudil bratislavský obvodní soud na 18 měsíců nepodmíněně a rozsudek pak potvrdil příslušný městský soud. Nejspíš lze obdivovat rychlost tehdejší justice, ale to je tak všechno.

Napsali jsme tenkrát: „Zajisté nemůžeme schvalovat formu protestu, kterou V. Červeň zvolil. Shledáváme však naprosto nepřiměřené, že mu za tento čin hrozí trest odnětí svobody až do dvou let...“

Jeden zásadní rozdíl však současný případ od toho tehdejšího odlišuje. Za házení vejci na Albertově byla podána tři trestní oznámení, policie případ posoudila jako přestupek proti občanskému soužití a úředníci z Prahy 2 rozhodli, že o přestupek nešlo. Zdálo se tedy, že případ je vyřešen. Pak se ovšem někde „výš“ něco stalo, magistrát případ Praze 2 vrátil s tím, aby ho posoudila jako přestupek, a policie dostala od státního zastupitelství pokyn, aby zahájila trestní stíhání. Myslela jsem si, že městské části rozhodují suverénně, že jim do toho magistrát nemá co mluvit – nu, zmýlila jsem se, to se stává.

Zjevně se můj názor rozchází s názorem „oficiálních míst“: tedy těch vyšších. Taky si myslím, že házení vejci je maximálně přestupek, a kdybych měla rozhodovat o potrestání, asi bych od něj upustila.

Nemyslím si dnes totiž vůbec nic jiného než před – kolika? – osmadvaceti lety. Házení vejci na politiky je přece odedávna projev politického protestu. Sama bych takovou formu nezvolila a nikoho bych k ní nevybízela, myslím si, že k projevu politického názoru jsou vhodnou formou slova, psaná či pronášená, ale pokládám za nepřípustné, aby za ni byli lidé trestáni vězením.

Leda že by došlo ke skutečnému fyzickému napadení (třeba kamením) a někdo byl zraněn. Ale tohle? Jediná újma, kterou by byl mohl prezident utrpět, by bylo psychické poškození, zvlášť když ho ti házející netrefili.

Takže vítejte v osmdesátých letech, milí čtenáři!

LN, 11.9.2015

Jan Berka
23. 5. 2025

Opatrně se sázkami na dluhopisy. Známe nejhorší scénář

Ladislav Jakl
23. 5. 2025

Kde je líheň myšlení, že každý má právo na peníze druhých?

Aston Ondřej Neff
23. 5. 2025

Izrael si počkal, až Trump vytáhne paty.

Petr Kolman
23. 5. 2025

Přes milion lidí žije na hraně a vláda se raději dívá jinam

Aston Ondřej Neff
21. 5. 2025

Rusové jsou ochotni vraždit neomezenou dobu.

Aston Ondřej Neff
20. 5. 2025

Rumuni tedy rozhodli, jak rozhodli.

Aston Ondřej Neff
22. 5. 2025

V jistém smyslu jde o vzkaz voličům.

Gustav Sitař
21. 5. 2025

Média hlavního proudu se připojila ke kritice Bidenova Bílého domu

přečetl Panikář
20. 5. 2025

Západní civilizace ve jménu „záchrany klimatu“ páchá sebevraždu.

dtt Ditta Stein
23. 5. 2025

Opravdu nevšední okamžik zažil Nor, do jehož zahrady narazila 135 metrů dlouhá kontejnerová loď....

Lidovky.cz, ČTK
23. 5. 2025

Digitalizace stavebního řízení (DSŘ) měla zpoždění od samého začátku, ministerstvo pro místní...

sku Sára Kultová
23. 5. 2025

Na 18. kilometru Pražského okruhu ve směru na D1 vypadl z kamionu žulový kámen. Kvůli překážce se...

Jan Lukavec
23. 5. 2025

Pro konzervativce příliš liberální, pro liberály příliš konzervativní. I tak charakterizuje...

Pivo za 15 korun, klobása za 28, kilo brambor za osm. Stejně jako v roce 2021 vsadila SPD ve své...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz