26.9.2021 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

FEJETON: Příležitost k nápadu

Zatím jsme to viděli jen jako televizní záběry ze vzdálených zemí a teď to udeřilo u nás. Tornádo se přehnalo přes Hodonínsko a nechalo po sobě spoušť jako po bombardování. Je až neuvěřitelné, že zabilo – s velkými uvozovkami a omluvou – jenom šest lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Effenberger 29.6.2021 23:15

Vcelku nechápu smysl tak velkých finančních sbírek. Jistě, ti lidé potřebují akutní pomoc, s úklidem a provizorním zabezpečením jejich domů. Ale následné opravy a rekonstrukce přece uhradí pojišťovny. Tak na co finanční sbírky takového rozsahu?

O. Košíček 29.6.2021 21:52

Je to jen několik málo týdnů, kdy erár s velkou slávou postavil kdesi velkou polní nemocnici vybavenou stovkami lůžek. To všechno, snad jen s omezeným lékařským vybavením, by se dnes mohlo docela hodit. Později ten krám už beze slávy sbalili a někam zašili. Kdo kam zašil na celou akci vynaložené prachy není známo a je to v této situaci celkem fuk.[>-]

O. Vašíček 29.6.2021 12:58

Samotného mě mile překvapilo, jak velká vlna solidarity a pomoci se zvedla. pomáhal jsem již od začátku a zjistil jsem drobný problém s distribucí pomoci. V postižených oblastech je omezena dodávka el energie, nestabilní mobilní hovory a nedostupnost a nestabilita dat. Velké množství informací o pomoci se šířila pomocí sociálních sítí a internetu. A tady je ten problém. Přímo postižení se k těmto informacím nedostanou.

Např. Již v pátek se v Lužicích na kulturním domě dělal sbírka nářadí, pití a pod. Bohužel nešel rozhlas a celý den jsme se to nedozvěděli. Zjistili jsme to až doma (bydlím v jiné obci).

Operátoři ihned nabídli zapnutí dat (pokud si uživatel zavolá), ale byl problém si nabít telefon (přinesl jsem powerbanku, postupně byly k dispozici generátory), vůbec si zavolat a data jak kdo a kde a kdy. V jedné obci jsem fungoval, ve vedlejší ne. Běhme jednoho hovoru v pátek dopoledne kolísal signál na jednom místě od 0 po 3 čárky. Hovor jsem řešil několikrát, došlo k rozpojení.

V budoucnu při podobných pohromách by asi bylo dobré zřídit i dostupné datové služby. např. otevřenou metropolitní wifi síť napojenou na nějaký spolehlivý zdroj dat.

P. Hatina 29.6.2021 16:03

Přesněji řečeno, to datové spojení v případě nouze existuje, ale mají ho k dispozici složky IZS, tedy Integrovaného záchranného systému, právě proto aby přes něj šlo jen to důležité a nezahltil se.

Tudíž, v tý době asi není nutný aby snad měli všichni v té ohrožené oblasti přístup na tenhle internét .

Ale stačilo by kdyby to důležité šlo přes starostu, kterej je v tom IZS - a měl by mít přehled o svejch lidech v obci.. Načež by mohl mít k dispozici třeba několik poseláků, co párkrát za den oběhnou osobně obec dům od domu, a předaj, co je potřebné. Jako za starejch dobrejch časů, před tím internétem;-D . Jak se to vždycky píše v těch bojovejch románech "vydržte, posily už se blíží"

O. Vašíček 29.6.2021 16:46

V tý chvíli když se zachraňují životy, tak ne. Ale druhý den a další to už hodně pomůže. Starosta a spol. se starají o všeobecné prostředky pomoci (voda, oblečení, plachty, atd.). Nabídku auta, konkrétní krytiny, speciální techniky, osobní pomoc jsem viděl jen na inetu. Není v silách kohokoli to předávat dál.

Zachránit zdraví a životy lze i bez inetu. Usnadnit obnovu a uchránit zdravý rozum je se spojením snažší.:-)

Přitom to hodně pomůže konkrétním lidem.

M. Pivoda 29.6.2021 8:25

Kvůli kůrovci a tedy nutnosti nadměrného kácení lesů na severu Moravy, nabídla jedna dřevařská firma zdarma dřevěné latě na opravu poničených střech v tornádem postižených obcích (konkrétně pro obec Hrušky).

Ondřej Neff dnes nabízí plachtu pochcanou od svých psů.

J. Kombercová 29.6.2021 10:13

Kdybyste býval mlčel, mohl jste zůstat filosofem.

M. Pivoda 29.6.2021 10:56

Na rozdíl ode mne, Ondřej Neff má (v tomto demokratickém státě) možnost uvést mé nepřesné sdělení na pravou míru.

S Ondřejem Neffem jsem ale přesvědčen, že (Cituji z jeho posledního odstavce): "... Lidé jsou připraveni pomáhat a jsou ochotni ledacos obětovat, když to má jasný cíl a smysl. ..." Někteří.

I Bibli se dočtete, jak Ježíš Kristus komentoval přispěvovatele na dobročinnou věc. Teolog vám upřesní, kdy (po cinknutí mince) Ježíš pravil: "Ta žena dala ze svého nedostatku", tzn. nikoliv z přebytku.

I. Lyčka 29.6.2021 11:30

No jo, pan Pivoda, co jiného čekat. Kdyby vám teklo do domu, byl byste rád i za pos.anou plachtu.

I. Lyčka 29.6.2021 11:32

To patřilo pod příspěvek v 8:25.

M. Pivoda 29.6.2021 16:54

Kdybyste si spočítal, za jak dlouho se ta poch.aná plachta a za kolik peněz se bude dopravovat, tak byste zde nepsal své vysoce intelektuální, ale současně velmi nepraktické vzdechy.

To už ty latě ze severu Moravy jsou mnohem lepší a trvalé řešení. Já ty latě na podkroví zde vůbec neodsuzuji, prostě se naskytla příležitost.

I. Lyčka 29.6.2021 21:40

Neff uvedl příklad, že by se plavhty mohly posbírat ze širokého okolí a jedním autem dovézt do místa potřeby. Samozřejmě by se nejelo náklaďálem se dvěmi plachtami. To by mohlo dojít i vám, při vašem vzdělání.

F. Navrátil 29.6.2021 7:55

Když se vyhazují miliardy za bitevní vrtulníky, pak chybí peníze na obnovení pluků civilní obrany, které mívaly k bleskovému nasazení techniku, montované hangáry, mobilní vodárny a sklady narvané takovými plachtami.

P. Dvořák 29.6.2021 8:11

Jelikož tak nějak po soudružsky, po evropsky bojujeme proti změnám klimatu, tak jsou bitevní vrtulníky zcela na místě. Plachty nezabrání příštím tornádům.

Pro idioty: To je ironie.

P. Hatina 29.6.2021 0:45

Co si tak medle vzpomínám, tyhle materiální sbírky prováděla v minulosti církevní Adra, a její lidi to pak s náklaďakama vozili do postižených oblastí i třeba v zahraničí.

Ale co jsem se teď díval na jejich web, letos už berou jen penííze, a ještě rychlými moderními cestami kartou/Google Pay/Payu.

Šmidli šmidli po displeji smartphonu a pomoc bližnímu v nouzi je zajištěna. Asi to tak i Pánbů chce...

I. Pávek 29.6.2021 8:20

Co si tak medle vzpomínám, - v každé vesnici, městysi, městě byly sklady CO - civilní obrany. U nás to byl areál oplocený, s vlastní výtopnou, vrátnicí, dílnami, garážemi a několika sklady velikosti třípatrového paneláku s nakládacími rampami. Na jaře jsem tam byl, z jedné garáže je obchod s autosoučástkami. Podlomily se mi kolena jak to tam dopadlo. Všechno vyrabované, dveře, okna, mříže vytrhané i střechy skladů zmizely. Ani jsem nedomýšlel, co je uvnitř skladů. To by i tornádo bledlo nad tou zkázou. Je tu ale jeden rozdíl, porevoluční tornádo řádilo v tichosti, bez zájmu médií. A škody?

Tehdy stačilo otevřít garáže, naložit auta a vyrazit.

J. Ganaur 29.6.2021 18:20

Na Bělehráááád!!!!!;-D;-D;-D;-D